Planeta

Katarski ministar: Nama niko ne može da prijeti i da nam diktira

Katar je spreman na dijalog o zaljevskoj krizi, izjavio je ministar vanjskih poslova te države Mohammed bin Abdulrahman Al Thani.

„Ako je Katar učinio išta pogrešno, mi smo spremni razgovarati o tim pitanjima, ali uz poštivanje suvereniteta. Kataru ne može niko diktirati. U tim okvirima Katar je spreman početi sa dijalogom, potpuno je spreman razmotriti tužbe drugih država i to je Katar javno iznio u više navrata. Međutim, svim našim izjavama je uzvraćeno još jačom retorikom“, istakao je katarski šef diplomatije u Dohi na zajedničkoj konferenciji za novinare sa njemačkim kolegom Zigmarom Gabrijelom.

On je dodao kako ne smije biti prijetnji.

„Moramo sjesti za pregovarački sto i imati jasan okvir za konstruktivan dijalog“, naveo je Al Thani.

Na pitanje da prokomentariše listu zahtjeva Saudijske Arabije i drugih država koje su prekinule diplomatske i druge veze sa Katarom, kazao je kako „bilo kakav niz zahtjeva treba biti realističan i sprovodljiv“.„Ova lista je nerealistična i ne može se sprovesti. Govorimo o prekidu slobode govora, kršenju suvereniteta države – to su stvari koje su svakoj državi uvrjedljive. Katar pokušava djelovati zrelo i odgovorno; ne odgovaramo nerazumno na akt agresora. Razmotrili smo listu, gledali da li bilo koja stavka može da se podvede u kontekst prava i nemiješanja u suverenitet, no nijedna od stavki se tu ne uklapa“, istakao je katarski ministar.

Prekršeno međunarodno pravo

Dodao je kako je Doha izrazila dobru volju i spremnost za razgovor.

„Što se tiče veličine problema finansiranja terorizma, u odnosu na druge države regije je on mali, no Katar je ostvario napredak i posvećen je tom napretku. Otvorili smo dijalog sa drugima koji su imali isti problem i radimo sa njima. Katar je i dalje posvećen nastavku ove borbe i njenom sprovođenju i ne radimo ovo zbog drugih, već je u našem interesu borba protiv terorizma“, kazao je Al Thani.

Na pitanje  kakvu poruku predviđa sa sjutrašnjeg sastanka četiri zaljevske države, on ističe kako se to ne može predvidjeti jer je svako novo djelovanje Saudijske Arabije, Bahreina, UAE-a i Egipta do sada bilo nepredvidljivo.

„Prekršili su međunarodno pravo, kao i Povelju UN-a nezakonitom blokiranju, tako da ne mogu predvidjeti rezultat sjutrašnjeg sastanka. Mi smo predali odgovore i sada je na njima da odgovore na to, da li će biti konstruktivni kao Katar, ili će nastaviti istim putem – ne znamo.“

Gabriel je naveo kako sve strane krize u Zalivu moraju razgovarati o rješenjima u duhu dobre volje, te kako Njemačka neće odbiti ako se bude tražila pomoć Evrope za uspostavljanje budućih mehanizama.

Dodao je kako ovakvi konflikti mogu biti riješeni samo za pregovaračkim stolom, a ne konfrontacijom, kao i da je potrebna konstruktivna debata o tome koje su optužbe protiv Katara opravdane, a koje nisu.

Odgovori u Kuvajtu

Katarski ministar vanjskih poslova juče je u Kuvajtu predao odgovore Dohe na listu od 13 zahtijeva Saudijske Arabije i još tri zemlje. Kuvajt je posrednik u ovom sporu, a sadržaj pisma nije objavljen.

Odgovor Katara će biti u fokusu skupa u Kairu, koji se održava u srijedu, na kojem će se okupiti ministri vanjskih poslova Saudijske Arabije, Egipta, Bahreina i Ujedinjenih Arapskih Emirata. Postoji mogućnost da ovom skupu prisustvuje i predstavnik Kuvajta.

Četiri zemlje su prekinule diplomatske odnose sa Katarom i nametnule sankcije 5. juna, optuživši tu državu da podržava “terorizam”. Doha je te optužbe odbacila kao “neosnovane”.

Te zemlje su Kataru takođe nametnule kopneni, pomorski i vazdušni embargo.

Nakon više od dvije sedmice, četiri zemlje su Dohi dali rok od 10 dana, odnosno do nedjelje veče, kako bi pristala na listu od 13 zahtijeva u zamjenu za okončanje mjera protiv Katara, a kasnije je taj rok produžen do srijede.

Među zahtjevima upućenim Kataru su gašenje medijske mreže Al Jazeera, zatvaranje turske vojne baze i smanjivanje odnosa sa Iranom.

Send this to a friend