Planeta

Dvije Koreje sve bliže miru, ali Tramp može da uprska

Foto: Twitter

Po prvi put u posljednje dvije godine Sjeverna i Južna Koreja sjele su za pregovarački sto, što je velika šansa za lidere i građane obije zemlje da osiguraju bezbjednost cijelog regiona. Ipak, američki predsjednik Donald Tramp mogao bi sve da uprska svojim provokativnim izjavama i nedosljednom podrškom Seulu.

Već mjesecima, Tramp je umanjivao diplomatske opcije za rješenje krize na Korejskom poluostrvu. Iznova i iznova eskalirao je situaciju ratobornom retorikom i tvrdio da su pregovori sa Sjevernom Korejom gubljenje vremena.

Onda, početkom nove godine, Tramp je iznenada napisao na “Tviteru” da su pregovori dobri. U telefonskom razgovoru sa predsjednikom Južne Koreje Mun Džae-Inom, izrazio je da su SAD otvorene za razgovore “u odgovorajuće vrijeme i pod odgovarajućim uslovima”. Iako su mnogi to doživjeli kao dobrodošlu promjenu rječnika i dalje postoji bojazan da ona neće potrajati.

Bilo da Tramp podržava pregovore ili ne, skoro svaki dijalog između dvije Koreje je bolji od ćutanja. U krajnjem slučaju, razgovori mogu da barem umanje šansu od slučajnog konflikta ili da umanje vojnu eskalaciju. U najboljem scenariju, takvi razgovori mogu da budu prvi koraci ka mirnom prevazilaženju razlika.

Ovi razgovori su naveli Sjevernu Koreju da se složi da pošalje delegaciju sljedećeg mjeseca na Olimpijske igra kod južnog susjeda, piše “Nešnal interest”. Takođe je ponovo otvorena vojna “vruća linija” i dogovoreno je da se nastavi sa razgovorima. Iako je sve daleko od denuklearizacije ili uspostavljanja dugoročnih ciljeva, sve ovo ublažava tenzije na kraće vrijeme i otvara put za nove korake.

>>>Sjeverna i Južna Koreja smiruju tenzije<<<

Pitanje je ipak, da li bi neki naredni Trampov “tvit” mogao da naruši ovaj progres. Iako je američki predsjednik izrazio podršku ovoj rundi pregovora, njegovo ponašanje i retorika mogli bi da ugroze ishod. Ako sjutra odluči da se vrati taktici prijetnji Sjevernoj Koreji ili ponovo počne da ističe svoj nuklearni arsenal, sve bi moglo da padne u vodu, navodi američki list.

Njegove poruke takođe slabe savez sa Južnom Korejom, a u pojedinim krugovima u Vašingtonu već vlada mišljenje da će Pjongjang iskoristiti pregovore sa Seulom da podrije njihove odnose.

Kako piše “Nešnal interest”, pod nekim drugim predsjednikom Amerika bi mogla da osigura podršku naporima predsjednika Muna i proširi multilateralni projkat i obezbijedi stabilnost na Dalekom istoku. Ali je teško reći da li će se Trampov stav prema razgovorima održati.

Send this to a friend