Evropa

Evo zašto je Abramovič jedini moćni Rus koji nema problema sa Putinom

Jedini ruski oligarh koji nikad nije imao problema sa predsjednikom Vladimirom Putinom je Roman Abramovič. On živi mirno, u Londonu, dok su ostali imali niz “neprijatnosti”: Vladimir Gusinski je trajno emigrirao, Mihail Hodorkovski je proveo osam godina u zatvoru u Sibiru, a Boris Berezovski je preminuo kod kuće u Londonu pod nerazjašnjenim okolnostima.

Foto: Twitter

Iako nema službene potvrde da je Putin uzrokovao nevolje ranije spomenutih bogataša, već su i podudarnosti dovoljne za zanimljivu priču. Prije nego što je pretvorio Čelsi u planetarno moćan klub, Abramovič je odigrao veliku igru u jednom drugom “sportu”: pomogao je Putinu da naslijedi Borisa Jeljcina na vrhu ruske države, a, što je možda i bitnije, poslije toga se nije nadmetao sa njim za prevlast u Rusiji.

Jeljcin i Putin

Danas težak 9,1 milijardu dolara, po procjeni Forbsa, ovaj Rus rođen u Sibiru jedan je od rijetkih milijardera koji su stekli uticaj i bogatstvo prije nego što je Putin 2000. preuzeo vlast, a potom nisu ušli u ozbiljnije sukobe sa novom političkom i finansijskom elitom.

Štaviše, misli se da Abramovič i danas prisno surađuje sa Putinom, u čiji je dolazak na vrh bio snažno upleten.

Dokumentarac nedavno prikazan na BBC sugeriše da je vlasnik Čelsija poklonio Putinu 57-metarsku luksuznu jahtu Olimpija i da mu pomaže u upravljanju njegovim bogatstvom u inostranstvu.

Nema sumnje oko Abramovičeve presudne uloge u Putinovom usponu do pozicije najveće moći u Rusiji. On je, naime, ušao u visoke političke krugove 1996, pošto je upoznao ćerku i zeta tadašnjeg predsjednika Jeljcina.

Zbliživši se i sa samim Jeljcinom, Abramovič se na njegov poziv uselio u stan u sklopu Kremlja. Izvori bliski ruskoj političkoj eliti navode da je upravo on bio taj koji je Jeljcinu preporučio Putina kao nasljednika.

Putin

Kad je bivši KGB-ovac 1999. imenovan za premijera, zadužio je Abramoviča da razgovara sa svakim kandidatom za ministarske pozicije i da mišljenje o njima.

Njihova prisna saradnja se nastavila i nakon što je Putin po Jeljcinovoj ostavci postao vršitelj dužnosti predsjednika i nakon što je ubjedljivo pobijedio na izborima 2000.

Krajem drugog mandata 2007. Putin se savjetovao s Abramovičem o svom nasljedniku u predsjedničkoj fotelji, a ovaj mu je preporučio Dmitrija Medvedeva.

Medvedev

Kako ruski zakon zabranjuje ikome da bude predsjednik u tri uzastopna mandata, Putinu je trebao pouzdan čovjek koji će odraditi međumandat, dok će on za to vrijeme djelovati kao premijer. Pošto je Medvedev 2012. odradio svoje četiri godine u Kremlju, Putin je stekao pravo na novu kandidaturu za predsjednika i vratio se na najvišu stepenicu hijerarhije, preselivši Medvedeva na premijersku funkciju.

Iz ovog proizlazi da je Abramovič lično odabrao obojicu najmoćnijih ljudi u Rusiji.

A ako ima istine u tome da je Kremlj raznim manipulacijama odlučio prošle američke izbore, značilo bi da je vlasnik Čelsija posredno doveo na vlast i samog Donalda Trampa, što bi ga učinilo najuspješnijim političkim menadžerom svih vremena.

Ž.N.

NAJNOVIJI NAJSTARIJI POPULARNI
Mne
Gost
Mne

Pametan covjek. Sut sa rogatim nikad nije mogao izaci na kraj!!!

anonymous
Gost
anonymous

I jos za to vrijeme legalno zivi u sred Londona…

Send this to a friend