Planeta

Nastavljeni protesti širom SAD: Jedna osoba poginula, uveden policijski čas u 25 gradova

Foto: Seattle Times Twitter

Protesti i nemiri zbog smrti Afroamerikanca Džordža Flojda tokom policijskog privođenja u Mineapolisu nastavljeni su u subotu od Njujorka preko Čikaga do Los Anđelesa, uz sukobe policije i demonstranata, paljenje policijskih automobila i povrede na obje strane. Tri osobe su upucane, a jedna ubijena na protestima u Indijanapolisu, objavio je CNN. Policijski auto je u Njujorku uletio u demonstrante.

Protestima širom Amerke pridružili su se i afromaerički sportisti, a povod je smrt nenaoružanog Džordža Flojda kojem je policajac držao koljeno na vratu sve dok nije izdahnuo.

Pripadnici Nacionalne garde mobilisani su u više američkih država, a u mnogim mjestima je uveden policijski čas.

Među njima je 25 gradova u 16 saveznih država: Beverli Hils i Los Anđeles u Kaliforniji, Denveru u Koloradu, Majamiju na Floridi, Atlanti u Džordžiji, Čikagu u Ilinoisu, Luisvilu u Kentakiju, Mineapolisu i St. Paulu u Minestori, Ročesteru u Njujorku, Sinsinati, Klevelendu, Kolumbusu, Dejtonu i Toledu u Ohiu, Eugenu i Portlandu Oregonu, Filadelfiji i Pitsburgu u Pensilvaniji, Čarlestonu i Kolumbiji u Južnoj Karolini, Nešvilu u Teneseu, Salt Lejk Sitiju u Utahu, Sijetlu u Vašingtonu, Milvejku u Viskonsinu, piše CNN.

Guverner Los Anđelesa Gevin Njusom proglasio je vanredno stanje u okrugu Los Anđelesa i odobrio slanje Nacionalne garde u grad i okrug Los Anđeles kako bi se suzbili neredi.

Prethodno je policijski čas bio proglašen i u San Francisku, posljednjem u nizu američkih gradova koji su pribjegli toj mjeri, a gradonačelnik London Brid poručio je da će Nacionalna garda Kalifornije ostati u pripravnosti kako bi se spriječili novi neredi.

Najmanje tri osobe su upucane, a jedna je ubijena tokom protesta u centru Indijanapolisa u subotu uveče po lokalnom vremenu, izjavio je šef policije u tom gradu na konferenciji za medije. On je rekao da je istraga u toku i savjetovao građanima da izbjegavaju mjesto protesta.

U Njujorku je policijski auto probio blokadu iza koje se nalazio veliki broj demonstranata i oborio ljude. Gradonačelnik Bil de Blazio rekao je da je snimak događaja uznemirujuć i da bi volio da policajci to nisu uradili, ali da ne može ni samo njih da krivi za incident.

Prema njegovim riječima, demonstranti su okužili policijski auto i prijetili policajcima u njemu, što se, kaže, nije desilo nikada do sada na protestima u Njujorku.

De Blazio je rekao da neće uvoditi policijski čas u gradu, jer samo nekoliko stotina ljudi protestuje u gradu sa više od osam miliona stanovnika.

Nasilje je prošle noći izbilo i u Fergusonu u Misuriju, gdje je takođe na snazi policijski čas. Zgrada policije u tom gradu je evakuisana pošto su je demonstranti gađali pirotehnikom, kamenicama i flašama.

Ferguson se sjeća više nasilnih protesta tokom 2014. godine čiji povod je bilo ubistvo 18-godišnjeg crnog tinejdžera, kojeg je upucao bijeli policajac.

U protestima u Atlanti učestvovao je i NBA igrač Boston seltiksa Džajlen Braun, koji je rekao da je vozio 15 sati kako bi stigao do rodne Džordžije i pridružio se mirnim demonstracijama.

“Ovo je miran protest. To što sam slavna osoba, NBA igrač uopšte me ne isključuje iz razgovora. Prije svega sam crnac i član ove zajednice … Mi podižemo svijest o nekim nepravdama koje smo vidjeli. Nije u redu,” rekao je Braun.

U Mineapolisu protestanti bacaju predmete na policajce, u Filadelfiji vatrogasci gase vatru i policajci tjeraju demonstrante s ulica zbog kršenja policijskog sata. Na meti pljačkaša našle su se prodavnice na čuvenoj aveniji Melrose u Los Anđelesu.

Kompanija Target zatvorila je svojih 175 radnji širom SAD-a zbog protesta koji izmiču kontorli u SAD-u.

NAJNOVIJI NAJSTARIJI POPULARNI
marius
Gost
marius

Eno se jedan srbijanski portal fali, kako srbi iz Cikaga protestvuju, i kako cetnickim pjesmama, i pjesmom posvecenom radovanu Karadzicu, ometaju policijsku radio vezu. E ako ih dovate ovi policajci, imace Vucko, Brnabicka, Dacic i Vulin pune ruke posla.

To sam ja
Gost
To sam ja

Cek cek, ajmo ponovo, ova drzava ima validnost da “siri” demokratiju po svijetu?

Send this to a friend