Planeta

Katar: Kriza u zalivu bolna borba protiv Daeša

Katarski ministar inostranih poslova Katarije Šejh Mohammed bin Abdulrahman al-Thani, ocijenio je da su mjere koje su preduzele Saudijska Arabija, i još tri arapske države u sporu sa Katarom, povrijedile borbu protiv Daeša.

Saudijska Arabija, Ujedinjeni Arapski Emirati, Egipat i Bahrein su u junu prekinuli diplomatske i trgovinske veze sa Katarom, obustavili vazdušne i brodske puteve sa najvećim svjetskim izvoznikom tečnih prirodnih gasova, koji je takođe dom najveće američke vojne baze.

Četiri zemlje su rekle da Katar podržava regionalnog neprijatelja i ekstremistu. Sve zemlje uključene u spor su saveznici SAD-a.

Na pitanje da li je borba protiv Dajea pretrpjela krizu, ministar inostranih poslova Katarije Šejh Mohammed bin Abdulrahman al-Thani rekao je “Definitivno da”.

On je rekao da većina katarskih prehrambenih i medicinskih sredstava, od kojih bi neke odlazile u američku vazduhoplovnu bazu Al Udeid, normalno su dolazile preko svoje kopnene granice, koju sada blokira njen veći komšija.

Blokada vazdušnog prostora znači da avioni Katarija, koji pružaju logističku podršku za bazu, mogu letjeti samo prema sjeveru od Katara prema Iranu, rekao je ministar, a službenici Katara koji su učestvovali u aktivnostima koje je vodio SAD protiv Daeša ili su radili sa Petom flotom u Bahreinu bili su protjerani.

“Dakle, ima mnogo stvari koje podrivaju globalne napore u borbi protiv Daeš”, rekao je Šejh Mohamed.

Ministar je rekao da je njegova zemlja nastojala da rješi krizu kroz dijalog, ali je Saudijska Arabija željela destabilizovati Katar.

“Oni su u eskalaciji, razmišljaju o promjeni režima i drugim stvarima”, rekao je Šejh Mohamed.

Saudijska Arabija i Ujedinjeni Arapski Emirati opovrgavali su pokušaj da se deportira katarska vlada.

Kuvajt pokušava da rješi spor među svojim kolegama arapskim državama, a američki predsjednik Donald Tramp takođe je rekao da će biti voljan da posreduje.

Send this to a friend