Planeta

Koliko barela nafte vrijedi glava Kašogija

Kašogi

Predsjednik SAD Donald Tramp namjerava da iskoristi situaciju sa ubistvom novinara kao instrument za pritisak na saudijsku stranu zarad povećanja obima isporuka američkog naoružanja, ali i kao adut protiv Irana, ocjenjuje turski ekspert za pitanja vojne strategije i penzionisani brigadni general Naim Babiroglu.

Ubrzo pošto je turski predsjednik Redžep Tajip Erdogan u Parlamentu u Ankari izjavio da postoje snažni dokazi da se ubistvo saudijskog novinara Džamala Kašogija u Konzulatu Saudijske Arabije u Istanbulu dogodilo kao rezultat prethodno planirane operacije, oglasile su se i saudijske vlasti. Oni su saopštili da će pozvati na odgovornost sve krivce za ubistvo novinara, „ko god da su oni“.

Naim Babiroglu, ekspert za pitanja vojne strategije, penzionisani brigadni general vojnih snaga Turske i predavač na Univerzitetu Ajdin u Istanbulu, uvjeren je da SAD neće uvoditi sankcije Saudijskoj Arabiji zbog slučaja Kašogi.

Babiroglu čak smatra da Tramp namjerava da iskoristi nastalu situaciju kao instrument za pritisak na saudijsku stranu zarad povećanja obima isporuka američkog naoružanja, ali i kao adut protiv Irana.

„Veliki značaj ima novi paket antiiranskih sankcija koje stupaju na snagu 4. novembra. U uslovima kada SAD uvode ograničenja na trgovinu iranskom naftom neophodno je da izvoz Irana bude pokriven na račun druge strane, pošto se mora izbjeći svjetska naftna kriza i povećanje cijena nafte. S tim u vezi, SAD su zatražile od Saudijske Arabije da povećaju proizvodnju nafte za oko dva miliona barela dnevno. Do tog trenutka Saudijska Arabija nije pristajala na taj zahtev Vašingtona, jer bi to uticalo na pad cijena nafte, što, naravno, nije u interesu Rijada“, kaže Babiroglu.

U aktuelnoj situaciji, smatra general, američka administracija bi mogla da iskoristi Kašogijevu smrt kao instrument pritiska na Saudijce po tom pitanju. Turski ekspert smatra da se saudijski princ Salman neće protiviti zahtjevima Vašingtona i da će dvije strane, na kraju, postići kompromis.

„Međutim, ako bi Salman ipak izrazio nesaglasje, mogla bi da dođe na red i priča o smjeni nasljednika saudijske monarhije, a kao što je poznato, mnogo prinčeva tamo čeka u redu za vlast“, podsjeća Babiroglu.

Šef Sektora za islamske studije u moskovskom Institutu za inovativni razvoj Kiril Semjonov saglasan je da će Turska i EU vršiti pritisak na SAD, ali vjeruje da taj pritisak neće biti dovoljno jak da Vašington uvede sankcije Saudijskoj Arabiji.

On dodaje da u svakom slučaju treba sačekati završetak istrage.

„Saudijskoj Arabiji je za sada pošlo za rukom da izbjegne tu temu, a Rijad je svu odgovornost prebacio na tajne službe. Predstavnici CIA će doći u Istanbul kako bi učestvovali u istrazi i to će na neki način pomoći Saudijcima da sačuvaju obraz pred međunarodnom zajednicom. Mislim da će krivci biti pronađeni, odnosno Saudijci će naći na koga da prebace odgovornost“, ocjenjuje Semjonov.

Send this to a friend