Evropa

Davos: Kancelar Njemačke traži saradnju cijelog svijeta u rješavanju problema

Foto: EPA-EFE/Andreas Gora / POOL

Nemački kancelar Olaf Šolc u današnjem govoru na završetku Svjetskog ekonomskog foruma u Davosu je izrazio nadu u globalnu saradnju radi rješavanja problema povezanih s klimatskim promjenama, glađu i ratovima.

Izražavajući nadu da će zemlje svijeta udruženo raditi na suprotstavljanju zajedničkim krizama, Šolc je rekao da svijet više nije bipolaran kao što je bio tokom Hladnog rata, kada su SAD i Sovjetski Savez dominirali geopolitikom, prenose Agencije.

On je ocijenio da ruski predsjednik Vladimir Putin „želi da se vrati svjetskom poretku u kojem najjači diktiraju šta je ispravno, a u kojem to nisu sloboda, suverenitet i samoopredjeljenje“.

„Ako neki žele da nas vrate u prošlost nacionalizma, imperijalizma i rata, naš odgovor je: ‘Ne s nama!’. Zalažemo se za budućnost“, rekao je Šolc.

„Kada shvatimo da naš svijet postaje multipolaran, onda nas to mora podstaći na još više multilateralizma, na još veću međunarodnu saradnju“ – kazao je njemački kancelar čiji je govor bio posljednji značajniji na skupu u Davosu.

Dok je Šolc govorio, destine mladih aktivista za klimu pod parolama „Nema planete B“ i „Dosta prazne priče“ protestovale su u Davosu osuđujući taj skup svjetske elite.

Godišnji skup u švajcarskim Alpima, dvaput odlagan zbog pandemije izazvane virusom kovid-19, ove godine je održan pod sjenkom rata u Ukrajini, porasta cijena hrane i goriva i znakova da vlade ne čine dovoljno da se bore protiv globalnog zagrijevanja.

Bivši potpredsjednik SAD-a, Al Gor, vodeći borac protiv klimatskih promjena, govorio je o novom sistemu za praćenje emisije gasova staklene bašte putem satelita.

„To će povećati potrebnu kontrolu i transparentnost u vezi sa sagorevanjem ugljenika i drugih gasova koji zagrevaju planetu od strane preduzeća širom svijeta“, rekao je Gor.

Gor je istakao inicijativu „Klajmet Trejs“ (Climate Trace) koja veštačkom inteligencijom kombinuje podatke s više od 300 satelita radi praćenja zagađenja širom svijeta. Zbirni podaci o 500 najvećih izvora zagađenja u svijetu se očekuju u oktobru.

Send this to a friend