Evropa

Gdje raste, a gdje opada broj oboljelih od kovida u Evropi?

Ilustracija

U ovom trenutku desetak zemalja u Evropi bilježi pad broja novozaraženih koronavirusom, dok je u većini prisutno povećanje broja oboljelih koje u državama kao što su Njemačka, Austrija, Španija… prelazi i sto odsto, u odnosu na period od prije dvije nedjelje.

Među državama u kojima je došlo do pada broja oboljelih kada se posmatraju posljednje dvije nedjelje u poređenju sa prethodnim periodom nalazi se i Srbija, gdje je došlo do smanjenja broja novozaraženih za 29 odsto, pokazuju podaci sa sajta Our world in data. Pored Srbije, pad je primjetan i u Bugarskoj i Rumuniji.

Rumunija, koja je krajem oktobra uvela policijski čas tokom noći, produžila školski raspust na dvije nedelje, i učinila kovid propusnice obaveznim za većinu mjesta, ima najveće smanjenje broja novozaraženih od 52 odsto.

U Bugarskoj, u kojoj su zabranjena sva veća okupljanja, a kovid propusnice takođe obavezne za većinu mjesta, broj novozaraženih smanjen je za 20 odsto. Bugarska i Rumunija imaju inače najmanji procenat potpuno vakcinisanih građana u Evropi – 23 i 35 odsto.

U Srbiji je trenutno 45 odsto potpuno vakcinisanih građana, dok su kovid propusnice obavezne samo za ugostiteljske objekte i to nakon osam sati uveče. S obzirom na veoma ograničene protivepidemijske mjere, stručnjaci navode da je pad broja oboljelih u zemlji vjerovatno rezultat prirodnog toka epidemije.

Pored Rumunije, Bugarske i Srbije, pad broja zaraženih bilježi i Velika Britanija ali i Baltičke zemlje, kao i Moldavija i Bjelorusija. Na drugoj strani u ostalim državama Evrope primjetan je rast broja oboljelih.

U Austrije je on najizraženiji i iznosi čak 135 odsto. Veliki porast broja oboljelih bilježe još i Češka (133 odsto), Mađarska (125), Njemačka (105), Španija (106)…

Send this to a friend