Evropa Održana konferencija o slobodi medija

Ujedinjeno Kraljevstvo u borbi protiv lažnih vijesti daje 18 miliona funti

Britanski ministar vanjskih poslova Džeremi Hant najavio je paket podrške u vrijednosti od 18 miliona funti tokom sljedeće tri godine, u cilju suprotstavljanja dezinformacijama i lažnim vijestima širom Istočne Evrope, i jačanju nezavisnosti medija na Zapadnom Balkanu.

Ujedinjeno Kraljevstvo i Kanada danas i sjutra organizuju Globalnu konferenciju o slobodi medija – prvu ministarsku konferenciju ove vrste.

Dvodnevnoj konferenciji prisustvuje preko 120 predstavnika zemalja i vlada, uključujući 60 ministara i više od 1500 novinara, akademika i aktivista, a sve u cilju jačanja posvećenosti pitanju slobode medija. Crnogorsku vladu predstavlja ministar kulture Aleksandar Bogdanović.

Sredstva namijenjena Zapadnom Balkanu su dio paketa mjera, najavljenim na Samitu Zapadnog Balkana u Londonu prošle godine, kojim se pokazuje trajna posvećenost britanske vlade ovom regionu. Ova suma igra značajnu ulogu u povećanju ukupne finansijske podrške britanske vlade sa prvobitnih 41 miliona funti u 2018/19 na 80 miliona funti u 2020/21.

Ujedinjeno Kraljevstvo je posvećeno promovisanju slobode medija i novinara. Sloboda medija je osobina koja suštinski karakteriše svako otvoreno društvo; ljudi moraju biti slobodni da diskutuju i govore o problemima, preispituju odluke vlade i donose svoje informisane odluke, uz podršku jakih i nezavisnih medija.

Konferencija u Londonu se zasniva na četiri tematske oblasti, među kojima su zaštita novinara; nacionalni pravni okviri i zakonodavstvo; izgradnja povjerenja u medije i suzbijanje dezinformacija, kao i održivost medija.

Hant je na konferenciji imenovao Amal Kluni za specijalnu izaslanicu za slobodu medija, koja će kopredsjedavati panelom pravnih eksperata na visokom nivou. Kluni će okupiti najkvalitetnije pravne stručnjake u cilju diskusije o najboljim načinima za snaženje postojećih zakona koji omogućavaju zaštitu novinara, i kreiranje novih pravnih mehanizama za sprječavanje zloupotrebe medija.

“Pridružićemo se drugim vladama u formiranju Globalnog fonda za odbranu medija, kojim će rukovoditi UNESCO. Ovim će se unaprijediti Akcioni plan Ujedinjenih nacija o bezbjednosti novinara. Ciljevi Fonda su, između ostalog, pomaganje novinarima putem pravnih savjeta i organizovanje obuka o bezbjednosti u zonama sukoba. Britanija će u narednih pet godina Fondu obezbijediti tri miliona funti, a pozivamo i druge da daju svoj doprinos. Drugo, formiraćemo međunarodnu radnu grupu koja će pomagati vladama da ispune obaveze po pitanju medijskih sloboda, što se odnosi i na izradu nacionalnih akcionih planova. Svake godine sastajaćemo se tokom Generalne skupštine UN-a, kako bismo razmotrili napredak radne grupe, pohvaljujući države u kojima su medijske slobode poboljšane i dogovarajući se o aktivnostima koje treba sprovesti tamo gdje ovo nije slučaj”, zaključio je Hant.

Send this to a friend