Planeta

NASA lansirala letjelicu nazvanu po Beatlesima i našem pretku

Foto: NASA

NASA je u 11:34 sati lansirala letjelicu Lucy koja će istraživati Jupiterove asteroide koji se nazivaju Trojancima.

Letjelica je nazvana prema kostima ljudskog pretka australopiteka starima oko 3.2 milijuna godina koje su pronađene u Africi 1974. Ostaci su pak ime dobili prema pjesmi Beatlesa “Lucy in the Sky with Diamonds”.

Misija, koja je poletjela na raketi Atlas V iz Cape Canaverala na Floridi, trebalo bi da traje 12 godina.

Trojanci – fosilni ostaci iz vremena stvaranja planeta

Trojanci kruže oko Sunca u istoj orbiti u kojoj se kreće i Jupiter. Jupiterovi asteroidi zapravo se dijele u dvije skupine. U prvoj grupi, koja putuje ispred Jupitera, asteroidi su dobili imena po slavnim grčkim ratnicima, a u drugoj, koja putuje iza njega, dobili su imena po trojanskim herojima.

Oni su ostaci ranog Sunčevog sustava iz vremena kada su se formirale planete. Jupiter je u tom procesu evolucije djelovao kao svojevrsni čistač i zaštitnik unutrašnjih planeta od bombardiranja asteroida jer ih je mnoge zarobio svojom gravitacijom. Pretpostavlja se da bi Trojanaca moglo biti podjednako puno kao asteroida u glavnom asteroidnom pojasu.

Lucy će imati komplikovano putovanje

Uprkos tome što su važna tijela, Trojanci do danas nisu dobro istraženi izbliza zbog svojih složenih putanja. Da bi stigla do njih, Lucy će tokom 12 godina misije morati slijediti složenu putanju. Prvo će napraviti dva proleta pored Zemlje koja će joj svojom gravitacijom dati ubrzanje te će je izbaciti na put prema vodećem roju asteroida. Na tom putovanju 2025. godine proletjeće pored netrojanskog asteroida nazvanog (52246) Donaldjohanson koji je nazvan po otkrivaču fosila Lucy.

Kada dostigne vodeći roj, ispitaće četiri trojanska asteroida, od kojih jedan ima vlastiti mjesec. Konačno će ponovno proletjeti pokraj Zemlje i zatim posjetiti par asteroida u pratećem roju 2033. Nakon toga, ako sve bude u redu, pokretana solarnim pogonom, nastavit će letjeti naprijed-natrag između dva oblaka Trojanaca svakih šest godina dok god bude trajao njen pogon.

Jedna od iznenađujućih stvari koje su naučnici otkrili o Trojancima kada su ih počeli proučavati sa Zemlje bila to koliko se međusobno razlikuju.

“Ako želite razumjeti što nam ova populacija tijela govori o tome kako su se planeti formirali, morate razumjeti tu raznolikost, a to je ono što Lucy namjerava učiniti”, pojasnio je.

Send this to a friend