Evropa

Ne nose maske, grle se, izlaze u vrijeme policijskog časa – važe li ista pravila za političare?

Ilustracija

U nekoliko zemalja zabilježeno je kako političari ne poštuju restriktivne mjere uvedene radi smanjenja širenja koronavirusa. Slučaj Dominika Kamingsa, glavnog savjetnika britanskog premijera Borisa Džonsona, koji je za vrijeme zabrane kretanja zbog koronavirusa sa porodicom otputovao iz Londona na sjever Engleske, izazvao je burne reakcije u britanskoj javnosti, a slični primjeri zabilježeni su u još nekoliko evropskih zemalja.

To je, kako u analizi navodi Juronjuz, nametnulo pitanje: Da li za vladajuće elite važe jedna pravila, a za običan svijet druga?

Osim bijesnih građana i predstavnika opozicije, Kamingsovu ostavku zatražilo je i četrdesetak poslanika Džonsonove Konzervativne stranke, koja ovih dana bilježi rekordan pad popularnosti, ali i nekoliko biskupa Anglikanske crkve.

Prije nego što je u Britaniji kulminirao ovaj skandal, u Republici Irskoj pojavile su se fotografije premijera Lea Varadkara na kojima se vidi kako on za vrijeme restriktivnih mjera sa partnerom i prijateljima uživa u pikniku u jednom parku, poslije čega je kritikovan da time potencijalno daje loš primjer građanima.

Austrijski predsjednik sa suprugom otišao u restoran
Austrijski predsjednik Aleksander van der Belen bio je prinuđen da se javno izvini zbog toga što su poslije odlaska u jedan restoran on i njegova supruga prekršili policijski cas, a i premijer Sebastijan Kurc morao je da uputi izvinjenje zbog toga što nije nosio zaštitnu masku dok se tokom posjete jednom selu u blizini granice sa Njemačkom nalazio u grupi ljudi.

Lider stranke u Njemačkoj se grlio sa prijateljem
U Njemačkoj je lider liberalne stranke FDP Kristijan Lindner viđen je kako se u restoranu grli sa prijateljem, očigledno ignorišući opasnost od zaraze, poslije čega je javno priznao grešku.

Predsjednik Poljske ne nosi zaštitnu masku
U Poljskoj na svečanosti u znak sjećanja na žrtve avionskog udesa kod Smolenska, u kojem je 2010. godine stradao i tadašnji predsjednik Leh Kačinski, premijer Mateuš Moravjecki nije nosio masku, što je u javnosti okarakterisano kao kršenje jednog od pravila uvedenih zbog pandemije.

Premijer Holandije svijetao primjer
Čini se da je među nosiocima javnih funkcija spisak prekršilaca restriktivnih mjera sve duži, a suprotan primjer svakako predstavlja holandski premijer Mark Rute, koji, pridržavajući se pravila o zabrani posjeta domovima za njegu starih lica, nije otišao da vidi svoju majku koja je bila na samrti, navodi Juronjuz.

Send this to a friend