Region

Sud odlučio: Holandija djelimično kriva za smrt 300 Srebreničana

Holandski apelacioni sud potvrdio je u drugostepenoj presudi da je Holandija djelimično odgovorna za smrt oko 300 muslimana koji su protjerani iz holandske baze Ujedinjenih nacija u Srebrenici nakon što su to područje preuzele snage bosanskih Srba.

Haški apelacioni sud presudio je da su ti muškarci “lišeni šanse da prežive”, prenosi N1.

Žalbeno vijeće, međutim, u velikoj mjeri je podržalo ranije procene o “smanjivanju obima štete”, smatrajući da bi šanse da ti ljudi prežive, da su ostali pod zaštitom holandijskih vojnika, bile oko 30 odsto.

“Država je stoga odgovorna za 30 odsto gubitaka koje su pretrpile porodice žrtava”, naveo je sud.

Presuda iz 2014. godine nije uključivala tu kvalifikaciju, a holandsko Ministarstvo odbrane je saopštilo da će vlada pažljivo proučiti najnoviju presudu.

“Polazna tačka je da su bosanski Srbi odgovorni”, navodi se u saopštenju.

Odluka Haškog Apelacionog suda time je potvrdila odluku iz 2014. godine kada je presuđeno da su holandski mirovnjaci trebali da znaju da će muškarci koji su tražili utočište u bazi u selu Potočari biti ubijeni ukoliko ih natjeraju da je napuste, kao što je i bio slučaj.

Odluka se smatra izuzetnom, jer Ujedinjene nacije uživaju imunitet od krivičnog gonjenja.

U prvostepenoj presudi sud je presudio djelimično u korist žrtava i to na način da je Vlada Holandije odgovorna za smrt muškaraca koji su se nalazili unutar UN-ove baze u Potočarima u julu 1995. godine u vrijeme kad je počinjen zločin u Srebrenici.

“Žrtve su podeljene u tri kategorije: one koji su bili unutar UN-ove baze, one koje su se nalazili oko baze i muškarce koji su se uputili ka šumama. Vlada Holandije je proglašena odgovornom za smrt samo onih osoba koje su se za vrijeme pada Srebrenice zatekle unutar UN-ove baze, ali ne i za muškarce koji su se nalazili oko baze, kao ni za one koji su put od sigurne smrti pokušali naći u šumama uputivši se na ono što će kasnije postati poznato kao Marš smrti”, navodi se u saopštenju.

Preživeli tu prvostepenu odluku holandskog suda smatraju neprihvatljivom i ponižavajućom.
Send this to a friend