Planeta

FBI na Floridi traga za pošiljaocem sumnjivih paketa

Ilustracija

Američke savezne vlasti istražuju sumnjive poštanske pošiljke poslate istaknutim demokratima uoči važnih kongresnih izbora, a kritičari američkog predsjednika Donalda Trampa usredsrijedili su se na Floridu, vjerujući da su barem neki od deset do sada otkrivenih paketa bili poslati iz te savezne države.

Policijski pirotehničari i jedinice s psima tragačima pridružili su se istražiteljima u pretrazi velikog poštanskog distribucijskog centra u Opa-Locki, sjeverozapadno od Majamija, u okrugu Majami-Dade, objavila je policija.

Ministarka domovinske sigurnosti Kirstjen Nielsen potvrdila je da izgleda da je Florida bila polazna tačka barem nekih pošiljki.

Bombe po uputstvima na internetu

“Neki od paketa poslati su poštom. Neki od njih poslati su sa Floride… Vjerujem da će ta osoba ili osobe biti privedeni pravdi”, kaza je ona američkim medijima.

Mete pošiljki bili su donator Demokratke stranke Džordž Soros, bivši demokratski predsjednik Barak Obama, bivša demokratska državna sekretarka i predsjednička kandidatkinja Hilari Klinton, bivši Obamin državni tužitelj Erik Holder, bivši direktor Centralne obavještajne agencije Džon Brenan i kalifornijska demokratska zastupnica Maksin Voters, kojoj su bila poslata dva paketa.

Federalni istražni biro je objavio da je povratna adresa na barem pet pošiljki bila kancelarija na Floridi zastupnice Debi Vasermen Šulc, bivše predsjednice Nacionalnog odbora Demokratske stranke.

Holderov paket imao je pogrešno navedenu adresu, pa je vraćen na njenu adresu.

Brenanov paket poslat je kancelariji CNN-a na Menhetnu, Njujork, za koji je radio kao analitičar.

Bez eksplozija i povrijeđenih

Istraga je u četvrtak proširena nakon otkrića još tri paketa.

Dva paketa su bila namijenjena bivšem američkom potpredsjedniku Džoiu Bidenu u Delveru, a jedan glumcu Robertu De Niru na Menhetnu.

Vlasti vjeruju da su pošiljke, koje su otkrivene prije nego što su stigle do mete, prošle u nekom trenutku kroz poštu.

Nijedna nije eksplodirala i niko nije povrijeđen.

Istražitelji smatraju da su eksplozivne naprave bile izrađene pomoću uputstava koji su lako dostupni na internetu, rekao je izvor iz FBI-ja Rojtersu.

Vlasti smatraju da je riječ o terorizmu.

Niko ne preuzima odgovornost

Moguće je da se otkrije još sumnjivih pošiljki, rekao je Viliam Svinej, pomoćnik direktora FBI-ja, novinarima u Njujorku.

Istražitelji naprave smatraju pravim eksplozivnim napravama, a ne lažnima, rekao je Džejms Oneil, načelnik policije Njujorka, gdje su otkrivena dva paketa.

Istražitelji nijesu željeli reći jesu li naprave bile funkcionalne.

Pirotehničari i sigurnosni analitičari kazali su kako se na osnovi njihova jednostavnog dizajna čini vjerovatnijim da im je cilj bio da samo posiju strah, a ne da ubijaju.

Paketi su se sastojali od koverte s unutrašnjom zaštitnom plastičnom folijom sa zračnim mjehurićima, u kojoj su se nalazile “potencijalno destruktivne naprave”, objavio je FBI.

Na svakoj je bila adresa isprintana sa kompjutera i šest poštanskih maraka tipa “forever”.

Trumpovi kritičari za slučaj su okrivili njegovu zapaljivu retoriku protiv demokrata i medije koji pridonose atmosferi koja pogoduje politički motivisanom nasilju.

Trumo ponovo kritizira medije

Trump se u četvrtak takođe obrušio na medije, koji, po njegovim tvrdnjama, potiču na mržnju.

Njegove pristalice optužuju demokrate da nepravedno sugerišu da je Tramp za sve kriv.

“Smiješno je kako me slabo stojeći CNN i drugi kritikuju kako im volja, čak me krive za aktualni niz bombi, i smiješno to upoređuju s 11. septembrom 2001. godine i bombaškim napadom u Oklahomi, a kada ih ja kritikujem polude i vrište: ‘To, jednostavno, nije predsjednički!'”, objavio je Tramp u petak na Twitteru.

Još niko nije preuzeo odgovornost za slanje pošiljki.

Send this to a friend