Planeta

Božićne priče, evropske želje i muslimani na misi

Hrišćani koji slijede gregorijanski kalendar slave Božić, a svjetski mediji pišu o debati o prazničnom pozdravu i prazničnim vjernicima u SAD, evropskim željama za ovaj Božić, kao i o muslimanima u Londonu koji ne propuštaju Božićnu misu.

Božić je i dalje čudesan, ali stiže u teškom trenutku za hrišćanstvo u Sjedinjenim Državama, ocjenjuje kolumnista Vašington Posta (The Washington Post) Judžin Džozef Dionis (Eugene Joseph Dionne) i dodaje da je relativan pad onih koji poštuju religiju dovelo do pojave hrišćana Boskrsa koji prisustvuju službi samo na Božić i Uskrs.

“Redovni vjernici ponekad znaju osjećati prezir prema Boskrskim. Oni im otežavaju da pronađu jesta u klupama i oni se, na neki način, švercuju na račun onih koji iz nedjelje u nedjelju održavaju te institucije… Ali ovi posjetioci dvaput godišnje zaslužuju našu pažnju i, tvrdim, naše poštovanje. Iako nas mnogo uče o izazovima hrišćanstva u našem vremenu, njihovo polugodišnje prisustvo takođe svjedoči o trajnoj gladi za iskustvom svetog.”

Dionis ocjenjuje i da su problemi organizovanog hrišćanstva očigledni i navodi da više od četvrtine američkog stanovništva tvrde da nisu formalno povezani sa bilo kojom religijom, a među njima je oko 40 odsto Amerikanaca mlađih od 30 godina.

“Religiozna deflacija ima mnogo uzroka, uključujući uvjerenje među liberalnim mladim ljudima da je hrišćanstvo u suštini konzervativno (posebno u vezi sa LGBT pitanjima) i rasprostranjeno je nepovjerenje u institucije svih vrsta. Za nas koji smo katolici, sumnja u vjerske vlasti raste nakon skandala o zlostavljanju djece koji nikako da utihne. Uprkos pozivu Papa Franje u petak da se krivci predaju civilnim vlastima, rukovodstvo crkve još uvijek nije preuzelo punu odgovornost za svoje neuspjehe.”

Želite li da budete uvredljivi za ovaj Božić? Pokušajte da kažete “Srećni praznici”.

Ljudi bi trebalo da kažu “Srećan Božić”, “Sretni praznici” ili bilo koji drugi praznični pozdrav, i da se nadaju da će ga drugi prihvatiti u prazničnom duhu kako je upućen, ocjenjuje Džejms Robins (James S. Robbins) za USA Today, aludirajući na čestitku američkog predsjednika Donalda Trampa (Donald Trump).

Međutim ukoliko ih vrijeđa kad nekoga čuju da kaže “Srećan Božić”, to ima više veze sa politikom nego sa vjerom.

Džejms Hamblin (James Hamblin) iz magazina Atlantik, kaže Robins, tvrdi da je predsjednik Amerike time što je naglasio “Srećan Božić” pretvorio “praznik u sredstvo demagogije”, i da je to “odavanje počasti jednoj eri kada je narod bio hrišćanski, a svaka druga religija bila je druga klasa, i kada je belina bila neupitan autoritet.”

“Progresivni stav je da u sve različitijim zajednicama otvoreno slavljenje Božića doživljava isključivim jer se oni koji nisu hrišćani osjećaju nepoželjno ili uvrijeđeno,” piše Robins.

On ocjenjuje i da Amerikanci imaju pravo da slave praznike kako god žele, a da ih drugi ne kritikuju, bio to Božić, Hanuka, Bajram ili neki drugi praznik.

“Amerikanci mogu – i treba – da budu dobri i divni jedni prema drugima, bez obzira na to u šta vjeruju.”

​Praznične želje Evropske unije

Portal Politiko (Politico), odnosno autor Kreg Vineker (Craig Winneker) posebnu pažnju pred praznike posvećuje situaciji u Evropskoj uniji.

Autor piše da je godina počela kao i obično: programom rada, kao i da su oni bili sveobuhvatni, ostvarivi, održivi i pametni. On dodaje kako se čini da smo juče slušali kako “deda” (predsednik Evropske komisije Jean-Claude Juncker) govori tokom svog tradicionalnog govora o stanju u Uniji i o tome kako će svi morati “sa manje da učine više”.

“Ono što je on zapravo mislio jeste da se treba “naveliko” baviti malim stvarima, kao što je pitanje dijela dana tokom ljeta i zime u različitim zemljama… Zato što ste vi to tražili, napuštamo sistem koji je možda dosadan ali je mnogo standardizovaniji od onoga koji kaže: “Ljeto je sve vrijeme, osim kad nije. Sad idite na posao po mraku.”

“Samiti! Kako smo to mogli zaboraviti? Imali smo ih toliko, uspomene su još… žive, a spisak dostignuća sa ovih sastanaka govori sam za sebe. Naravno, ove godine nije sve bilo ovako divno, ironičan je autor i ističe:

“Morali smo da se suočimo sa našim malim izazivačima nevolja. Viktor (Viktor Orban) nastavlja da se izvlači iz svake situacije! A Tereza (Theresa May), pa, uskoro će napustiti kuću – mislimo! – i izgleda da je već isplanirala život. Srećni praznici i sve najbolje za 2019. godinu – godinu koja, osim mogućnosti ometanja izbora širom Evrope, ekonomski pad izazvan Brexitom i razvoj robota, obećava da će biti ispunjena mirom i radošću!”

Crkva dočekuje muslimane na Badnjaku

Britanski Gardijan (The Guardian) donosi priču o vjernicima iz džamije koji svake godine prisustvuju službi u crkvi Sveti Alban u Londonu.

“Prvi put smo se sreli prije deset godina, a sada je naš odnos procvetao u mnogo jače i dugotrajnije prijateljstvo jer se redovno sastajemo, radimo zajedno i organizujemo zajedničke događaje”, kaže Mikdad Versi, član izvršnog odbora SICM-a.

Božićne posjete inicirali su mladi članovi džamije i svake godine oko 50 muslimana prisustvuje ponoćnoj liturgiji, a džamija takođe šalje volontere lokalnim crkvama koje pružaju utočište beskućnicima u smjenama tokom prazničnog perioda.

“Sarađujemo sa crkvama tokom cijele godine”, rekao je Versi.

“Oni nama dolaze tokom ramazana na iftar, a crkveni vođe držali su govore u džamiji.”

Kejt Taket (Kate Tuckett), vikarica Svetog Albana, rekla je da je prisustvo ponoćnoj misi članova džamije bio “istinski pozitivan znak prijateljstva, dodajući da s obzirom na svijet u kojem živimo, sve što može učiniti da podstakne dijalog i razumijevanje uvijek će biti dobra stvar.

Send this to a friend