Evropa

Washington Post: Kako EU izdaje zapadni Balkan

Evropska unija je na pragu velike krize ukorijenjene u nekompetentnosti briselskog establišmenta, piše Washington Post i dodaje da je to priča o “gordosti i izdaji, neprekidnim obećanjima i kukavičluku”, priča o “trijumfu nedostatka volje”.

U predvečerje početka evropskih izbora, ovaj američki dnevnik u autorskom tekstu Jasmina Mujanovića, poznavaoca prilika na jugoistoku Balkana, podsjeća da je u proteklih 16 godina, Brisel obećavao zemljama zapadnog Balkana, najranjivijem regionu i najnestabilnijem regionu, da je “budućnost Balkana u Evropskoj uniji”.

Prošle godine, međutim, Brisel je oštro zaokrenuo svoju politiku i sasvim je ugasio ideju daljeg proširenja.

“Ako zapadni Balkan izmakne evroatlantskoj zajednici, evropski lideri će morati da krive samo sebe. Potpuno iznevjerene zbog neispunjenog obećanja o integraciji, balkanske zemlje će brzo postati očajne, ali i opasne – posebno za samu EU”, navodi list.

Ukazuje se istovremeno da još nije kasno da EU preokrene svoj kurs.

EU bi, tumači se, morala formalno da započne pregovore o članstvu sa Sjevernom Makedonijom i Albanijom i barem da dodijeli status kandidata Bosni i Hercegovini.

“To će na trenutak stabilizovati brod”, a zadatak koji slijedi je stvaranje održivog, dugoročnog plana za region koji će podrazumijevati ne samo vjerodostojnu predanost liberalno-demokratskim normama i praksama, nego i teško odvraćanje od takvih kao što je Rusija”, navodi se.

Jednostavno reći “ne” zemljama zapadnog Bakana moglo bi se protumatičiti i kao igranje sa tradicionalnim biračkim tijelom, ali to nije strategija već samo odložena kriza, konstatuje autor.

Iako je EU 2018. godine nevoljno iznijela ideju o 2025. godini kao najranijem datumu za proširenje, Makron je bio eksplicitan: neće biti proširenja, bar ne u predvidivoj budućnosti, a čak i u Berlinu koji važi za najotvorenijeg igrača za pitanje proširenja, ta ideja je postala “politički otrovna”.

U analizi se podsjeća da je s približavanjem izbora za Evropski parlament proširenje nestalo s dnevnog reda i da nikoga više nisu zanimale preostale države regiona koje nisu članice EU – Bosna i Hercegovina, Crna Gora, Srbija, Kosovo*, Sjeverna Makedonija i Albanija.

A obećanje “evropske perspektive” bilo je sastavni dio briselske strategije za zadržavanje zapadnog Balkana na putu političkih i ekonomskih reformi i za zaustavljanje Rusije, Kine, Turske…, kao političkih rivala.

Konstatuje se da ovaj potez nije mogao doći u gorem trenutku s obzirom na to da su Skoplje i Atina tek u januaru ove godine okonačali svoj skoro tri decenije dug spor oko “pitanja makedonskog imena”.

Podsjećajući na privilegiju integrisanja u člastvo zemalja bivških članica Varšavskog pakta, ukazuje se da zemlje zapadnog Balkana nisu isto što i zemlje Istočne Evrope, čije članstvo u EU je bio presedan.

NAJNOVIJI NAJSTARIJI POPULARNI
Pjer
Gost
Pjer

Od prosirenja nema nista to je valjda svakome jasno

Gospava
Gost
Gospava

Sa druge strane, merkelova optuzuje ameriku da sklapa savez sa kinom i rusijom protiv evrope !

Ihoho
Gost
Ihoho

Uff mi u EU po meni unisticemo EU ima da je rasturimo u komade !.

Gaga
Gost
Gaga

Ako je ovo “tačno”,vjerujem da jeste,pod hitno zemlje Zapadnog Balkana,napraviti pakt sa Rusijom i Turskom,pa neka se Zapadne ološi dobro zamisle,to njima treba ,a neka lekcije iz “demokratije”dijele medju sobom Makron i Angela Merkel.Brzo će doći “kraj” EU,živi bili pa vidjeli.

Send this to a friend