Evropa

Frankov duh kruži Španijom: Populisti zaboli i posljednju zastavicu na mapi EU

Santjago Abaskal (Foto: AP)

Suverenisti su pobili i posljednju zastavicu koja im je nedostajala na mapi EU. Od prošle nedjelje i Španija ima svog Matea Salvinija. Njegovo ime je Santjago Abaskal, lider nacionalpopulističke stranke Voks (Vox) koja je prvi put prešla izborni prag.

Uspjeh španskih nacionalpopulista, osvojili su 11 odsto glasova na izborima u Andaluziji, još je alarmantniji ako se ima u vidu da je južna španska pokrajina tradicionalno najmanje naklonjena ekstremnoj desnici.

Abaskal se predstavio na izborima za pokrajinski parlament u Sevilji kao moderni “idalgo”, u sedlu sa pištoljem “Smith&Wesson” za pojasom, koji predvodi novu “reconquistu”. Samo što ovoga puta “reconquista” ne polazi iz Kovadonge u Asturiji nego iz Almerije, grada sa najvećim brojem stranaca u Španiji i najvećim porastom broja malih privrednika koji su zahvaljujući staklenim baštama i proizvodnji voća i povrća postali imućni.

Abaskalov djed bio je vatreni pristalica generala Franka, otac pripadnik neofrankističkih snaga po padu diktature, dok je lider Voksa zalupio vrata Narodne partije 2014. godine optuživši tadašnjeg lidera Marijana Rahoja da je izdao ideje i vrijednosti Narodne partije. Abaskal je svoj nacionalizam čeličio u Bilbaou, gdje čak ni dječaci koji nisu Baski ili rođeni u Baskiji ne mogu da igraju za Atletik. On je ne samo nacionalista nego i ultrakatolik, po svim katoličkim dogmama osim braka, pošto je razveden. Zalaže se za zatvaranje granica, protjerivanje stranaca, čak i onih sa regularnim dozvolama boravka ako su počinili krivična djela, propagira zatvaranje svih džamija čije finansiranje nije transparentno i legalno.

Međutim, stvarno gorivo Abaskalove popularnosti je katalonski secesionizam uvijen u revidirani “neofrankizam”. Do prethodne godine ekstremna desnica u Španiji nije prelazila pola procenta glasova na izborima, bilo da je riječ o pokrajinskim ili nacionalnim. Sa eksplozijom pitanja Katalonije, Abaskal je prvi put u karijeri mogao da govori pred masom od 10.000 ljudi sa španskim zastavama i da skine prašinu sa frankističkog slogana “Bog, otadžbina i porodica”.

Loš rezultat socijalista na izborima u Andaluziji – izgubili su vlast poslije 36 godina – doveo je u pitanje i opstanak vlade Pedra Sančeza u Madridu. Osim Abaskala kao pobjednik na izborima u Andaluziji figurira i lider liberalnog pokreta “Građani” Albert Rivera, koji je udvostručio broj glasova svoje stranke i praktično se izjednačio sa Narodnom partijom. Narodnjaci su za dlaku izbjegli istorijsko preticanje od “Građana” u Andaluziji, ali će se već na sljedećim izborima za EP ukazati nova prilika.

Send this to a friend