Evropa

Evropa se mijenja: Stanovništvo ide sa istoka na zapad

ilustracija

Stanovništvo zapadne Evrope znatno raste zahvaljujući migracijama i doseljavanju, dok istočna Evropa ima problem s demografijom zbog odlaska građana.

Najnovija analiza Austrijske akademije nauka i Demografskog instituta iz Beča bavila se razvojem stanovništva u Evropi između 1990. i 2017, uzimajući u obzir prirodni demografski razvoj i migracije.

Na dva suprotstavljena kraja nalaze su Irska s rastom od 36 posto, prije svega zahvaljujući prirodnom demografskom razvoju, i Bosna i Hercegovina s najvećim smanjenjem stanovništva od 22 posto, prouzrokovanim emigracijom. I Hrvatska je među “gubitnicima”, jer tako živi 13 posto manje ljudi nego 1990. godine, prenosi Jutarnj list.

Države s najvećim rastom stanovništva su Švajcarska, sa 26 posto, uglavnom zbog useljavanja, Norveška sa 24 posto, podjednako zahvaljujući natalitetu kao i imigraciji, Španija sa 20 posto, zbog imigracije, Francuska sa 18 posto (manje imigracija, više natalitet) i Švedska sa 17 posto (pretežno zahvaljujući imigraciji).

Na drugoj strani, u čitavoj postkomunističkoj Evropi broj stanovnika narastao je samo u Sloveniji i Slovačkoj, i to za svega tri posto. Najgore su Bugarska, Letonija, Litvanija, Moldavija, BiH i Kosovo, u kojima je nakon 1990. broj stanovnika opao za više od 20 posto.

Prema ovoj analizi austrijskih demografa, nema nagovještaja promjene trendova.

NAJNOVIJI NAJSTARIJI POPULARNI
Mne
Gost
Mne

RADNIK KOJI SE BAVI FIZIČKIM POSLOVIMA RADI CIO DAN I DOBIJE 20EURA. NA ZAPADU 10EURA NA SAT

Evropljanin
Gost
Evropljanin

To će da je… majku autentičnom Zapadu!

hm...
Gost
hm...

Hrvatska i kosovo se racunaju od 90-te sto je nerealno obzirom da su prirodno iselile oko pola miliona ljudi(zajedno)…hrvatsku treba racunati negdje oko 97 a kosovo oko 2000-te…

Send this to a friend