Planeta

Ove zemlje su najbogatije prirodnim resursima

Saudijska Arabija je druga zemlja u svijetu po rezervama nafte, Katar ima najviše zemnog gasa, ali ni jedna ni druga nijesu najbogatije prirodnim resursima na svijetu.

Čak ni velike rezerve zlata nijesu dovoljne da bi se neka zemlja našla na prvom mjestu: širom svijeta ima svega 166.000 tona zlata, a količina se svake godine povećava za oko 3.000 tona. Tako dolazimo do ukupne vrijednosti od 5,7 biliona eura, što je smiješna suma čak i za desetoplasiranog na ovoj rang-listi.

10. Venecuela – 12,5 biliona eura

Venecuela je u ovom trenutku ekonomski propala, ali ne bi moralo tako da bude, jer raspolaže najvećim rezervama nafte na svijetu. Procjenjuje se da se u južnoameričkom tlu krije 300 milijardi barela nafte.

Venecuela spada i u zemlje sa najvećim rezervama gasa. Prema tom kriterijumu, zauzima osmo mjesto na svijetu.

9. Irak – 13,9 biliona eura

S količinom od 153 milijardi barela Irak je peta zemlja na listi zemalja bogatih naftom, ali ratovi, koji ga decenijama potresaju, onemogućavaju eksploataciju.

Irak je takođe bogat rezervama fosfatnih stijena, iz kojih se dobijaju đubriva. Posjeduje tri odsto svjetskih rezervi, ali, nažalost, gotovo isključivo u ratnom području na granici sa Sirijom.

8. Australija – 17,4 biliona eura

U Australiji nema nafte, niti gasa, ali zato zemlja raspolaže velikim rezervama zlata, uglja, drveta, bakra, gvožđa i uranijuma. Australija učestvuje u svjetskoj eksploataciji zlata sa 14,3 odsto, a u eksploataciji uranijuma sa čak 46 odsto.

7. Brazil – 19 biliona eura

Brazil je bogat prirodnim resursima (zlato, nafta, uranijum i gvožđe), ali je nevolja u tome što se oni se uglavnom nalaze u džungli Amazona. Zbog toga je njihova eksploatacija otežana, jer bi bitno ugrozila životnu sredinu.

Po rezervama gvožđa Brazil zauzima drugo mjesto u svijetu, a prvi je u izvozu drveta.

6. Kina – 20,1 biliona eura

Poslije Sjedinjenih Država, Kina je druga zemlja u svijetu po rezervama kamenog uglja, ali joj velike prihode donosi i eksploatacija rijetkih zemnih elemenata.

Riječ je o hemijskim elementima koji postoje u zemlji u veoma malim količinama, ali su pritom veoma važni za proizvodnju tehničkih uređaja, kao što je pametni telefon.

5. Iran, 23,8 biliona eura

Iran i Katar dijele najveće rezerve zemnog gasa na svijetu (South Pars/North Dome Gas-Condensate field). Sjeverni dio pripada Iranu, što mu omogućava eksploataciju 16 odsto svjetskih rezervi.

Iran je takođe bogat naftom – koja čini oko deset odsto svjetskih rezervi. Nakon što je prošle godine ukinut trgovinski embargo u okviru nuklearnog sporazuma, Iran ponovo može da ponudi naftu na svjetskom tržištu.

4. Kanada – 29 biliona eura

Sa količinom od 172 barela, Kanada je treća u svijetu po naftnim rezervama. Drugi su po rezervama uranijuma, a po izvozu drvene građe prvi u svijetu, uprkos tome što su po rezervama drveta “tek” treći.

Kanada je takođe bogata gasom i fosfatnim stenama.

3. Saudijska Arabija – 30 biliona eura

Iako zemlja polako reorganizuje privredu, činjenica je da se ispod pustinjskog tla kriju rezerve nafte koje joj i dalje obezbjeđuju drugo mjesto na listi najbogatijih zemalja naftom u svijetu. Saudijska Arabija je peta u svijetu po rezervama gasa, a bogata je i zlatom, rudom gvožđa i fosfatnim stenama.

2. SAD – 39,2 biliona eura

Najvažnije sirovine u SAD su ugalj i drvo. Nigdje nema toliko kamenog uglja kao ovdje, a po količinama mrkog uglja zemlja zauzima četvrto mjesto u svijetu. Posle Kanade, SAD su najveći izvoznik drveta.

Sa 48 milijardi barela, SAD zauzimaju deseto mjesto u svijetu po naftnim rezervama, pri čemu se najveći dio dobija iz škriljaca, spornom metodom frekinga, odnosno ubrizgavanja mješavine vode, pijeska i koktela hemikalija.

1. Rusija – 65,4 biliona eura

Već zbog površine koju zauzima, Rusija ubjedljivo vodi na ovoj listi. Ovdje se kriju najveće rezerve važnih rijetkih zemnih elemenata, najveće rezerve zemnog gasa, mrkog uglja (drugo mjesto u svijetu), rude gvožđa (drugo mjesto), kamenog uglja (četvrto mjesto) i nafte (šesto mjesto u svijetu).

Rusija dugo neće morati da brine o privredi, jer sirovine ispod sibirske tundre osiguravaju prehranjivanje zemlje tokom dugog niza generacija.

NAJNOVIJI NAJSTARIJI POPULARNI
Ano
Gost
Ano

Je li moguce da jedan skolovani novinar prica o bilionima? Da ne zna osnove crnogorskog jezika?!?!??!?! Kaze se milijarda nepismeni covjece!

Sova
Gost
Sova

Po tebi Rusija ima 65 milijardi vrijedno rudno bogatstvo. Ipak si ti nepismen. U pitanju su hiljade milijardi.

Monte
Gost
Monte

Moguce je sve kad je copy paste

Zzz
Gost
Zzz

Cisti radi tvoje skole i osnova crnogorskog jezika… Kao sto broj koji predostavlja 1000 miliona ili 10^9 (deset na deveti) zovemo milijarda tako i broj koji predstavlja 1000 milijardi ili ti 10^12 zovemo bilion.

Send this to a friend