Evropa

Ursula fon der Lajen flertuje sa populizmom?

U resoru Migracije, Ursula fon der Lajen je postavila moto „Zaštititi to što čini Evropu“. Nova, još nepotvrđena predsjednica Evropske komisije, moraće da objasni Evropskom parlamentu šta pod tim podrazumijeva.

Oblast o kojoj je riječ ima skromno ime „Migracija, unutrašnji poslovi i građanstvo“. Ali od početka izbjegličke krize komesar Dimitris Avramopiulos je upravo u svom djelokrugu jedva dolazio do daha. Za njegovog nasljednika, takođe Grka Margaritisa Šinasa Ursula fon der Lajen je smislila nešto visokoparno.

Njegov resor bi trebalo da se zove „Zaštititi to što čini Evropu“. Na engleskom je formulacija još jasnija: „Protecting our European way of life“ – doslovno „Zaštita našeg evropskog načina života“. Šta ovim konkretno misli nova šefica Evropske komisije?

Kritika u Evropskom parlamentu

Trajalo je nekoliko dana dok su svi u Briselu sažvakali nov naziv. Ali od vikenda je kritika sve glasnija. Šef poslaničke grupe Zelenih u Evropskom parlamentu je izjavio: „Sa formulacijom ’Zaštita našeg evropskog načina života’ počelo je da se igra po notama ekstremnih desničara, naročito u odnosu na migraciju“. Filip Lamberd zahtijeva od Ursule fon der Lajen da iznese bolji predlog na sastanku šefova poslaničkih klubova naredne nedjelje. On taj postupak smatra „apsolutnim skandalom“.

Poslanici iz lijevog centra zahtijevaju preimenovanje resora, a i dosadašnji šef Evropske komisije Žan-Klod Junker izjavio je da nije srećan zbog takvog izbora naziva. „Prihvatiti one koji dolaze izdaleka, jeste dio evropskog načina života“, rekao je Junker. On je dodao da taj evropski način života znači i to „da morate da poštujete drugoga bez obzira koju boju kože ima i iz koje države potiče“.

Populizam na glavnoj bini?

Iako Junker smatra predloženi naziv problematičnim, Ursula fon der Lajen ne odustaje tako lako: „Nemam da objelodanim ni promjenu naziva, ni bilo koju promjenu“. Dodala je da neće biti brzih odluka. Ali u Evropskom parlamentu raste pritisak, a s njim šefica Evropske komisije mora da njeguje dobar odnos ako želi da pridobije većinu za svoju politiku.

Kritika se čuje čak i iz zemalja koje dovode u pitanje vrijednosti i pravila Evropske unije. Mađarsku liberalnu poslanicu Katalin Čeh formulacija podsjeća na jezik Viktora Orbana. „Ne možete pobijediti populizam tako što ćete ga proglasiti za mejnstrim“, kaže ona.

Njena holandska koleginica Sofi Intveld čitavu tu stvar prokomentarisala je riječima da Evropa počiva na stvarima kao što je pravo pojedinaca da izabere svoj način života. „Za to nam nije potreban komesar Evropske unije, hvala lijepo! Zaključak da se Evropljani moraju zaštititi od kultura koje dolaze spolja je groteskan i trebalo bi da odbacimo taj način tumačenja“.

Praznoslovlje u opisu zadataka

U pismu novom komesaru njegov djelokrug se opisuje ovako: „Da bi se zaštitio naš evropski način života, potrebno je da su uposlenici sposobni da opstanu na tržištu rada koje se mijenja. Opadanje broja uposlenika i jaz u digitalnim i ostalim osnovnim sposobnostima znači da ljude moramo da snabdijemo neophodnim znanjima i alatima. To ističe i značaj dobrog upravljanja legalnom migracijom, s naglaskom na integraciju i jako zajedništvo u našim opštinama“.

Nadalje u tom dokumentu piše: „Moramo ozbiljno shvatiti strahove i pribojavanja zbog posljedica nekontrolisane migracije na ekonomiju i društvo. Komesaru se daje nadležnost za prekogranična ugrožavanja evropske bezbjednosti, kao i za politiku kvalifikacije i zapošljavanja“.

Šta Ursula fon der Lajen hoće da kaže?

U tim zamršenim formulacijama je mnogo toga. Zahtjev da se članice dogovore o izbjegličkoj politici, ali i začuđujuća povezanost migracije sa nedostajućim digitalnim vještinama evropskih radnika. A čemu i ukazivanje na zajedništvo u komunama? Da li ta formulacija cilja zaista na odbijanje nacionalno mješovitih, multikulturnih zajednica, koje je rašireno kod nekih građana? I šta su konsekvence? Da li te nezgrapne rečenice sadrže i pruženu ruku poljskim i mađarskim populistima koje je Ursula fon der Lajen uoči izbora zamolila za podršku? Bilo kako bilo, njemačka političarka time čačka po političkom osinjaku.

Taj papir o zadacima kod mnogih budi sumnjičavost. Poslanik britanskih laburista Klod Morajs napisao je na Tviteru da takav naziv ne bi smio da se da djelokrugu jednog komesara u modernoj Komisiji Evropske unije godine 2019. „Zaista, kako to onda izgleda?“ pita se on. Francuski političar Zelenih Demjan Karem formulaciju je nazvao „gnusobom“. „Amnesti internešenal“ kritikuje povezivanje migracije i bezbjednosti, opominjući da se time upućuje „zabrinjavajuća poruka“.

Sljedeće nedjelje se predložena šefica Evropske komisije mora suočiti s kritikom različitih poslaničkih grupa. Ako ona ne ublaži nadolazeću krizu povjerenja njenih podržavalaca kao što su liberali i socijalisti, onda će je početak saradnje s pojedinim poslaničkim grupama zateći u raskoraku.

Send this to a friend