Planeta

Mijenja se način finansiranja Svjetske zdravstvene organizacije: Ovo je istorijski trenutak

Tedros Adhanom Gebrejesus,

Zemlje članice Svjetske zdravstvene organizacije SZO dogovorile su se o promjeni načina njenog finansiranja, dajući joj mogućnost da bude reaktivnija i da bolje izabire svoje prioritete.

“Ovo je istorijski trenutak”, izrazio je zadovoljstvo direktor SZO-a Tedros Adhanom Ghebreyesus, nakon što je izabran na drugi petogodišnji mandat.

Sve dosad velik dio novca zemlje su donirale SZO-u na dobrovoljnoj bazi, što je otežavalo planiranje i zahtijevalo puno truda u prikupljanju sredstava.

Novi sistem će postupno – za nekih desetak godina – povećati fiksni dio budžeta SZO-a na 50 odsto, sa sadašnjih 16 odsto u dvogodišnjem budžetu za 2020-2021.

“Odluka koju ste donijeli neće samo promijeniti način finansiranja ove organizacije, nego i način njenog rada”, istakao je Tedros nakon što je odbor zemalja članica prihvatio reformu.

Ko uplaćuje najviše?

Odluka se treba potvrditi na godišnjoj skupštini koja se ove sedmice treba održati u Ženevi u Švicarskoj.

SZO finansiraju 194 zemlje članice i nevladine organizacije. Dosad je imala veoma ograničen manevarski prostor u pronalaženju odgovora na neke krize, posebno kada je bila riječ o zaboravljenim sukobima i o zanemarenim bolestima.

Budžet organizacije je tek 5,8 milijardi dolara za razdoblje 2020-21. i 6,12 milijardi za budžetski ciklus 2022-23. Najnoviji podaci pokazuju da se obaveznim uplatama osigura tek 957 miliona dolara, a donacijama 3,7 milijardi.

Najviše uplaćuju Sjedinjene Države (219 miliona dolara), Kina (115 miliona), Japan (82 miliona), Njemačka (58 miliona) i Velika Britanija (44 miliona).

NAJNOVIJI NAJSTARIJI POPULARNI
Primorje
Gost
Primorje

Sve je spremno za majjmunski virus samo da majmuni stanu u red..

Objektivno
Gost
Objektivno

Niti što znaju, niti što rade. Svi smo bili svjedoci lutanja i lupetanja za vrijeme pandemije. Onakve priče i zaključke mogao je donositi i obični građanin, i to besplatno.

Send this to a friend