Evropa

Većina Škota protiv nezavisnosti

Nikola Stardžon

Da se danas održava referendum o nezavisnosti, većina Škota bi glasala za ostanak u Velikoj Britaniji, pokazalo je najnovije istraživanje u kojem je učestvovalo oko 1.000 ispitanika.
Rezultat pokazuje da bi 46 odsto glasalo protiv nezavisnosti u odnosu na 43 odsto koji favorizuju nezavisnost.

Međutim, kada se isključe neopredijeljeni glasači, anketa koju je sprovela kompanija Savanta ComRes za Škotsku ukazuje da je oko 52 odsto Škota protiv nezavisnosti.

Ovo je prva anketa od kako je škotska premijerka Nikola Stardžon dala iskaz pred škotskim parlamentom (Holirud) braneći vladu od optužbi svog prethodnika Aleksa Salmonda da je nezakonito postupala u sporu koji bi mogao ugroziti njenu kampanju za vođenje Škotske do nezavisnosti.

Nesuglasice između Stardžon i bivšeg škotskog premijera Salmonda intenzivnije su posljednjih nekoliko nedjelja, a opozicioni poslanici zahtijevaju od Stardžon da podnese ostavku. U središtu sukoba je njeno rukovođenje vladinim odgovorom na slučaj seksualnog uznemiravanja protiv Salmonda i odnosi se na to da li je ona obmanula parlament oko detalja u vezi sa navodima protiv njenog prethodnika, kao i kada je saznala detalje.

Istraživanje sprovedeno dva dana nakon iskaza Nikole Stardžon pokazalo je da je 35 odsto ispitanika uvjereno da bi im ova istraga umanjila vjerovatnoću da glasaju za nezavisnost, nasuprot 16 odsto ispitanika, dok na mišljenje 41 odsto građana ova istraga ne utiče. Prema anketi, 43 odsto građana ima manje povjerenja u premijerku poslije istrage.

Sa druge strane, i povjerenje u Salmonda nije na zavidnom nivou, pa mu 57 odsto ispitanika manje vjeruje nego na početku istrage. Vladin odbor za postupanje po žalbama na uznemiravanje uspostavljen je pošto je Salmond osporio zakonitost vladine istrage protiv njega.

Bivšem lideru Škotske nacionalne partije (SNP), koji je vodio kampanju za nezavisnost tokom referenduma 2014, isplaćena je odšteta od 512.250 funti, jer se ispostavilo da je istražni policajac imao prethodni kontakt sa dvije podnositeljke žalbe.

Na sudu u Edinburgu, Lord Pentland je opisao istragu kao „nezakonitu“ i „ukaljanu očiglednom pristrasnošću“ pošto je vlada prihvatila reviziju nedjelju dana prije nego što je slučaj trebalo da bude razmotren na sudu.

Kris Hopkins, pomoćnik direktora konsultantske kuće Savanta ComRes, kaže da „uprkos tome što se svijest o istrazi u slučaju Salmonda povećala od decembra, što nije bilo iznenađenje, ne znači da je priča imala veliki uticaj na njene protagoniste“.

„Uz onu petinu glasača koji su glasali protiv nezavisnosti na referendumu 2014. za sada nijedan glasač neće manje podržati nezavisnost zbog ove sage“, ukazuje Hopkins.

U reakciji SNP na rezultate istraživanja stoji da se prema ovoj anketi treba postaviti oprezno, te da se partija raduje predizbornoj kampanji u „kojoj ćemo raditi na tome da dobijemo podršku širom Škotske kako bismo nastavili da štitimo ljude od kovida 19, otvorili nova radna mjesta i osigurali da, kada se oporavimo od pandemije, o budućnosti Škotske odlučuju ljudi koji ovde žive, a ne konzervativci Borisa Džonsona“.

Send this to a friend