Planeta

Izazovi nove ere u Japanu

Car Akihito

Dolaskom na prijesto Naruhita počinje nova era u Japanu, ali će najveći izazov novog cara biti da održi naslijeđe svog oca Akihita u bliskosti s narodom i u odupiranju revizionističkim težnjama u japanskom društvu u pogledu ratne prošlosti, pišu svjetski mediji.

<<<Nakon tri decenije vladavine japanski car Akihito abdcirao u korist sina<<<

Simbol bez moći

Akihito (85) je u svom posljednjem javnom obraćanju u utorak zahvalio narodu na podršci i izrazio nadu za mirnu budućnost, piše agencija Rojters, ističući da je popularni car nastojao da ublaži bolna sjećanja na Drugi svjetski rat i približi monarhiju narodu, uključujući i onima na društvenoj margini.

<<<Naruhito i zvanično novi japanski car, počinje era Reiva<<<

Dok je njegov otac Hirohito, u čije ime su japanske trupe vodile bitke u Drugom svjetskom ratu, smatran živim božanstvom do poraza Japana 1945, Akihito je, ukazuje Rojters, sa suprugom Mičiko – prvom osobom iz običnog naroda koja se venčala za imperijalnog nasljednika – imao aktivnu ulogu kao simbol pomirenja, mira i demokratije.

Akihito je prvi japanski monarh koji je abdicirao u posljednja dva vijeka, ali je bio i prvi car koji je preuzeo Prijesto hrizanteme po poslijeratnom ustavu po kojem je car simbol države i naroda bez političkih ovlašćenja, podsjeća agencija.

Već bivši car, koji je liječen zbog raka prostate i imao operaciju srca, rekao je 2016. da strahuje da će mu njegove godine otežati da potpuno sprovodi svoje dužnosti, zbog čega je najavio odlazak s prijestola.

Lijepa harmonija

Dolaskom na prijesto cara Naruhita, počinje nova japanska era Reiva, što znači “lijepa harmonija”. Ime je uzeto iz najstarije japanske antologije poezije, što je još jedno odudaranje od tradicije kod novog cara, pošto su po praksi dugoj 1.300 godina imena imperijalnih era uzimana iz kineskih klasika, ukazuje BBC.

Novi car je umnogome različit od svojih prethodnika koji su se više oslanjali na tradiciju i stalno je prkosio očekivanjima dajući prioritet porodičnom i akademskom životu, ocjenjuje BBC i dodaje da se mnogi pitaju da li će Naruhito prilagoditi budući položaj potrebama svijeta koji se mijenja.

Naruhito, za razliku od svog oca, nije bio prijestolonasljednik od rođenja i u mladosti je imao mogućnost da sam bira svoje obrazovanje i slijedi svoje snove, ukazuje BBC. Diplomirao je istoriju na prestižnom tokijskom univerzitetu Gakušin, poslije čega je na oksfordskom Merton koledžu od 1983. do 1985. studirao istoriju saobraćaja na Temzi, da bi se na doktorskim studijama na Gakušinu takođe bavio vodenim putevima.

Godine provedene u Oksfordu su ostavile snažan utisak na Naruhita i u memoarima “Temza i ja” opisao je taj period kao “najsrećnije vrijeme” svog života, navodi britanski servis, dodajući da je i poslije preuzimanje većih odgovornosti 1991. kao princ prijestolonasljednik, zadržao strast prema akademskim pitanjima i problemima svjetskih voda. Bio je i počasni predsjednik Savjetodavnog odbora UN za vodu i sanitaciju od 2007. do 2015.

Naruhito je i posvećeni porodični čovjek što je pokazao kada je njegova supruga patila od stresa usljed “poremećaja prilagođavanja”. Prijestolonasljednici Masako taj poremećaj je dijagnostifikovan 2004. usljed tenzija imperijalnog života i pritisaka da rodi sina, piše BBC, ističući da je princ imao aktivnu ulogu u podizanju princeze Aiko i da je čvrsto branio suprugu od kritika da zanemaruje javne dužnosti.

