Evropa

Buster doza i putovanja: Šta kada smo poslije dva Sinofarma primili Fajzer

Otkako je na proljeće počelo korišćenje kovid pasoša, mnoge države Evropske unije prihvatale su samo potvrde o vakcinaciji sa cepivom koje je odobrila Evropska agencija za lijekove (EMA). Tu spadaju Fajzer, Moderna, Džonson & Džonson i AstraZeneka.

Dostupne su i dvije vakcine koje EMA i dalje nije odobrila, a to su kineska Sinofarm i ruska Sputnjik V, te putnici koji su primili neku od tih vakcina nijesu mogli da putuju u mnoge zemlje ili im je bio potreban PCR test za ulazak u njih.

Međutim, odnedavno dostupne su i treće buster doze, a osobe koje su primile kinesku Sinofarm vakcinu sada mogu da prime treću dozu cepiva Fajzer/Biontek. Takođe, u međuvremenu su mnoge države prihvatile i kovid propusnice cepiva koje je odobrila i Svetska zdravstvena ogranizacija (SZO) u koje spada i Sinofarm vakcina.

Kako buster doza može da promijeni uslove za ulazak u određene evropske države?

Francuska je nedavno promenila uslove, te svi koji su ranije primili dvije doze Sinofarm vakcine, a zatim dobili mRNK vakcinu (Moderna ili Fajzer/Biontek), kao buster dozu mogu da putuju u tu državu.

Ipak, druge države u koje mogu da putuju samo ukoliko su primili vakcinu koja je prihvatila Evropska agencija za lijekove (EMA) – Fajzer, Moderna, AstraZeneka, Džonson i Džonson – i dalje nisu ažurirala pravila uzimajući u obzir treće buster doze.

Njemačka i Belgija pri ulasku i dalje prihvataju samo potvrde o vakcinaciji isključivo sa cepivima koje je prihvatila EMA. Iako Njemačka prihvata kombinovanje vakcina, za ulazak se ne prihvata kombinacija vakcina koje nije odobrila EMA. To bi značilo da ukoliko je neko primio dvije kineske Sinofarm vakcine i jednu buster dozu cepiva Fajzer/Biontek ne može ući u Njemačku.

Send this to a friend