Evropa

Pacijent u Italiji izliječen eksperimentalnim lijekom za koronavirus

Imamo prvi slučaj izlječenja eksperimentalnim lijekom remdesivir, saopštio je preksinoć na konferenciji za novinare Mateo Baseti, direktor Klinike za zarazne bolesti San Martino u Đenovi.

“Riječ je o pacijentu u 79. godini čije je liječenje remdesivirom počelo 7. marta. Kako ima dva negativna brisa, uskoro će biti otpušten iz bolnice te se vratiti svojoj kući (Lombardija). To nas je uistinu oduševilo: čini se da lijek djeluje. Imamo i drugih pacijenata na liječenju”, rekao je Baseti za italijansku agenciju ANSA.

Eksperimentalni lijek remdesivir počele su koristiti još neke bolnice, uključujući i onu u Padovi.

Antivirusni lijek remdesivir razvila je američka biotehnološka kompanija “Gilead Sciences” za liječenje smrtonosnih zaraznih tropskih bolesti uzrokovanih virusima Ebola i Marburg. No, tokom prošlogodišnje epidemije ebole u Demokratskoj Republici Kongo remdesivir se nije pokazao uspješnim.

Dvije velike kliničke studije o remdesiviru u Kini su u toku, a prvi se rezultati očekuju krajem aprila.

“Srovode se dvije vrste kliničkih testiranja: jedna na pacijentima s teškim simptomima, a druga na onima s umjerenim simptomima”, saopštili su iz kompanije Gilead Science.

Kliničke studije s remdesivirom sprovode se u nekoliko centara u SAD-u, a ovih dana počinju i u Njemačkoj.

Prije desetak dana prof. Alemka Markotić, upravnica hrtvatske Infektivne klinike “dr. Fran Mihaljević” najavila je da će se i ta zemlja uključiti u kliničku studiju s tim lijekom.

O remdesiviru se pohvalno izrazila i Svjetska zdravstvena organizacija (WHO).

”Trenutno postoji samo jedan lijek za kojeg smatramo da ima stvarnu učinkovitost, a to je remdesivir ”, rekao je nedavno na konferenciji za novinare u Pekingu pomoćnik generalnog direktora WHO-a.

Najveća nada

Iako je remdesivir trenutno najveća nada u liječenju Covida-19, nije jedina terapija koja se trenutno koristi.

Ljekari koriste i dobro poznate antivirusne lijekove protiv HIV/AIDS infekcije te lijekove koji se koriste za liječenje malarije.

S obzirom na to da “se svima žuri”, naučnici su se okrenuli lijekovima koji već postoje, ali su se pokazali ne baš učinkovitima u liječenjima nekih drugih virusnih bolesti.

Smatraju da tako štede vrijeme, smanjuju trošak i povećavaju šanse za brza klinička ispitivanja. Saželi su ono što su otkrili o 120 lijekova sigurnih za ljude. Pokazalo se da ih je 31 kandidat za profilaksu i liječenje Covida-19.

Nadalje, britanski časopis Nature objavio je da se kineske biotehnološke kompanije pripremaju za prenamjenu već postojećih lijekova ne bi li stali na put novoj bolesti. Među tim lijekovima kao obećavajući spominje se Camostat mesilat, koji se inače koristi u liječenju pankreatitisa.

Fenomenalni tempo

Sada su britanski Wellcome Trust, Bill & Melinda Gates Foundation i Mastercard Impact Fund pokrenuli akcelerator za razvoj terapija protiv Covida-19 sa 125 miliona dolara početnog finansiranja. Cilj je podržati i koordinirati istraživanja lijekova koji obećavaju, te nove lijekove učiniti dostupnim u siromašnim zemljama. Sve to se radi u saradnji s WHO-om.

”Nauka se kreće fenomenalnim tempom protiv Covida-19”, kaže Džeremi Farar, direktor Wellcome Trusta. No, on je izuzetno izazovan virus. Zbog toga biće potrebno mnogo novca kako bi se pandemija stavila pod kontrolu”, naglasio je Farar.

Osim za efikasnim lijekom, načnici tragaju i za učinkovitom vakcinom.

Trenutno je u svijetu u pripremi nekoliko desetina raznih vakcina za koje je dozvolu dala dala Svjetska zdravstvena organizacija (WHO).

Send this to a friend