Izazov Akihitovog nasljeđa

Ceremonijalnim primanjem drevnog imperijalnog mača i dragulja Naruhito je 126. osoba od 660. godine prije nove ere na Prijestolu hrizantema, ali pored materijalnih ukrasa, novi car dobija mnogo važnije, mada manje blještavo naslijeđe: duboko i trajno poštovanje koje je Akihito stekao tokom trodecenijske vladavine, ocjenjuje agencija Asošiejtid pres.

Ponavljanje tog zavještanja će biti najveći izazov Naruhita, ističe AP, ukazujući da je ljubav mnogih Japanaca prema Akihitu osvojena nizom malih gestova, kao kada je 2011. u običnoj jakni tješio žrtve velikog zemljotresa, cunamija i nuklearne katastrofe – u skloništu je kleknuo na drveni pod i slušao priče o preživljavanju i uništavanju.

Pošto po poslijeratnom ustavu Akihito nije imao politička ovlašćenja, njegove zvanične dužnosti su se uglavnom sastojale od fotografisanja, ceremonijalnih posjeta i puteva u inostranstvo, ali je, kako piše AP, ipak dopreo do svojih podanika u Japanu, premda je izrazio kajanje u djelovima Azije gdje su divljale trupe njegovog oca.

Akihito je redefinisao ulogu cara i postao je popularniji od bilo kog izabranog političara. Otkada je preuzeo prijesto poslije smrti oca Hirohita 1989, njegova vladavine je na razne načine bila pokušaj da se pomiri s mnogo mračnijim nasljeđem oca, ističe AP.

S druge strane, ukazuje agencija, obožavanje cara su prije rata uglavnom nametale militarističke vlade, dok je Akihito sam pridobio javnost. Naruhito sada treba slično da ponovi, ali se suočava i s drugim izazovima, jer mada postoji snažna javna podrška imperijalnoj instituciji, ona nije univerzalno voljena u Japanu – mnogi mladi nisu zainteresovani, na ljevici postoji stid zato što zemlja održava zastarjeli sistem, dok je na desnici bilo negodovanja zbog Akihitovih naizgled liberalnih težnji.

Šta se može očekivati od novog cara

Naruhito je već obećao da će se osloniti na očevo nasljeđe u čemu bi mogao da naiđe na poteškoće s obzirom na promjene u Japanu i širem regionu, ocenjuje CNN.

Novi car je ranije obećao da će nastaviti očevim stopama u rušenju barijera između cara i podanika, piše CNN. Oni koji poznaju Naruhita kažu da je “skroman, šarmantan i pronicljiv”, kaže za američku televiziju Džefri Kingston (Jeffrey), direktor Azijskih studija na Templ univerzitetu u Japanu.

Kingston, međutim, kaže da će Naruhitov izazov u definisanju svoje ere biti da izbjegne da ga prisvoje japanski desničarski političari.

Naruhito

Sličnu ocjenu za CNN iznosi i Džeremi Jelen (Jeremy Yellen) profesor na Odjeljenju za japanske studije na Kineskom univerzitetu u Hong Kongu.

Dok se Hirohito nije odrekao božanskog statusa poslije poraza Japana u Drugom svjetskom ratu, japanski carevi su smatrani polubogovima. Akihito se, s druge strane, odrekao militarizma i protivio revizionizmu. Naruhito je naznačio da će nastaviti očevo nasljeđe, rekao je Jelen i dodao da će novi car nastaviti da odbacuje revizionističko gledanje na japansku ratnu prošlost.

Naruhito je na jednoj konferencija za novinare stavio do znanja da dijeli očeve stavove o odgovornosti Japana i nepokolebljivu posvećenosti pacifizmu, ukazuje CNN.

Ipak, Kingston kaže da antiratna poruka možda neće naići na odjek kod sadašnje generacije koja nema sjećanja na rat ili poslijeratnu oskudicu, dok mnogi vide geopolitičke promjene u regionu, posebno uspon Kine.

Send this to a friend