Planeta

 Poljska konferencija izazvala gorak ukus

Benjamin Netanjahu

Burna reakcija Irana, hladna Evropska unija, skandalozne izjave američkih medija i izraelskog premijera Benjamina Netanjahua, koji je optužio poljsku državu za saradnju sa nacistima za istrebljivanje Jevreja tokom Drugog svjetskog rata ostaće u sjećanju svih koji su učestvovali i pratili konferenciju u organizaciji Sjedninjenih Američkih Država i Poljske. U Varšavu su stigli predstavnici 60-ak zemalja kako bi raspravljali o bezbjednosnoj situaciji na Bliskom Istoku, a tačnije, kako je najavljeno, o Iranu, prenosi Aldžazira.

Konferencija je hladno primljena od predstavnika EU-a, koja negoduje zbog povlačenja iz nuklearnog sporazuma predsjednika SAD-a Donalda Trampa i pooštravanju sankcija protiv Irana, dok je američki državni sekretar Majk Pompeo tražio da se “otpočne nova era saradnje” te je kritikovao otpor Evrope prema pooštravanju sakncija prema Teheranu.

Na konferenciji nisu se pojavili predstavnici ni Irana, ni Palestine, koja ju je nazvala “američkom konspiracijom”. Iran nije bio pozvan u Varšavu, no izraelski premijer je konferenciju nazvao “istorijskim trenutkom”, slikavši se sa Khalidom al-Yamanijem, ministrom spoljnih poslova Jemena.

Ipak, o uspjehu je teško govoriti od samog početka. Negodovanje evropskih partnera, Irana i neprimjerno ponašanje Netanjahua, koji u međuvremenu izazvao diplomatski skandal, optužujući Poljsku o kolaboraciju sa nacistima u istrebljenju Jevreja tokom Drugog svjetskog rata, ostaviće na duže vreme gorki utisak i pitanje treba li takva inicijativa da se nastavi u Poljskoj.

Poliranje retorike zavađenih strana

Krzysztof Strachota, rukovodilac ekspertske grupe za Tursku, Kavkaz i Centralnu Aziju u Centru za Istočne Studije iz Varšave, kaže da je nemoguće bilo očekivati velike promjene nakon konferencije u Varšavi.

Konferencija nije mogla ništa promijeniti, ali ovo može da bude prostor za ‘poliranje’ retorike u razgovorima zavađenih strana”, kaže između ostalog Strachota, misleći na pokušaj poboljšanja razgovora na temu Irana između EU-a i SAD-a. “Evropska unija se ne slaže sa idejom pooštravanja sankcija protiv Irana, dok SAD zagovara upravo tu varijantu.”

On podsjeća da je nuklearni sporazum uvijek bio kontroverzan i potpisan sa Iranom u vreme Baraka Obame, te da je Tramp još u svojoj kampaniji najavio da će izaći iz tog sporazuma. Osim toga, on podsjeća da su odnosi Irana i SAD-a opterećeni već decenijama unazad.

“Već 40 godina zapadni svijet ima problem sa Iranom, koji je našao sopstveni put razvoja. Zbog antiameričkog opredjeljenja i istorijske nesuglasice, obje strane optužuju se za zlonamjerne poteze, nemaju povjerenja jedna u drugu. Iran i SAD jesu zemlje koje imaju svoje vizije sveta, među njima ima ozbiljnih problema iz prošlosti, opterećene su istorijski i ima tu jako puno nepoverenja”, primećuje on i ističe da je ovom konferencijom Poljska pokazala želju za učestvovanjem u procesima koji imaju globalni značaj. S druge strane, on ne vidi u ovoj konferenciji previše nade da ima potencijala za pomirenja strana.

Reakcija Irana – cijena koju plaća Poljska

“Teško je zamisliti da će Iran, EU i SAD moći u ovom trenutku da se dogovore. Međutim, Tramp je nepredvidljiv, sklon je preduzimanju neočekivanih odluka.”

Po njegovom mišljenju, iako je povjerenje između Irana i SAD-a na najnižem mogućem nivou te je vrlo teško očekivati uspjeh u takvim sastancima, Poljska se ipak nadala da će, zahvaljujući ovoj konferenciji, moći da produbi saradnju sa SAD-om i Izraelom, koja je od vitalnog značaja za njenu bezbjednosu situaciju.

“Reakcija Irana je cijena koju će platiti Poljska za poboljšane odnose sa SAD-om, produbljenje odnosa i kooperacije sa Izraelom”, kaže Strachota.

S druge strane, Vitold Jurasz, bivši diplomata, ekspert za međunarodne odnose i publicist, kaže da je vrlo teško u ovom trenutku ocijeniti kakve će posljedice imati događaji u Varšavi.

“Efekte ove konferencije ćemo moći da ocijenimo tek za nekoliko mjeseci, kad saznamo kakva je odluka u vezi smještaja stalnih oružanih snaga SAD-a u Poljskoj”, kaže Jurasz.

Za Poljsku takav je potez od bitnog značaja, zbog pooštrenja odnosa sa Rusijom i ratom u Ukrajini. Trenutno duž cijele istočne strane razmještene su rotirajuće NATO snage.

Jurasz primjećuje da je tema konferencije iz perspektive Poljske drugog reda, rezultate po Poljsku trenutno mogu ocijeniti samo osobe koje imaju pristup tajnoj diplomatskoj korespondenciji. On ipak vidi veliki problem i poraz poljskih vlasti u ponašanju Netanjahua, koji je optužio Poljake za saradnju sa nacistima u istrebljenje Jevreja tokom Drugog svetskog rata.

“Kontroverze koje je izazvao Netanjahu su skandal i totalni poraz poljskih vlasti”, rekao je Jurasz.

Primećuje da je nakon prošlogodišnjeg skandala koji je izazvan promjenama u zakonu, koje je donio vladajući desničarski Zakon i Pravda, želeći da kazni svakog ko širi lažne informacije o tome da je Poljska kao država imala udio u holokaustu, optužbe od izraelskog premijera zvuče skandalozno.

Netanjahuova izjava je poraz poljskih vlasti

“Čak i ako pogledamo izjavu Netanjahua kroz loš prevod, Izrael je odlično informisan o posljednjem skandalu sa IPN-om i u tom svjetlu takva izjava je poraz, no ovo će biti poraz ne toliko Poljske koliko njene trenutne vlasti”, kaže Jurasz.

Ulje na vatru dodala je uticajna američka novinarka Andrea Mitchell sa NBC News stanice, rekavši da su se Jevreji iz Varšavskog geta borili protiv Poljaka. Na kraju je novinarka priznala grešku i izvinila se, dok kisela atmosfera između Poljske i Izraela ne ide ka boljem.

Jurasz tvrdi da je Poljska prije par dekada imala potencijal da bude bitan faktor na Bliskom Istoku, zbog imidža države koja se borila za slobodu i ne spada u imperijalističke zemlje.

“Poljska je nekad znala da vodi svoje igre, imali smo jako dobre kontakte na Bliskom Istoku, kao zemlja koja nije pripadala ni jednom imperijalizmu. Skeptično ocjenjujem dostignuća poljske diplomatije u poslednjih 25 godina. Imali smo potencijal, koji nismo iskoristili”, kaže Jurasz.

Varšava se nada nastavku ove konferencije, zajedno sa Amerikancima.

“Najavljeno je stvaranje fokus grupa takođe i van Poljske. Dakle, ako se nastavi, inicijativa neće postati forum za medijaciju, već neki mehanizam za usklađivanje politika EU-a i SAD-a”, kazao je Strachota.

Send this to a friend