Planeta

Japanska privatna letjelica pokušala da sleti na Mjesec, izgubili kontakt sa Zemljom

Foto: EPA-EFE/FRANCK ROBICHON

Japanska svemirska letjelica koja je nosila mali rover napravljen u Ujedinjenim Arapskim Emiratima pokušala je danas da sleti na površinu Mjeseca, postavši prva komercijalna letjelica kojoj je to uspjelo.

U istoriji su samo tri zemlje (odnosno svemirske agencije) izvršile kontrolisano slijetanje na Mjesec – SAD, bivši Sovjetski Savez i Kina. Indija i privatna izraelska kompanija su to pokušale poslejdnjih godina, ali bezuspješno, prenosi Index.hr.

Kontrolori leta na Zemlji nijesu mogli ponovo da uspostave kontakt nakon slijetanja japanskog lendera, a letjelica je proglašena izgubljenom. Lender, nazvan Hakuto-R, izgradila je japanska kompanija Ispace, a lansiran je 11. decembra raketom SpaceKs sa Kejp Kanaverala na Floridi, piše CNN.

“Moramo pretpostaviti da nijesmo mogli da završimo slijetanje“

Lenderu je trebalo tri mjeseca da uđe u lunarnu orbitu. Na naš prirodni satelit je trebalo da sleti u 18:40. Otprilike 20 minuta nakon tog vremena, izvršni direktor Ispacea Takeshi Hakamada je objavio da „uspješno slijetanje nije potvrđeno“.

Moramo da pretpostavimo da nijesmo mogli da završimo slijetanje na površinu Mjeseca. Naši inženjeri još uvijek pokušavaju da shvate šta se dogodilo“, rekao je on i dodao da je njegov tim uspio da prikupi podatke sa letjelice do pokušaja slijetanja, što je „veliko dostignuće“ koje bi trebalo da pomogne u budućim misijama u svemiru.

Rover Rašid od 10 kg trebalo je da istraži krater Atlas na sjeveroistoku Mjeseca, saopštila je nedavno Evropska svemirska agencija (ESA), koja je učestvovala u dizajnu njegovih točkova.

„Rašid ima jednu kameru visoke rezolucije na prednjoj i drugu na zadnjoj strani, kao i kameru za mikroskop i termovizijsku kameru. Takođe nosi sondu za uzorkovanje“, saopštila je ESA.

NAJNOVIJI NAJSTARIJI POPULARNI
Ništa novo .
Gost
Ništa novo .

Hmmm misliš da možeš doći tek tako lako na mesec a da ameri i Rusi tek tako da gledaju ?

Mirjana A.R.
Gost
Mirjana A.R.

Te pare koje su uložene u njegovu izgradnju i lansiranje, bolje da su date gladnima u Africi i ostalim zemljama đe se ljudi pate zbog nedostatka osnovnih stavri za normalan život, pa dako preteče mjesec bez njihovoga slijetanja, a i zemlja bez boljega upoznavanja mjeseca.

Send this to a friend