Evropa

Katalonski parlament zasijeda u četvrtak

Parlament Katalonije će u četvrtak održati plenarnu sjednicu, na kojoj bi mogla biti jednostrano proglašena nezavisnost tog španskog regiona, javljaju agencije.

Portparol regionalne stranke “Zajedno za da” izjavio je da će se na sjednici razmotriti odgovor na odluku španske vlade da pokrene proces suspendovanja ovlašćenja katalonske administracije i njihovog prenošenja na centralne vlasti.

On je dodao da ta katalonska stranka, članica većinske koalicije u regionalnom parlamentu, planira da pokrene žalbu protiv te odluke španske vlade.

Španska vlada je u subotu odlučila da pokrene proces primjene člana 155 ustava zemlje, kojim će se na centralnu vladu prenijeti ovlašćenja katalonske administracije.

O tim mjerama, kojima bi se suspendovala regionalna vlada Katalonije, u petak treba da se izjasni španski Senat, u kome vladajuća Narodna partija premijera Marijana Rahoja ima većinu.

Očekuje da će on dobiti i široku podršku opozicionih senatora za mjere na očuvanju jedinstva Španije.

U Kataloniji je 1. oktobra održan referendum o nezavisnosti, na kome se oko 90 odsto građana izjasnilo za odvajanje od Španije. Taj referendum, na kome je odziv bio nešto preko 40 odsto, prethodno je najviše sudsko tijhelo Španije proglasilo neustavnim.

Katalonski lider Karles Pudžedemon je 10. oktobra u govoru pred parlamentom izjavio da Katalonija pristupa proglašenju nezavisnsoti, ali je predložio zamrzavanje primjene tog proglašenja na nekoliko nedjelja, kako bi se omogućio “dijalog sa španskom vladom uz međunarodno posredovanje”.

Vlada u Madridu je zatim dala rok Pudždemonu da razjasni da li je u tom svom dvosmislenom govoru proglasio nezavisnost, ili nije. Pošto on ponovo nije dao jasan odgovor, 21. oktobra je premijer Rahoj aktivirao član 155 Ustava, a španska vlada predložila niz mjera za preuzimanje nadležnosti poslova regionalne vlade Katalonije.

Te mjere podrazumijevaju razrješenje katalonske vlade i preuzimanje kontrole nad parlamentom, izborima, administracijom i medijima.

Rahoj ima ovlašećenja da raspusti katalonski parlament i raspiše prijevremene regionalne izbore u Kataloniji.

Centralna vlast namjerava da interveniše i na planu upravljanja privredom i poreskom upravom, prenosi Tanjug.

Mjere koje je predložila španska vlada biće na snazi sve dok mandat ne preuzme nova katalonska vlada, nakon parlamentarnih izbora u Kataloniji.

Politički analitičari u Madridu ocjenjuju da će vlada imati ozbiljnih problema da u praksi primijeni kontrolu nad Katalonijom.

Potencijalni scenario uključuje da policija i javni službenici u Kataloniji odbiju da se povinuju nalozima centralnih vlasti.

Separatisti mogu da organizuju i akcije građanske neposlušnosti, kao što je “opkoljavanje” katalonskih institucija koje bi Madrid preuzeo.

Send this to a friend