Planeta

Nuklearne ambicije Saudijske Arabije

Foto: Anadolija

Do članova američkog Kongresa „procurila“ je vijest da njihova zemlja isporučuje nuklearnu tehnologiju Saudijskoj Arabiji koja bi mogla to da iskoristi i u vojne svrhe. A tek to bi destabilizovalo ionako nestabilan region.

Da li on to zaista radi ili ne radi? Članovi Kongresa žele da provjere da li američki predsjednik Donald Tramp zaista prodaje osjetljive nuklearne tehnologije Saudijskoj Arabiji. Više zviždača proslijedilo je informacije o mogućem kažnjivom sukobu interesa, objavio je stalni odbor Kongresa. Oni strahuju da bi američka tehnologija saudijskom kraljevstvu mogla da omogući i da dođe do nuklearnog oružja. A tek to bi produbilo krizu između Rijada i njegovog starog rivala u regionu Teherana.

Pitanje je međutim koliko je daleko vojna od civilne upotrebe atomske energije? Obje te tehnologije su „tako tijesno povezane jedna s drugom, da se teško mogu razdvojiti“, navodi se u dokumentu Međunarodnog centra za konverziju (BICC) iz Bona. „Civilnom upotrebom nuklearne energije dolazi se do znanja, materijala i tehnologije koja može da se upotrebi i za vojni atomski program“.

Saudijci žele da budu manje zavisni od nafte

Sebastijan Zons iz Njemačkog društva za spoljnu politiku (DGAP) ipak smatra da Saudijskoj Arabiji vojna primjena nije prioritet u korišćenju atomske energije. Rijad je pod velikim ekonomskim pritiskom, jer želi da prestane da zavisi samo od svoje nafte. Na nju još otpada 80 odsto državnih prihoda i svima je jasno da će doći dan kad te nafte više neće biti.

To znači da ne moraju samo da se diverzifikuju izvori prihoda, već i da se obezbijedi energija za sopstvene potrebe. „Oni ulažu velike napore i u tome atomska energija ima važnu ulogu“, kaže Zons. Pritom je Saudijska Arabija prisiljena na saradnju s partnerima koji u tome imaju iskustva, naročito sa SAD, jer sama nije u stanju da proizvede atomsku energiju. Ali načelno, Rijad i u tome želi da bude što više nezavisan od drugih država. U martu 2018, Kraljevstvo je objavilo Nacionalni nuklearni program u kojem se predviđa gradnja najmanje 16 atomskih elektrana u sljedećih 20 godina. „U svemu tome ogromnu ulogu imaju i koncerni kao što su ’Saudi Aramco’. On bi i u razvoju nuklearne tehnologije sigurno bio jedan od najvažnijih faktora.“

Opasne komšije u regionu

Pitanje atomske energije već godinama unosi nemir u čitav regionu. Kriza je eskalirala zbog nuklearnih ambicija Irana, glavnog rivala Saudijske Arabije u čitavog regiona. Što je Teheran više odmicao u svojoj namjeri, to je i Rijad sve više razmišljao o sopstvenom programu.

Nakon što su SAD otkazale „Atomski sporazum“ sa Iranom, Teheran s velikom pažnjom prati šta sada sprema Rijad. Saopštenje članova odbora američkog Predstavničkog doma, podstaklo je i iranskog ministra spoljnih poslova Mohameda Džavada na zajedljivu primjedbu na društvenoj mreži: „Prvo raskomadani novinar, a sad i nedozvoljena prodaja atomske tehnologije Saudijskoj Arabiji – sve to baca svijetlo na američko licemerje“.

Ni Izrael se ne osjeća ugodno pri pomisli na atomski program Saudijske Arabije. Te dvije zemlje, doduše, spaja zajedničko nepovjerenje prema Iranu, ali Izrael je ipak zabrinut zbog nukelarnih ambicija Rijada.

I Bin Laden je bio Saudijac

„Nikad se ne zna ko bi tamo mogao da preuzme vlast“, upozorava izraelski politički analitičar Joni Ben Menahem. „Ako tamo za kormilo dođu pripadnici ekstremističkih pokreta, taj civilni program lako bi mogao da se upotrebi i u vojne svrhe.“ Osim toga, to bi moglo da podstakne i druge zemlje u regionu da i one krenu s razvojem te tehnologije. „To zapravo znači da bi čitav region mogao da se nađe u trci u nuklearnom naoružavanju“, smatra Ben Menahem.

Ni njemački stručnjak Sebastijan Zons ne isključuje tu mogućnost. Saudijski prestolonasljednik Mohamed Bin Salman objavio je da njegova zemlja „mora da reaguje“ ako se Iran ponovno vrati svom atomskom programu. „U Saudijskoj Arabiji se raspravlja o toj opciji. Smatraju da su u obavezi da, u određenim okolnostima, i sami budu tako naoružani“. A ako se napetost između Saudijske Arabije i Irana i dalje bude povećavala, takvo oružje u arsenalu bilo bi ogromna prijetnja po stabilnost čitavog regiona.

Send this to a friend