Evropa

Njemačka gasi elektrane na ugalj do 2030. godine

Njemački zvaničnici dogovorili su plan gašenja nacionalnih elektrana na ugalj do sredine 2030. godina, u kojima će operateri dobiti odštete u milijardama eura, saopštila je danas Vlada Njemačke.

Prije godinu dana, savjet koji je imenovala vlada preporučio je da Njemačka prestane sa korišćenjem uglja kako bi proizvela struju najkasnije do 2038. godine, kao dio napora za suzbijanje klimatskih promjena.

Međutim, napori da se to pretvori u politiku zastali su tokom posljednjih mjeseci. Neka područja, posebno na manje uspešnom istoku, u velikoj mjeri zavise od iskopavanja lignita.

Zvaničnici savezne vlade i guverneri pogođenih država dogovorili su „put za gašenje“ postrojenja na ugalj na sastanku koji je završen u ranim satima, saopštila je vlada.

Rečeno da će se kontrole obaviti 2026. i 2029. godine kako bi se utvrdilo da li će Njemačka moći da izađe iz proizvodnje električne energije na ugalj 2035. godine, tri godine prije krajnjeg roka.

Ministar finansija Olaf Šholc rekao je da će operateri elektrana na ugalj biti obeštećeni zbog tih postrojenja ranije nego što je planirano.

Operatori tih postrojenja u zapadnoj Njemačkoj dobiće 2,6 milijardi eura (2,9 milijardi dolara), a 1,75 milijardi eura biće namenjeno operaterima postrojenja na istoku, pri čemu će plaćanja biti izvršena oko 15 godina nakon što se postrojenja isključe.

„Ono što ovdje imamo je dobar sporazum o zaštiti klime, jer jasno govori da o tome ozbiljno mislimo“, rekao je ministar ekonomije Peter Altmajer.

On je dodao da vlada planira da pošalje zakone u parlament krajem ovog mjeseca.

Njemačka dobija više od trećine električne energije sagorevanjem uglja, stvarajući velike količine gasova (efekat staklene baze) koji doprinose globalnom zagrevanju.

Savezna vlada je već odobrila plan da se do 2038. godine potroši do 40 milijardi eura kako bi se ublažio uticaj napuštanja fosilnog goriva na regionima koji iskopavaju ugalj.

„To su bili teški pregovori – trajali su dugo, s moje tačke gledišta predugo, ali rezultat je dobar. Mi smo prva zemlja koja obavezno izlazi iz nuklearne i energije na ugalj, a ovo je važan međunarodni signal koji šaljemo”, rekla je ministarka zaštite životne sredine Svenja Šulce.

Šulce je navela da će osam „starih i veoma prljavih“ elektrana uglja biti brzo uklonjeno iz mreže, prva ove godine. Priznala je da će Nlemačkoj biti trebno „masivno širenje vetra i solarne energije“.

Send this to a friend