Evropa

Toplija i vlažnija Evropa suočena s egzotičnim bolestima

epa05913072 (FILE) - An anopheles gambiae mosquito, a vector for the malaria parasite, draws blood while biting a researcher at the International Centre for Insect Physiology and Ecology (ICIPE) insect research facility in Nairobi, Kenya on 23 April 2008. World Malaria Day is on 25 April 2017 and will be marked with the theme 'End Malaria for Good' for the second time running. EPA/STEPHEN MORRISON PLEASE REFER TO ADVISORY NOTICE (epa05913068) FOR FULL PHOTO ESSAY TEXT

Infektolozi upozoravaju kako bi se Evropa zbog klimatskih promjena mogla suočiti s povećanim rizikom od pojava bolesti koje šire komarci i krpelji.

Širenje komaraca već je uzrokovalo pojavu denga groznice u Francuskoj i Hrvatskoj (slučajevi na Pelješcu iz 2010.), malariju u Grčkoj, groznicu Zapadnog Nila u nekoliko zemalja jugoistočne Evrope i virusa čikungunije u Italiji i Francuskoj.

“Sredozemna Evropa sada je djelomično i tropska regija gdje se tigrasti komarac već udomaćio”, rekao je Đovani Reca, direktor Odjeljenja za zarazne bolesti pri Institutu za javno zdravlje u Rimu.

On je zajedno s profesorom Janom Semenzom iz Evropskog centra za prevenciju i kontrolu bolesti (ECDC) autor izvještaja o mogućem širenju takvih bolesti kontinentom.

“Agencije za javno zdravlje moraju unaprijediti nadzor, na primjer putem sistema ranog upozoravanja i povećati svjesnost potencijalnih rizika među zdravstvenim radnicima i uopšte u javnosti”, rekao je Semenza.

Toplije zime pogoduju krpeljima

Ranije je širenje denge bilo ograničeno na tropska i suptropska područja jer su niske temperature ubijale larve i jajašca komaraca, kažu naučnici.

“Klimatske promjene, međutim, nisu jedini faktor širenja transmisivnih zaraznih bolesti Evropom”, upozorava Semenza.

Tome doprinose globalizacija i urbanizacija, naglasio je.

U dijelovima sjeverne Evrope, pak, u porastu su encefalitis i lajmska borelioza, bolesti koje šire zaraženi krpelji.

Toplije zime i rana vruća ljeta mogli bi u budućnosti pogodovati porastu broja krpelja, kažu stručnjaci.

Godišnje se u EU-u u prosjeku zabilježi 65.000 slučajeva lajmske borelioze.

Teško je predvidjeti koliko će se širiti transmisivne zarazne bolesti u budućnosti jer to zavisi o nekoliko faktora, od porasta temperatura, međunarodnih putovanja i prilagođavanja klimatskim promjenama.

Send this to a friend