Planeta

Posljednji kineski suveren – baštovan koji se rodio kao car

Foto: Twitter

Život Pu Jia, posljednjeg kineskog cara, je sve samo ne običan, i može se reći da je u pitanju jedna od najtragičnijih ličnosti 20. vijeka. Niko ga nije pitao da li želi da bude car, drugi su napravili taj izbor dok je još bio odojče. Postao je zatočenik sopstvenog dvora i nametnute titule.

Pu Ji se rodio 7. februara 1906. u mandžurskoj dinastiji Ajsin Gjoro, koja je Kinom vladala u tom trenutku preko 250 godina.

Prađed mu je bio car, a na prijesto je 2. decembra 1908. sjeo zahvaljujući tome što starije linije njegove porodice nisu proizvele muškog nasljednika. To, i činjenica da ga je carica Cisi – udovica pretposljednjeg cara prije Pu Jia – izabrala za tu ulogu na samrtničkoj postelji.

U avgustu 1945. godine, Pu Ji, spremao se da zajedno sa poraženom japanskom armijom pobjegne iz sjeveroistočne Kine. U legendarnom Bertolučijevom filmu prikazan je momenat kada su cara na aerodromu zaustavili sovjetski vojnici, prije nego što bi odletio za Koreju. Pu Ji je tada uhapšen i njegova budućnost bila je neizvjesna.

U svojoj autobiografiji, odvojio je čitavo poglavlje za period proveden u SSSR-u.

Odmah nakon što je sletio u Sibir, Pu Ji je prebačen u auto koji ga je vozio satima. Na početku je bio preplašen jer je za njega bio zadužen sovjetski vojnik kineskog porijekla, pa mladi car nije znao da li će da ga vrate u Kinu, gdje bi ga sigurno ubili, ili će jednostavno biti ubijen tu u Sovjetskom Savezu.

Ispostavilo se ne samo da mu život nije ugrožen, već i da će narednih pet godina provesti u relativnom konforu.

Redovno je dobijao obroke, knjige, slušao je radio, imao je osoblje koje se brinulo o njemu i relativnu slobodu kretanja. Građanski rat u Kini je još bio neizvjestan, nije se znalo da li će pobijediti nacionalisti ili komunisti, pa se Sovjetima nije žurilo da odluče šta će sa Pu Jiom.

Nesvjestan geopolitičke situacije, Pu Ji je maštao da će jednog dana moći da ode u Englesku ili Ameriku, gdje bi mirno živio u izgnanstvu.

Ipak poslije pet godina, tokom kojih su uslovi u kojima je živio postajali sve oskudniji, a ograničenja sve striktnija, Pu Ji je vraćen u Kinu, gdje je odslužio 10 godina zatvora.

Na slobodi je proveo sedam godina i čak se dopao novom lideru Mao Cedungu, koji mu je dao posao u botaničkoj bašti. Oženio se 1962. godine njegovateljicom.

Kulturna revolucija 1966. godine dovodi ga u smrtnu opasnost, pošto Crvena garda u njemu vidi idealnu metu za linčovanje. Bezbjednosne službe ga stavljaju pod 24-časovnu zaštitu da ga poludjeli studenti i polupismeni divljaci ne bi ubili. Bolestan umire u krevetu 1967. kao 61-godišnjak.

Send this to a friend