Evropa

Otvoren put za posljednju fazu za sporazum o Bregzitu

Komitet za ustavna pitanja Evropskog parlamenta usvojio je predlog sporazuma o Brgezitu i time otvorio put za posljednju fazu – potvrđivanje dokumenta u Evropskom parlamentu. Sporazum je usvojen sa 23 glasa za i 3 protiv.

Sporazum je usvojen onako kako je predložen, bez ijednog podnetog amandmana. Prethodno je deset drugih parlamentarnih komiteta dalo svoje preporuke i omogućilo izlazak Velike Britanije iz Evropske unije.

Sporazum podrazumijeva tri ključna prioriteta: zaštitu građana EU i Velike Britanije i njihovih prava, nepostojanje tvrde granice između Irske i Sjeverne Irske i regulisanje carinskih i trgovinskih pitanja, kao i pitanje finanijskih obaveza koje imaju dvije strane jedne prema drugima.

Evropski parlament će o sporazumu glasati na plenarnoj sednici u srijedu, čime će biti stavljena tačka na prvu fazu Bregzita, kako bi Velika Britanija izašla iz EU 31. januara 2020.

Izvjestilac za Bregzit Evropskog parlamenta Gi Ferhofstat rekao je uoči glasanja da članovi odbora nemaju izbor da glasaju za ili protiv Bregzita, već samo da omoguće uređen izlazak Velike Britanije iz EU.

“Da imamo takav izbor, ja bih sigurno glasao protiv, ali pred nama je činjenica da će 1. februara Velika Britanija najvjerovatnije biti izvan EU i o tome ne možemo da glasamo”, rekao je on, dodajući da je tužan zbog razvoja događaja, ali da se svi moraju fokusirati na primjenu sporazuma i prije svega zaštitu građana.

U međuvremenu je britanska kraljica Elizabeta II odobrila Zakon o Bregzitu prema kome Velika Britanija napušta Evropsku uniju 31. januara, čime je ta zemlja završila prvu fazu tog procesa.

Zakon je sinoć odobren u Gornjem domu britanskog parlamenta, takozvanom Domu lordova, a nešto ranije su to učinili i poslanici donjeg doma.

Nakon zvaničnog izlaska, počinje prelazni period, koji će trajati najviše 11 mjeseci i tokom koga će Velika Britanija ostati članica trgovinske i carinske zone EU i primjenjivati pravila Unije. Taj period ne može biti produžen.

Za to vrijeme, dvije strane pokušaće da urede svoje odnose, prije svega da postignu trgovinski sporazum, a ukoliko do toga ne dođe EU će uvesti pune carine na Britanske proizvode. Pored toga, važna pitanja koja će biti na stolu su i pitanje bezbjednosne i policijske saradnje, učešće u Evropskom nalogu za hapšenje i druge oblasti.

Send this to a friend