Planeta

Kome su Rusi slali naftu, i šta UN imaju s tim

Ilustracija

Prema tvrdnjama dvojice bezbjednosnih zvaničnika iz zapadne Evrope ruski tankeri su naftom snabdjevali Sjevernu Koreju namanje tri puta u prethodnim mjesecima.

Takvom prodajom nafte i naftnih derivata iz Rusije, druge najveće izvoznice nafte u svijetu i članice Savjeta bezbjednosti ujedinjenih nacija koja ima pravo na veto, krše se sankcije Ujedinjenih nacija, navode bezbjednosni izvori, prenosi Rojters.

Isporuke koje su obavljene u oktobru i novembru ukazuju da je krijumčarenje iz Rusije u Sjevernu Koreju obavljano punjenjem teretnih brodova na moru.

“Ruski brodovi su vršili isporuku Sjevernoj Koreji na moru”, tvrdi jedan od dvojice anonimnih izvora Rojtersa.

On je naveo da se prebacivanje nafte ili naftnih proizvoda dogodilo nekoliko puta i da je to bilo kršenje sankcija. Drugi izvor koji je nezavisno potvrdio postojanje razmene naftnog goriva iz broda u brod između Rusije i Sjeverne Koreje, rekao je da ne postoji dokaz o umješanosti državnih struktura u najnovijim isporukama.

“Ne postoji dokaz da to podržava država Rusija, ali ti ruski brodovi pružaju pomoć za preživljavanje Sjevernokorejcima”, rekao je on.

Kako je prethodno izvestio AP, rusko Ministarstvo spoljnih poslova odbacilo je danas tvrdnje da je Moskva prekšila sankcije UN protiv Sjeverne Koreje, istakavši da se Rusija “u potpunosti i strogo pridržava režima sankcija”.

Saopštenje ruskog Ministarstva, koje je prenijela agencija RIA Novosti, izdato je kao odgovor na navode da su ruski tankeri dostavljali gorivo sjevernokorejskim tankerima na moru u proteklih nekoliko mjeseci.

Rusko Ministarstvo spoljnih poslova je ukazalo da je rezolucijama Savjeta bezbjednosti UN sjevernokorejski uvoz prerađene nafte ograničen, ali ne i potpuno zabranjen.

Savjet bezbjednosti UN je jednoglasno usvojio više rundi sankcija protiv Sjeverne Koreje zbog njenih raketnih proba i nuklearnog programa, uključujući novu, strogu rezoluciju UN usvojenu prošlog vikenda.

Dvojica bezbjednosnih izvora govorili su o obaveštajnim podacima i satelitskim slikama brodova koji obavljaju operacije u istočnim ruskim lukama na Pacifiku, ali su odbili da za Rojters otkriju detalje navodeći da su poverljivi.

Ruska carinska služba odbila je da komentariše u srijedu, upitana o tome da li ruski brodovi snabdjevaju naftnim gorivom Sjevernu Koreju. Vlasnik jednog broda koji je optužen za krijumčarenje nafte Sjevernoj Koreji, negirao je takvu aktivnost.

Ža.B.

Send this to a friend