Evropa

Od početka invazije Rusija zaradila 97 milijardi dolara na izvozu nafte i gasa

Ilustracija, Foto: EPA-EFE

Za 100 dana rata u Ukrajini, Rusija je zaradila skoro 100 milijardi dolara od izvoza nafte i gasa, pokazuje izvještaj nezavisnog Centra za istraživanje energije i čistog vazduha (CREA).

Ruski prihodi su u padu, pošto mnoge zemlje izbjegavaju da kupuju energente od Moskve, ali su i dalje visoki, navodi se.

Iz CREA upozoravaju na potencijalne prepreke da se smanji uvoz iz Rusije, a među zemljama koje su se na to obavezale su EU, SAD i Velika Britanija.

Rusija je ipak zaradila 97 milijardi dolara od izvoza fosilnih goriva u prvih 100 dana rata u Ukrajini, od 24. februara do 3. juna, navodi se u izvještaju CREA.

Oko 61 odsto izvoza je otišlo je u Evropsku uniju, koja je za to platila oko 59 milijardi dolara.

Iako izvoz ruske nafte i gasa opada, prihodi i dalje premašuju troškove prvih 100 dana rata u Ukrajini, navode iz CREA i procjenjuju da Rusija na invaziju troši oko 876 miliona dolara dnevno.

EU planira da, do kraja 2022. zabrani uvoz ruske nafte morskim putevima.

Na taj način uvoz bi se smanjio za dvije trećine.

U martu su se takođe obavezali da smanje uvoz gasa iz Rusije za dvije trećine u roku od godinu dana.

Evropske zemlje se za sada nisu usaglasile o uvođenju potpune zabrane, dok se Amerika odrekla uvoza ruske nafte, gasa i uglja.

Velika Britanija će postepeno ukidati uvoz ruske nafte do kraja godine.

U izvještaju CREA navodi se da će planirani embargo EU na naftu imati značajan uticaj.

Međutim, upozoravaju da se velike količine ruske sirove nafte sada isporučuju u Indiju, što je povećalo njen udio u ukupnom ruskom izvozu sirove nafte sa oko jedan odsto prije invazije na Ukrajinu na 18 odsto, koliko je iznosio u maju.

Iz CREA navode da se značajan udio prerađuje i prodaje, najviše kupcima u SAD i Evropi, što opisuju kao „rupu koju je važno zatvoriti“.

Kako dodaju, odlučnije sankcije protiv tankera koji prevoze rusku naftu značajno bi doprinijele da se to promijeni.

Dok Rusija traga za novim naftnim tržištima, veliki dio se transportuje brodovima koji su u vlasništvu evropskih i američkih kompanija.

Pored Indije, druge zemlje koje su povećale uvoz ruskog goriva su Francuska, Kina, Ujedinjeni Arapski Emirati i Saudijska Arabija, navodi se u izvještaju.

Send this to a friend