Evropa

Navaljni kritikuje Putinov nalog za mobilizaciju, opoziciona grupa poziva na proteste

Aleksej Navaljni, Foto: EPA

Zatvoreni ruski opozicioni lider Aleksej Navaljni kritikovao je Vladimira Putina, a opoziciona grupa pozvala je na proteste širom zemlje nakon što je ruski lider naredio vojnu mobilizaciju usred nedavnih vojnih gubitaka zemlje u Ukrajini tokom ukrajinske vojne kontraofanzive.

Putin je, u televizijskom obraćanju naciji emitovanom ranije 21. septembra, takođe upozorio Zapad da ne blefira da koristi sva sredstva koja su mu na raspolaganju da zaštiti rusku teritoriju.

Navaljni je rekao da Putin šalje još Rusa u smrt zbog neuspjelog rata u video poruci koju su snimili iz zatvora i objavili na društvenim mrežama njegovi advokati.

“Jasno je da se zločinački rat pogoršava, produbljuje, a Putin pokušava da u to uključi što više ljudi”, rekao je Navaljni.

Ruski ministar odbrane Sergej Šojgu rekao je ruskim državnim medijima da se može pozvati do 300.000 ljudi, a da se mobilišu samo oni sa relevantnim borbenim i servisnim iskustvom.

Druga klauzula u dekretu sprječava većinu profesionalnih vojnika da raskinu ugovore i napuste službu sve dok djelomična mobilizacija više ne bude na snazi.

Putinov potez uslijedio je dan nakon što su regije koje kontroliše Rusija u istočnoj i južnoj Ukrajini objavile da planiraju održati glasanje o ulasku u sastav Rusije — akcija koja bi mogla eskalirati rat nakon nedavnih uspjeha ukrajinske vojske u njenoj tekućoj kontraofanzivi na sjeveroistoku zemlje.

Portparol Kremlja Dmitrij Peskov, koji je zajedno s drugim ruskim zvaničnicima dugo odbacivao bilo kakve razgovore o mobilizaciji, ustvrdio je 21. septembra da se Rusija ne bori samo protiv Ukrajine, već i protiv NATO-a zato što članice alijanse isporučuju oružje Kijevu.

U međuvremenu, opozicioni pokret Vesna pozvao je na proteste širom zemlje 21. septembra, rekavši “Hiljade ruskih muškaraca, naših očeva, braće i muževa, biće bačeni u ratnu mašinu za mljevenje mesa. Za šta će umirati? Šta će majka i djeca koja plaču za njima?”

Putinova vlada je pojačala suzbijanje bilo kakvog neslaganja u Rusiji otkako je 24. februara naredila vojnicima da uđu u Ukrajinu.

Putin je u martu potpisao zakon koji poziva na duge zatvorske kazne za distribuciju “namjerno lažnih informacija” o ruskim vojnim operacijama dok Kremlj nastoji da kontroliše narativ o svom ratu u Ukrajini.

Ubrzo nakon Putinovog obraćanja, ruski mediji su izvijestili o oštrom porastu potražnje za avionskim kartama u inostranstvu usred očigledne borbe za odlazak uprkos previsokim cijenama letova.

Svi letovi iz Moskve za Istanbul, Jerevan, Taškent i Baku zakazani za 21. i 22. septembar su rasprodati, piše ruski poslovni list RBC.

Generalni sekretar NATO-a Jens Stoltenberg rekao je da će Putinova mobilizacija hiljada dodatnih vojnika eskalirati sukob i da je njegova prijetnja upotrebom nuklearnog oružja “opasna i nepromišljena retorika”.

Stoltenberg je rekao da su Putinovi potezi pokazali “da rat ne ide po njegovim planovima” i da je jasno da je ruski predsjednik napravio “veliku pogrešnu procjenu”.

Članica Evropske unije, Letonija, koja se graniči s Rusijom, neće ponuditi utočište nijednom Rusu koji bježi od mobilizacije trupa Moskve, rekao je letonski ministar vanjskih poslova Edgars Rinkevics, navodeći zabrinutost za sigurnost.

Njemački kancelar Olaf Scholz, govoreći u Generalnoj skupštini UN-a 20. septembra, rekao je da će Putin odustati od svojih “imperijalnih ambicija” samo ako prizna da ne može pobijediti u ratu.

Susjed Ukrajine, Poljska, rekla je da će Rusija pokušati uništiti Ukrajinu i promijeniti njene granice.

“Učinit ćemo sve što možemo sa našim saveznicima, kako bi NATO još više podržao Ukrajinu kako bi se mogla braniti”, rekao je poljski premijer Mateusz Morawiecki.

Američka ambasadorica u Ukrajini Bridget Brink napisala je na Tviteru da je mobilizacija znak “slabosti, ruskog neuspjeha”.

Britanski ministar odbrane Ben Wallace ponovio je tu ocjenu, opisujući Putinov potez kao “priznanje da njegova invazija propada”.

Holandski premijer Mark Rutte rekao je da je Putinova naredba o mobilizaciji znak panike u Kremlju, koju ne treba shvatiti kao direktnu prijetnju potpunog rata sa Zapadom.

“Mobilizacija, raspisivanje referenduma u Donjecku, sve je to znak panike. Njegova retorika o nuklearnom oružju je nešto što smo čuli mnogo puta ranije, i ostavlja nas hladnima”, rekao je Rutte za holandski NOS.

 

Send this to a friend