Svijet

Mugabe u kućnom pritvoru, ulice Hararea pune policije

Mugabe

Predsjednik Zimambvea Robert Mugabe u kućnom je pritvoru već duže od 12 časova, nakon što je vojska na nacionalnoj televiziji objavila da je privremeno preuzela kontrolu nad zemljom, kako bi “ciljala kriminalce” bliske šefu države, piše Guardian.

Ulice Hararea pune su policije. Vladajuća stranka tvrdi da nije bilo puča. Za privremenog predsjednika postavljen je Emerson Mnangagva, koji je bio potpredsjednik Zimbabvea sve dok ga vlada nije smijenila zbog “iskazivanja nelojalnosti”. Tvrdi se da je za tu smjenu odgovorna Mugabeova supruga Grejs.

“Samo smo se usmjerili na kriminalce koji okružuju Mugabea. Očekujemo da se situacija vrati u normalu čim se naša misija završi. Uvjeravamo narod da su njegova ekselencija predsjednik i njegova porodica živi i zdravi i da je njihova bezbjednost zagarantovana”, kaže general odbrambenih snaga.

Mediji tvrde da je prva dama pobjegla iz zemlje.

Vladajuća stranka Zanu PF je u seriji tvitova takođe krivicu svalila na Mugabeovu suprugu.

“Nije bilo vojnog udara, već samo prenosa vlasti bez prolivanja krvi tokom kojeg su uhapšene korumpirane i pokvarene osobe, a starac kojeg je iskorišćavala supruga je pritvoren. Tih par pucnjeva koji su se čuli došli su od pokvarenjaka koji su se opirali hapšenju, ali oni su sada pritvoreni.”

Predsjednik Južne Afrike Džejkob Zuma pozvao je na prijateljsko rješenje.

“Nadam se da će vojska Zimbabvea poštovati ustav. Razgovarao sam sa predsjednikom Mugabeom, on je dobro i u kućnom je pritvoru. Ova situacija ne smije da ide dalje nego što je do sada”, naveo je Zuma.

Evropska unija i zvaničnici pozvali su na mirno rješenje i dijalog, a generalni sekretar UN Antonio Guteres pozvao je na smirivanje i uzdržanost u Zimbabveu.

Najstariji predsjednik države na svijetu gvozdenom rukom je vladao Zimbabveom od proglašenja nezavisnosti 1980. godine,a mnogi smatraju da nikada nije bio ranjiviji nego danas.

Kako su se uslovi života i stanje ljudskih prava u Zimbabveu s godinama pogoršavali, brojne institucije širom svijeta počele su da ga osuđuju, pa mu je tako i britanska kruna oduzela prethodno dodijeljene počasti, piše CNN.

Mnangagva, poznat pod nadimkom „Krokodil“ zbog svog nepogrešivog instinkta za preživljavanjem, bio je uz Mugabea od samog početka. Njegova je desna ruka već gotovo 40 godina, ima snažnu podršku u vojnim redovima i spominjao se kao Mugabeov potencijalni nasljednik.

Uprkos naizgled idiličnim odnosima, Mugabe je za svog zamjenika izjavio kako je nepouzdan i više mu nije odan, želeći tako da oslobodi put za svoju suprugu Grejs.

Njegova 40 godina mlađa supruga u narodu je poznata kao Guči Grejs zbog rasipništva i ekstravangacije. Uprkos rastrošnom stilu života u zemlji pogođenoj siromaštvom, uživala je podršku mlađih političara.

Neočekivan potez dugovječnog predsjednika mnogi su protumačili željom da svoju poziciju prepusti supruzi, što je izazvalo bijes među brojnim Mugabeovim pristalicama.

Ž.N.

Send this to a friend