Planeta

Dva najbogatija čovjeka svijeta ratuju zbog hrane

Foto: EPA

Najveći e-trgovinski lanac na svijetu Amazon sukobio se sa najvećom indijskom kompanijom Rilajens (Reliance) zbog ugovora koje obije firme imaju sa indijskom trgovinom – Future Group.

Analitičari kažu da bi sukob američkog giganta sa lokalnim herojem, koji na svojoj strani ima prednost domaćeg terena, mogao da utiče na razvoj e-trgovine u Indiji narednih godina.

“Mislim da je ovo ogromna stvar. Amazon nikada nije imao ovakvog rivala”, rekao je BBC-u Satiš Mena, analitičar u konsultantskoj firmi Forester.

Amazon je od svog osnivača Džefa Bezosa napravio najbogatijeg čovjeka na svijetu (iako trenutno ne drži tu titulu), a kompanija je promijenila način kupovine u cijelom svijetu. Ali izvršni direktor Rilajensa i najbogatiji čovjek u Indiji – Mukeš Ambani nije mali zalogaj.

Analitičari smatraju da njegovi planovi predstavljaju veliki izazov kako Amazonu tako i Flipkartu koji je u vlasništvu Volmarta.

Amazon se vrlo agresivno širi u Indiji koja predstavlja ogromno tržište za e-kupovinu. Rilajens takođe namjerava da se proširi – kako onlajn tako i fizički, otvaranjem sve više prodavnica.

Foto: EPA

U čemu je problem

Future Group je nedavno potpisala ugovor vrijedan 3,4 milijarde dolara sa Rilajensom. Od 2019. Amazon je vlasnik 49 odsto uloga u Future kupona, pa samim tim ima i vlasnički udio u njihovim prodavnicama. Na osnovu toga, Future Group, smatra Amazon, ne može da prodaje svoje proizvode određenim indijskim kompanijama, uključujući Rilajens.

Future prodavnice teško su pogođene pandemijom koronavirusa i ugovor sa Rilajensom je od suštinske važnosti da opstanu. Zbog ugovora Bezos i Ambani su se našli pred sudom.

Foto: AP Photo

Šta sad

Ako ugovor sa Rilajensom bude odobren, Ambanijeva kompanija će imati pristup u preko 1.800 prodavnica u više od 420 indijskih gradova, kao i logističku i poslovnu podršku Future Group.

“Rilajens je igrač koji ima novac i uticaj na tržištu. Ono što nemaju je iskustvo u e-prodaji”, rekao je Mena.

Ako Amazon uspije da obori ugovor, to će usporiti planove takmaca da prodru na tržište e-trgovine.

Foto: Shuttesrstock

Nagrada

I Amazon i Rilajens su voljni da se bore oko primata na indijskom tržištu jer ono ima nevjerovatan potencijal razvoja. “Ne postoji drugo tržište poslije Kine i SAD koje im pruža ovakve mogućnosti”, rekao je Mena.

Indijski trgovinski sektor vrijedi oko 850 milijardi dolara, a u ovom trenutku samo mali dio tržišta odlazi na e-trgovnu. Stručnjaci očekuju da će indijsko tržište do 2023. porasti 25,8 odsto i vrijediti 85 milijardi dolara.

Zbog toga na polju e-trgovine vlada “gužva” i velika konkurencija. Uz Amazon, Valmart se udružio sa lokalnim Flipkartom. Čak se i Facebook uključio u cijelu priču sa udjelom od 9,9 odsto (koji su platili 5,7 milijardi dolara) u Džio platformi koja je u vlasništvu Rilajens industrije.

Sukob oko hrane

Bakalnice su glavna nagrada kada je riječ o trgovini u Indiji jer polovina novca koji se potroši ode u njih. Trenutno, e-trgovinom dominira prodaja nejestivih stvari poput telefona.

Pandemija korone dodatno je popularisala e-trgovinu, dijelom zbog toga što je Indija uvela jedan od najstrožih karantina.

“Ljudi su zaglavljeni kod kuće i sve više njih koristi onlajn usluge”, rekao je konsultant Himanšu Bajaj.

“Bakalnice postaju glavno bojno polje, a sa kovidom sukob je još žešći”, dodao je on.

Send this to a friend