Planeta

Kako su tajlanđanski dječaci preživjeli devet dana u pećini?

Dvanaest mladih fudbalera, starosti od 11 do 16 godina i njihov 25-godišnji trener, već danima su zarobljeni duboko u tajlandskoj špilji. Potraga za njima trajala je devet dana, a nađeni su živi i u relativno dobrom stanju. Svi su zdravi, osim što su umorni i neuhranjeni.

Sa njima se trenutno nalazi sedam ronioca, uključujući doktora i medicinsku sestru. Iako je potraga završila uspješno, pred spasiocima su novi veliki problemi koji se mogu svesti na, kako piše CNN, nekoliko glavnih pitanja.

Jesu li dječaci sigurni?

Ne još. Dječaci i njihov trener imaju samo lakše povrede, neki imaju i osip na koži. Portparol tajlandske mornarice,  za CNN je kazao kako su ronioci momcima odnijeli hranu, svinjetinu, rižu i mlijeko.

Oni su trenutno zarobljeni dva kilometra u unutrašnjosti špilje, od 800 do hiljadu metara ispod površine. Jedan od većih problema je stalni porast nivoa vode. Oni se trenutno nalaze na maloj, vodom okruženoj uzvisini. Cijelo vrijeme bili su u mrklom mraku. Spasioci su im donijeli i reflektore.

Na Tajlandu je upravo počela sezona monsuna i donosi snažne padavine. Spasioci velikim pumpama pokušavaju izbaciti što više vode iz špilje, ali vremenska prognoza im nije naklonjena.

https://www.facebook.com/ThaiSEAL/videos/1634041306719262/

Kako su uopšte preživjeli?

Dječaci trenutno imaju hranu koju su im donijeli spasioci, a hrane će imati i ubuduće, koliko god spašavanje potrajalo. No potraga za njima trajala je devet dana, a oni u tada nisu jeli.

Doktorka koja je dio spasilačke operacije, rekao je da dječaci mogu da hodaju, a da su preživjeli tako što su pili vodu iz lednika.

Dječaci su preživjeli zahvaljujući vodi, ali to je jako oslabilo njihov organizam, što je jedan od razloga zašto spasioci ne žele rizikovati spašavanje koje bi uključivalo dugo ronjenje, Neki od dječaka, uz to, ne znaju ni da plivaju.

https://www.facebook.com/ThaiSEAL/videos/1631228493667210/

Zašto dječaci ne izađu istim putem kojim su spasioci došli?

Logično pitanje. No odgovor je jednostavan. Nisu u stanju. Naime, spasioci su došli uskim, mračnim i poplavljenim kanalima. Riječ je o teškom terenu, a koji uključuje borbu s bujicama vode. Takođe, ima jako puno blata, što dodatno otežava putovanje. Ta opcija uključivala bi i ronjenje za koje dječaci nisu spremni. Riječ je o zaronu koji predstavlja izazov i za najiskusnije ronioce, a to izgladnjeli dječaci svakako nisu. Uz to, kako je spomenuto, ne znaju svi ni da plivaju.

“Zaroni u spiljama su izuzetno opasni za ljude koji nemaju iskustva u tome. A ovdje imate potpuno neiskusne ljude koje uz to stavljate u mrkli mrak”, rekao je stručnjak za spašavanje i član američke Nacionalne komisije za spašavanje u špiljama Anmar Mirza za CNN.

Mirza smatra da je zasad najsigurnije ne raditi ništa, nego samo dječacima dostavljati hranu i čekati da se voda povuče ili da se otkrije neki novi put do njih.

https://www.facebook.com/ThaiSEAL/videos/1630653307058062/

Hoće li zaista biti tamo četiri mjeseca?

Akanand Suravan iz tajlandskog spasilačkog tima kazao je da će zarobljenim dječacima dostaviti hrane koja je dovoljna za četiri mjeseca.

Dječaci će, naime, u pećini  provesti toliko vremena, možda i više. Kišna sezona u Tajlandu završava u oktobru, a tada se i povlači voda. To će ujedno biti i najsigurniji trenutak za spašavanje.

Ali tako dugo čekanje možda u jednom trenutku prestane da bude opcija. Prema nalazima sa stijena unutar pećine, stručnjaci su zaključili da je moguće da nivo vode naraste do te mjere da dječaci više neće moći da budu unutra.

“To je jedan veliki sunđer, pa ako voda poraste bilo gdje, to se odrazi na cijelu pećinu”, kaže Tim Tejlor stručnjak za okeane i podvodnu robotiku.

On smatra da dječaci mogu biti spašeni i ranije.

“Ne moraš znati plivati da bi ronio. Oprema to radi za tebe. Samo se moraš opustiti i savladati strah. To će biti teško naučiti dječake. Ali nije nemoguće. To se neće dogoditi za jedan dan. Vjerujem da će ih neko vrijeme trenirati”, kaže za CNN Tejlor.

U tom je Tejlor zaista bio u pravu. Još juče je dostavljeno 15 maski za manje uzraste, a danas su spasioci objavili da dječake uče da rone.

“Vježbaju stavljanje maske i (podvodno) disanje”, rekao je na konferenciji za novinare komandir spasilačke misije i guverner pokrajine.

“Ali poplava u pećini još je prevelika da bi oni mogli da rone. Idealna situacija bila bi da je špilja potpuno suva, ali za to treba dugo čekati”, kazao je.

Dakle, još je nejasno kako će ih spasiti, a uče ih ronjenu u slučaju da to zatreba.

Osim ronjenja do izlaza i čekanja da se voda povuče, razmatraju se još neke opcije.

Nagađalo se da bi se do dječaka moglo doći bušenjem kamenja. No ta opcija ima rizike jer je teško ustanoviti gdje se tačno dječaci nalaze. Uz to, riječ je o bušenju nekoliko stotina metara kamena, a to je posao koji se ne može obaviti brzo.

Što je sa nedostatkom svijetla i njihovim zdravljem?

Nedostatak dnevnog svijetla jako je velik problem za zarobljene dječake. Njihov organizam navikava se na mrkli mrak kojeg su tek prije dva dana razbila svijetla reflektora koje su donijeli spasioci.

Manjak svijetla loš je za organizam i cirkulaciju. Potpuno će im poremetiti san, ali i raspoloženje. To je posebno problematično kad je više ljudi zarobljeno na jako malom prostoru.

Profesor Rasel Foster sa Oksforda u razgovoru za BBC je kazao da vjeruje da će im spasioci instalirati svijetlo koje bi trebalo da imitira ciklus dana i noći, kao što se radilo u slučaju rudara u Čileu koji su 2010. godine bili zarobljeni više mjeseci

Takođe, očekuje se da će posljedice ove traume ostati cijeli niz godina. Neke od posljedica mogle bi biti depresija, anksioznost i PTSP.

NAJNOVIJI NAJSTARIJI POPULARNI
Pjer
Gost
Pjer

Kako se stvorise tamo

Muljko
Gost
Muljko

…. odnijeli hranu,svinjetinu(to nije hrana) rizu(ni to nije hrana) mlijeko(mislim da ni ovo nije hrana)…

Muljko
Gost
Muljko

Cemu minusi o gladni mrvica sa stola…pa interpunkcija je problem novinaru iz srednje…

Send this to a friend