Evropa

Njemačke tajne službe traže radnike, oglasi u autobusima, fitnes klubovima…

Foto: DW

U potrazi za IT stručnjacima njemačke bezbjednosne službe stavljaju oglase u sredstva javnog prevoza i fitnes klubove. Nadaju se da će tako doći do najboljih kandidata za popunjavanje radnih mjesta, piše Deutsche Welle.

Podzemna željeznica u Berlinu nije samo sredstvo javnog prevoza nego ponekad i mjesto neobičnih ponuda posla. “U tajnosti činiti dobro” – slogan je kojim Savezna ustanova za zaštitu ustavnog poretka vrbuje naučnike, studente i buduće suradnike.

Slično zvuči i poruka Savezne kriminalističke službe BKA -“Činiti pravu stvar.”

Takvi oglasi ne susreću se samo u autobusima, tramvajima i vozovima berlinskog javnog prevoza BVG nego i u svlačionicama fitnes klubova u Berlinu i okolini.

I njemačke tajne službe za inostranstvo BND-a imaju više od 30 nepopunjenih radnih mjesta, od čega je oko polovina za kompjuterske stručnjake. A savezna policija bi ove godine trebalo da zaposli 2.150 ljudi. Da bi se našlo dovoljno ljudi za popunjavanje svih radnih mjesta, kriterijimi su sniženi. Dopušteno je više pravopisnih grešaka nego ranije, a kod testiranja tjelesne spremnosti izbačeni su skokovi u dalj i sklekovi, a uvedeno trčanje štafete.

Dramatična “borba za talente”

Gotovo sve državne i javne ustanove, a ne samo policija, traže IT stručnjake. I to ne samo za borbu protiv cyber-kriminala i internet bezbjednost nego i za područje društvenih medija, kaže Tomas-Gabrijel Rudiger, kriminolog na Visokoj policijskoj školi pokrajine Brandenburg u razgovoru za DW. “Naći odgovarajuće ljude za nepopunjena radna mjesta je velik izazov i na saveznom i na pokrajinskom nivou”, kaže Rüdiger.

Hans-Vilhelm Dan iz njemačkog udruženja za internet bezbjednost Cyber-Sicherheitsrat Deutschland e.V. smatra da oglasi Savezne kriminalističke službe i Ustanove za zaštitu ustavnog poretka jasno pokazuju kako dramatična je u međuvremenu postala “borba za talente”. Ovo udruženje sa sjedištem u Berlinu za sebe kaže da je politički neutralno i da savjetuje preduzeća, ustanove i političare u vezi sa sajber bezbjednošću i sajber kriminalom.

Pitanje novca i imidža

Zašto ustanovama nedostaju stručnjaci? “S jedne strane se radi o novcu. Dobar IT-stručnjak može u privatnim kompanijama dobiti platu kakva je nezamisliva u javnim službama”, kaže Rudiger. Osim toga imidž javnih ustanova ne može se upoređivati sa start-upovima ili drugim preduzećima, napominje on dodajući da mnogi ne povezuju javne ustanove sa kreativnim poslom.

Javne ustanove moraju konkurisati sa slobodnim tržištem, kaže Hans-Vilhelm Dan. “S obzirom na to da ima premalo apsolvenata za previše nepopunjenih radnih mjesta, više informatičara se odlučuje za dobro plaćene poslove u IT-firmama.” Osim toga IT bezbjednost nije najprivlačnija kvalifikacija u biografiji informatičara, smatra Dan.

Analogne ustanove u zemlji visoke tehnologije

Nedostatak IT-stručnjaka Tomas-Gabrijel Rudiger objašnjava činjenicom da je cijelo njemačko društvo prekasno počelo da se prilagođava digitalizaciji.

Slično stvari vidi i Hans-Vilhelm Dan: “Birokratija u Njemačkoj zaostaje za razvitkom. Ko danas želi da zatraži novi pasoš u većini opština mora lično da dođe u kancelariju, čeka i preda zahtjev sasvim analogno na papiru.” U najnovijem izvještaju o digitalizaciji državne uprave unutar EU (“Digital Economy and Society Index”) Njemačka je na 26. mjestu od 28 članica. “Samo Italija i Grčka imaju analognije vlasti”, kaže Dan, što je, po njegovom mišljenju, nedopustivo za zemlju visoke tehnologije kao što je Njemačka.

Dan zato upozorava da zastarjeli procesi i nedostatak umrežavanja sigurnosnih službi i policije u najgorem slučaju mogu dovesti do sprječavanja krivičnog gonjenja i prikupljanja obavještajnih informacija. “To se mora žurno mijenjati. Programom ‘Policija 2020’ trebalo bi da se objedine i centralizuju desetine decentralizovanih datoteka, rascjepkanih IT-arhitektura i posebnih rješenja”, kaže ovaj stručnjak. Taj projekat je važan korak, ali za njegovo ostvarenje će trebati još više godina, smatra on.

Odjeljenje za medije tajne službe BND-a uopšte nije odgovorio na upit DW-a upućen e-mailom. A Savezna ustanova za zaštitu ustavnog poretka odbila je bilo kakav komentar kampanje “U tajnosti činiti dobro!”

U međuvremenu se u berlinskoj podzemnoj željeznici pojavila reklama još jedne ustanove, Saveznog ministarstva vanjskih poslova. I ono traži IT stručnjake pod geslom “Diplomatija i digitalno – Vaša IT karijera u Ministarstvu vanjskih poslova”.

Send this to a friend