Planeta

Ministri G7 kritikovali Rusiju i Kinu zbog prijetnji i kršenja prava

Foto: Twitter

Ministri spoljnih poslova Grupe sedam (G7) kritikovali na sastanku u Londonu, Rusiju zbog prijetnji i Kinu zbog kršenja ljudskih prava, ali su ponudili malo konkretnih akcija, prenose agencije.

Šefovi diplomatija Velike Britanije, SAD, Kanade, Francuske, Njemačke, Italije i Japana saopštili su 5. maja da su “duboko zabrinuti” kineskim tretmanom Ujgura i drugih manjina, što uključuje i masovno interniranje u “kampove za prevaspitavanje”, prisilni rad i prisilnu sterilizaciju.

Ipak, kako prenosi AP, najviše diplomate G7 obavezale su se samo na borbu protiv prisilnog rada “putem sopstvenih sredstava” koja bi mogla da se kreće od kampanja za podizanje svijesti javnosti do zakona o radu, ali ne i kroz kolektivnu akciju.

Ministri G7 kritikovali su Kinu i zbog “proizvoljne, prinudne ekonomske politike i prakse” i pozvali je da se pridržava međunarodnih trgovinskih pravila i da “poštuje ljudska prava i osnovne slobode”.

U prvom susretu uživo u posljednje dvije godine, diplomate su zatražile jedinstvo u rješavanju sve većih izazova Kine i Rusije, tinjajućih sukoba u Siriji, Avganistanu i Etiopiji i pandemije korona virusa koja najteže pogađa siromašne zemlje svijeta.

Zabrinutost zbog ponašanja Rusije

Ministri spoljnih poslova G7 saopštili su i da su duboko zabrinuti ponašanjem Rusije i obavezali se da će pojačati napore na suzbijanju pretnji koje dolaze iz Kremlja.

“Duboko smo zabrinuti što se nastavlja negativni obrazac ruskog neodgovornog i destabilizujućeg ponašanja”, poručili šefovi diplomatija u saopštenju poslije sastanka G7 u Londonu.

Ministri su naveli da su zabrinuti zbog nagomilavanja ruskih vojnih snaga na ukrajinskim granicama i na Krimu, kao i zbog aktivnosti Rusije koje su usmjerene na podrivanje demokratskih sistema drugih zemalja i zbog njene “zlonamjerne sajber aktivnosti i upotrebe dezinformacija”.

Oni su naveli i da će nastaviti sa jačanjem kolektivne sposobnosti članica G7 i njenih partnera u cilju odvraćanja ruskog ponašanja koje, kako su naglasili, ugrožava međunarodni poredak zasnovan na pravilima u oblastima bezbjednosti koje zabranjuju dezinformacije u sajber prostoru.

Saradnja na širenju proizvodnje vakcina

Šefovi diplomatija G7 obavezali su se i da će sarađivati sa industrijom kako bi proširili proizvodnju raspoloživih vakcina protiv COVID-19.

“Posvetićemo se saradnji sa industrijom kako bismo proširili proizvođu raspoložiivih vakcina, terapeutike i dijagnostike, kao i njihovih komponenti”, naveli su ministri u zajedničkom saopštenju.

Oni su dodali da će ta saradnja uključivati partnerstvo između kompanija, kao i sporazume o transferu tehnologije na osnovu uzajamno dogovorenih uslova.

Send this to a friend