Planeta

Da li je moguće hakovati avion tokom leta?

Prije nego što se odluče da otputuju negdje, mnogi ljudi razmišljaju o bezbjednosti putovanja koje ih očekuje. Prošle, 2017. godine zabilježen je rekordno visok nivo bezbjednosti na komercijalnim putničkim letovima, bez ijedne velike fatalne nesreće.

Međutim, kako tehnologija sve brže napreduje, a broj aviona u vazuhu se stalno povećava, sve više počinje da se javlja pitanje dovoljnog broja kvalitetnih i iskusnih pilota.

Avio industrija sve više ide ka tome da smanji broj pilota da dva na jednoga, pa čak i da letjelicama budućnosti u potpunosti upravlja tehnologija. Zbog toga se postavlja pitanje da li je moguće hakovati avione tokom leta.

I pored toga što je pilot i dalje neizostavan u kokpitu, kada je letjenje u pitanju mnogo toga u savremenim avionima obavlja tehnologija.

“Avion bi mogao da leti i bez pilota. Sve više se radi na tome da avionima za prevoz tereta upravlja jedan pilot. Sledeći korak, poslije toga, je avion bez pilota za palicama”, kaže stručnjak za bezbjednost avio saobraćaja Dejvid Gliv za britanski Ekspres.

Cilj toga svakako je smanjenje troškova i “otklanjanje ljudske greške”. Ali kada je u pitanju mogućnost hakovanja aviona “od spolja”, Gliv tvrdi da je ona vrlo malo vjerovatna, najviše zbog načina na koji su sistemi u avionu povezani.

“U ovom trenutku je nemoguće hakovati avione. Ako bi se neko zaista potrudio, možda bi mogao da uđe njihov u telefonski sistem. On, međutim, nije povezan sa uređajima u kokpitu koji su važni za letjenje, budući da su to potpuno odvojeni sistemi. To je kao kada biste kod kuće pokušali da ‘uđete’ u televizor hakujući klima uređaj”, objašnjava Gliv.

On ističa da se, čak i sa daljim napretkom tehnologije i razvojem vještačke inteligencije, može očekivati isto, zaključujući da hakovanje aviona nije najveći problem kada je bezbjednost letjenja u pitanju.

Send this to a friend