Planeta

Ko je bila Barbara Buš?

Bivša prva dama SAD umrla je u 92. godini. U političkoj istoriji će, uz Ebigejl Adams, ostati upamćena kao žena čiji su suprug i sin bili šefovi Bijele kuće.

Prošlo je svega nekoliko dana od kada je porodica Buš saopštila: “Barbara Buš je zdravstveno sve lošije. Ona je odlučila da neće tražiti dodatni medicinski tretman. Molimo se za najbolje”, do jučerašnjeg saopštenja američke porodice da je Barbara Buš preminula.

<<<Preminula Barbara Buš, bivša prva dama SAD-a<<<

Bivša prva dama SAD umrla je u 92. godini. Bila je žena 41. američkog predsjednika Džordža Buša starijer i majka 43. američkog predsjednika Džordža Buša mlađeg, pa će tako u političkoj istoriji, uz Ebigejl Adams, ostati upamćena kao žena čiji su suprug i sin bili šefovi Bijele kuće.

Bila je majka šestoro djece, od koji je jedno, kćerka Robin, preminula kao djete od leukemije – podigla je svoju porodicu pedesetih i šezdesetih godina.

Svjetski mediji su je nazivali matrijarhatom Republikanske partije i mnogo je priča o njenom političkom uticaju na svoju porodicu. Mada, ona je to uvijek demantovala. Ostaće zapamćen njen odgovor na pitanje o tome da li se miješa u političke poslove svog supruga: “Ja mu se ne miješam u kancelariju, a on se meni ne miješa u domaćinstvo”.

Ipak, vodila je kampanju za svog sina Džoržda Buša mlađeg i žestoko ga branila od kritičara, pošto je on postao predsjednik.

U intervjuu iz 2013. godine, na pitanje da li bi njen mlađi sin, bivši šef američke vlade Džeb Buš mogao da se kandiduje za predsjednika SAD, ona je rekla: “Bilo je dosta Buša.”

A pošto je ušao u trku za predsjednika, izjavila je: “Mislim da će biti sjajan predsjednik.”

U svojoj autobiografiji iz 1994. godine “Barbara Buš: Memoari”, (uz svoje memoare, Barbara Buš napisala je dvije knjige o životu svojih pasa Freda i Mili, a prihod je bio namjenjen programima za pismenost odraslih i porodica) izjavila je da je dala sve od sebe da zadrži svoje mišljenje za sebe dok joj je muž bio na položaju. Ali otkrila je da se nije slagala sa njim oko dva pitanja – podržavala je legalni abortus i protivila se prodaji automatskog oružja.

Svjetski mediji zato ovih dana, s razlagom, podsjećaju na to da su je suprug i djeca nazivali “srebrnom lisicom”, ženom sniježno bijele kose koja je snažno štitila svoju porodicu.

Barbara Buš je rođena kao Barbara Pirs u gradu Raj u Njujorku. Otac joj je bio izdavač časopisa McCall i Redbook. Pošto je dvije godine pohađala koledž Smit, udala se za mladog mornaričkog pilota Džordža Herberta Vokera Buša.

Sa budućim mužem se prvi put srela na božićnom plesu kada je imala 17, a on 18 godina.

Vjenčali su se dvije godine kasnije, 6. januara 1945. godine i ostali zajedno 73 godine, zbog čega su postali najdugovječniji predsjednički bračni par u Bijeloj kući.

Odgojila je petoro djece, Džordža Mlađeg, Džeba, Nila, Marvina i Doroti. Šesto dijete, trogodišnja Robin, umrla je od leukemije.

U jednom govoru 1985, opisala je stres podizanja porodice uz čovjeka koga je ambicija vodila od teksaških naftnih bušotina do Kongresa i uticajnih političkih položaja među kojima su bili ambasador u UN, predsjednik Republikanske stranke i direktor CIA.

“Ono što vidite – to sam ja. Ja se ne kandidujem za predsjednika. Džordž Buš je kandidat”, rekla je na Republikanskoj nacionalnoj konvenciji 1988. gde je njen suprug, tada potpredsjednik, nominovan za nasljednika Ronalda Regana.

Ipak, otkrila je da se sredinom sedamdesetih borila sa napadima depresije i da se nekad plašila da će namjerno slupati svoj automobil.

Uprkos tome, umjela je da kaže: “Svaki dan je bio interesantan, ispunjavao me je, a ponekad jednostavno bio – zabavan”. Ili: “Imala sam najbolji posao u Americi”, opisivala je svoj život u Bijeloj kući.

Gospođa Buš je došavši u Vašington poremetila konvencije. Sa svojom sijedom kosom, borama i ogrlicama sa lažnim biserima izgledala je kao baka, posebno uz svog mladolikog supruga, zbog čega je bila meta šala tadašnjih komičara, ali je potpuno bila lišena taštine.

I mada je znala da bude sarkastična i oštra u privatnim razgovorima, u javnosti je imala imidž predane, nesebične supruge koja je o svom mužu govorila kao “svom heroju”.

Njena snaha Lora Buš, supruga 43. predsjednika, u svojoj knjizi “Spoken from the Heart” iz 2010. napisala je kako gospođa Buš nije imala dlake na jeziku. “Nije se nikada ustručavala da kaže šta misli.”

Čak ni o Donaldu Trampu. U jednom od posljednjih intervjua, rekla je da se gotovo “razboljela” od Trampa, dodajući da ne razumije zašto ljudi glasaju za njega.

“Ja sam žena”, rekla je. “Nisam luda, čujem šta on govori o ženama.”

Posljednjih godina, dijagnostifikovana joj je hronična plućna bolest, kao i srčana insuficijencija. Ali, zajedno sa svojim suprugom, održavala je javna okupljanja, prikupljujući novac za dobrotvorne svrhe.

Pogrebna služba za Barbaru Buš planirana je za subotu prijepodne u Episkopalnoj crkvi Svetog Martina u Hjustonu, koju je često posjećivala sa mužem.

Biće sahranjena na zemljištu “Bušove biblioteke” Univerziteta Teksas A&M u Koledž stejšnu, na oko 160 kilometara sjeverozapadno od Hjustona, gdje je pokopana i njena trogodišnja ćerka Robin.

NAJNOVIJI NAJSTARIJI POPULARNI
Siguran korak
Gost
Siguran korak

Kamo sreca da si pobacila…!!!

Black Block
Gost
Black Block

Supruga i majka dva zlotvora,zasluznih za smrt Miliona neduznih zena i djece .Sve to zbog nafte.

Send this to a friend