Planeta

Morao sam da odem: Ruski zahtjevi za azil u Americi na istorijskom maksimumu

Broj zahtjeva za azil ruskih građana u Sjedinjenim Američkim Državama dostigao je dvadesetogodišnji maksimum u 2017. godini. On je skočio za skoro 40 odsto u odnosu na prethodnu godinu, a rast koji je počeo nakon što se ruski predsjednik Vladimir Putin vratio u Kremlj 2012. godine je nastavljen, pokazuju podaci koje je dobio Radio Slobodna Evropa.

Vlad, gej iz Rusije koji je podnio zahtjev u svojim 30-im godinama, rekao je za RSE da je jednostavno tražio da se preseli negdje gdje bi mogao da živi “slobodnije” i da je advokat predložio azil u SAD kao opciju. Rekao je da njegova porodica ne zna da je on gej i zato je tražio da njegovo prezime ne bude objavljeno.

Vlad je u telefonskom intervjuu rekao da je partner sa kojim je bio u vezi u Rusiji ubijen nakon što je izašao iz gej kluba i da smatra da su možda nasilni antigej aktivisti bili odgovorni za to. Kaže i da je bio maltretiran u Rusiji zbog svoje seksualne orijentacije.

“Shvatio sam da moram da odem, i da je malo vjerovatno da ću mirno živjeti i pronaći partnera u Rusiji,” kaže Vlad, dodajući da se decembra 2016. godine prijavio za azil u SAD.

Lojša Gorškov, aktivista iz Njujorka i vođa ruske LGBT mreže podrške za seksualne manjine, izjavio je za RSE da od 2016. godine postoji “ogroman priliv” HIV pozitivnih gej muškaraca iz Rusije koji traže američki azil.

Gorškov to pripisuje velikim teškoćama u dobijanju ljekova u Rusiji za liječenje HIV-a.

Kanada i nekoliko evropskih zemalja prošle godine počele su da pomažu gej muškarcima iz Čečenije da dobiju azil nakon što je otkrivena navodna kampanja mučenja i ubistava koja se bavi Čečenima koji su homoseksualno orjentisani u pretežno muslimanskoj republici na jugu Rusije.

Ruski aktivisti kažu da se Čečeni gej orjentacije suočavaju sa poteškoćama u dobijanju viza u SAD, koja bi im omogućila da putuju u Ameriku i zatraže azil.

Vendi Barlov, advokatica za imigraciju u advokatskoj kancelarija Grinberg & Segal u Njujorku, izjavila je za RSE da je njena firma “imala par konsultacija sa članovima LGBT zajednice (lezbejske, gej, biseksualne i transrodne) iz Čečenije” prošle godine, ali da nisu nikog od njih zastupali.

NAJNOVIJI NAJSTARIJI POPULARNI
brko mali
Gost
brko mali

zdrava zemlja, tj vlast kojoj pare ne zamagljuju oci (govorim samo o lgbt problemu)

Send this to a friend