Evropa

Đaci u Britaniji će učiti o seksu i vezama

Odluka konzervativne britanske vlade da se u škole od sljedeće godine uvede obavezno seksualno obrazovanje, koje će uključiti i LGBT prava ili pitanja roda, naišlo je na odobravanja kao korak ka humanijem i progresivnom obrazovanju, ali i na oštre kritike da se time potiru prava roditelja i ugrožavaju tradicionalne vjerske zajednice, pišu svjetski mediji.

O vezama i seksu u učionicama

Đaci u engleskim osnovnim i srednjim školama će od septembra sljedeće godine u okviru obavezne nastave učiti o emotivnim vezama, bezbjednosti na internetu i vođenju računa o mentalnom zdravlju, što je naišlo na protivljenje određenih grupa, posebno zato što roditelji neće moći da povuku s takve nastave svoju djecu stariju od 15 godina, piše BBC.

U osnovnim školama đaci će imati časove o vezama, dok će u srednjim školama to biti prošireno i na seksualno obrazovanje. Kad je reč o vezama u osnovnim školama đaci će učiti šta da rade kada se suoče sa stvarima s kojima im je nelagodno, o važnosti poštovanja drugih, kao i o rizicima komunikacije s nepoznatima na internetu.

U srednjim školama u zdravstvenom obrazovanju fokus će biti na mentalnom zdravlju i kako primijetiti znake psihičkih bolesti ili uticaju alkohola i droga na psihičko zdravlje. BBC piše da će u srednjoj školi po pitanju seksa i veza, nastava pokrivati teme i bezbjednosti na internetu i kako internet promoviše nezdravo shvatanja seksualnosti.

Peticija i protesti

Njujork tajms (The New York Times) piše da su promjene u nastavnom planu, koji podrazumijeva lekcije o istopolnim vezama, transrodnim osobama, menstruaciji, seksualnim napadima, prisilnom braku, ženskom obrezivanju, pornografiji i sekstingu (sexting), izazvale žustro protivljenje nekih roditelja i vjerskih škola.

Internet peticija kojom se traži veća mogućnost odlučivanja roditelja prikupila je više od 100.000 potpisa do ponedjeljka ujutro, kada je vlada objavila promjene, što je navelo parlament da raspravlja o tom pitanju dok su desetine roditelja protestovale ispred, prenosi njujorški list.

“To su naša djeca – pripadaju roditeljima, ne pripadaju državi”, rekao je Musa Mohamed, 32-godišnji otac troje koji je pristupio protestu. Brita Ribi Smit, majka troje djece, rekla je da je tu da podrži “hrišćansku stvar” i da teme kao što je LGBT jesu važne, ali da bi ona radije da sama podučava djecu o tome, navodi Njujork tajms.

Njujorški list prenosi izjavu profesorke sociologije roda i obrazovanja s londonskog Univerziteta, Džesike Ringrouz, koja je kurikulum nazvala obećavajućim i istakla da novi program seksualnog obrazovanja uključuje teme kao što je “činjenica da postoje različite vrste predanih i stabilnih odnosa”, “šta predstavlja seksualno uznemiravanje i seksualno nasilje”, kao i da “seksualno eksplicitni materijal često predstavlja iskrivljenu sliku seksualnog ponašanja”.

Dobrodošla promjena

Liberalni, levo orijentisani Gardijan (The Guardian) ocjenjuje da treba pozdraviti uvođenje obaveznog obrazovanja o zdravlju i vezama u engleskim školama, jer djeca imaju pravo da budu obaviještena o sebi i svijetu u okviru školovanja, kao i o činjenicama o tijelu, umu, ljudskim razlikama i sličnostima ili osjećanjima drugih ljudi.

Seksualna orijentacije, rodni identitet, samopovrijeđivanje, žensko obrezivanje i zlostavljanja su duboko lične i teške teme za rješavanje u učionicama, piše Gardijan u uredničkom komentaru, ali ističe da su pored ključne uloge roditelja, staratelja i šire porodice u socijalizaciji nove generacije, škole ipak mjesta gdje mladi počinju da nalaze svoje mjesto u svijetu, uče da se ponašaju u grupi i da se odvajaju od porodica.

Bilo bi ishitreno, dodaje Gardijan, misliti da promjena nastavnog programa može riješiti krizu u mentalnom zdravlju mladih, koja je posebno izražena kod tinejdžerki, ali je “dobra ideja učiti mlade kako da govore o svojim emocijama, kako da prepoznaju simptome anksioznosti ili depresije, i kako tražiti profesionalnu pomoć”.

Pored svega toga, ocjenjuje Gardijan, dobro je vidjeti da se konzervativna vlada snažno okrenula protiv homofobije i da promoviše različito razumjevanja seksualnosti – “olakšanje je vidjeti međustranački konsenzus u podijeljenom parlamentu za podršku humanom i progresivnom smjeru za obrazovanje”.

Sreća zbog dodatne pomoći

Kolumnistkinja Telegrafa (The Telegraph) Marija Lali napisala je da je srećna što će njene kćerke u školama učiti o istopolnim vezama i drugim temama, dodavši i da joj je žao kad čuje da su hiljade roditelja već tražile da se njihova djeca isključe iz novog školskog programa.

Novinarka, koja se bavi temama zdravlja i obrazovanja, prisjetila se svog školskog druga koji je u jednom trenutku shvatio da je homoseksualac i koji je sve vrijeme školovanja slušao pogrdne riječi o gej ljudima i lekcije da samo “muškarci i žene imaju seksualni odnos”.

“Gledajući unazad, jedva mogu zamisliti koliko je zbunjujuće i deprimirajuće to moralo biti za mog prijatelja, kao da nije bilo dovoljno teško da se pomiri sa svojom seksualnošću”, navela je Lali.

Kolumnistkinja ističe da su ranije generacije u tinejdžerskim časopisima pronalazili odgovore o poremećajima u ishrani, sigurnom seksu i drugim stvarima o kojima ne bi razgovarali s roditeljima. Danas o tome čitaju na društvenim medijima koji ne zapošljavaju kvalifikovane stručnjake već dopuštaju samoproglašenim guruima da dijele savjete.

“Za razliku od tinejdžerskih časopisa, Instagram je dopustio da se materijal koji se odnosi na depresiju i samoubistvo nađe na putu djevojčica kao što je Moli Rasel koja se ubila 2017. sa samo 14 godina. Zato želim da moje kćerke znaju kako da upravljaju društvenim medijima i dok je moja odgovornost da im pomognem, dodatna pomoć u učionici nije loša stvar”, napisala je kolumnistkinja Telegrafa.

Send this to a friend