Donald Tramp i Volodimir Zelenski, predsjednici Sjedinjenih Država i Ukrajine, trebalo bi u Bijeloj kući da potpišu sporazum o rijetkim mineralima – na čemu prvi čovjek Amerike insistira kako bi Kijev vratio dio pomoći koju mu je Vašington dostavio za odbranu od ruske agresije.
Tačna vrijednost ugovora još nije poznata. Američki predsjednik je u javnosti pominjao sumu od 500 milijardi dolara – sa kojom se, međutimm ukrajinski predsjednik Zelenski, tada nije saglasio.
Dvije strane sporazum potpisuju neposredno po obilježavanju trogodišnjice ruske invazije na Ukrajinu, ali i nastojanja američke administracije predvođene Trampom, da dvije države okončaju sukob, za šta tvrdi da su na dobrom putu.
Tramp je u četvrtak najavio da će temeljem tog sporazuma Sjedinjene Države postati partner Ukrajine u oblasti minerala, rijetkih zemnih metala, nafte i gasa.
Detalji sporazuma javnosti još nisu poznati, ali je uočljivo neslaganje predsjednika Trampa da bi trebalo da obuhvata posebne bezbjednosne garancije, koje očekuje ukrajinska strana. On tvrdi da garanciju predstavlja sam sporazum.
Američki sekretar za finansije Skot Besent izjavio je da je ekonomski dio okvirnog sporazuma završen i da obuhvata važne minerale, naftu, gas i infrastrukturu. On je naznačio da će dvojica državnika potpisati sporazum bez dodatnih pregovora o tom dokumentu.
“Riječ je o sporazumu koji je zaista koristan za sve. To američkom narodu pokazuje da ovdje ima koristi za sve. Da nismo proćerdali novac”, rekao je Besent za američku televiziju Foks.
Procjenjuje se da je Ukrajina, koju je Rusija napala februara 2022. do sada dobila oko 430 milijardi dolara globalne pomoći. Obuhvatala je letjelice, sisteme naoružanja, municiju, kao i novac za lakše funkcionisanje državnog sistema.
Američki predsednik u nekoliko navrata iznosio je tvrdnje da su Sjedinjene Države, od početka rata, za Ukrajinu izdvojile 350 milijardi dolara. Međutim, prema zvaničnim podacima, američki Kongres je u posljednje tri godine koliko traje ruska agresija na Ukrajinu, kao pomoć toj zemlji odobrio 183 milijarde dolara.
Ukrajinska strana je u vezi sa sporazumom do sada objelodanila da je planu osnivanje neke vrste investicionog fonda koji bi bio korišćen za obnovu od posljedica rata sa Rusijom. Precizirano je da bi Sjedinjene Države i Ukrajina fondom upravljale pod jednakim uslovima.
Ukrajinski doprinos bi bili prihodi od 50 procenata u mineralnim resursima, nafti i gasu. Fond bi potom investirao sredstva u projekte na teritoriji te zemlje.
Prema podacima ukrajinskog Ministarstva ekonomije, ta zemlja raspolaže nalazištima 22 od 24 minerala koje Evropska unija označava kao značajne.
Među njima su industrijski i građevinski materijali, legure plemenitih i obojenih metala i drugi rijetki minerali. Neki od resursa kojima ta zemlja raspolaže su grafit, litijum, titanijum i uranijum.
Kada je riječ o rijetkim mineralima pominju se lantan i cerij, važni za proizvodnju televizora i rasvjete, neodimijum ključan za proizvodnju turbnina za vetrenjače i baterije, kao i erbijum i itrijum, čija primjena je važna u oblasti nuklearne energije i proizvodnje lasera.
Inače, i Evropska unija je Ukrajini ponudila sopstvenu verziju sporazuma rijetkim mineralima i resursima. U Kijevu je to u ponedjeljak učinio evropski komesar za industrijsku strategiju. U ukrajinskom glavnom gradu boravio je povodom obilježavanja godišnjice ruske invazije.
Hahahah
Uvodi im se demokratija
sve za pare…………