Planeta Usvojen prijedlog zakona

Pravo na abortus priznato u skoro cijeloj Australiji

Abortus je dekriminalizovan u skoro cijeloj Australiji pošto su poslanici Novog Južnog Velsa usvojili prijedlog zakona koji omogućava abortus do 22. nedjelje trudnoće.

Promjena je uskoro moguća i u Sjevernoj Irskoj, dok podaci u SAD pokazuju da je smanjen broj abortusa, ali ne zbog restriktivnijih zakona.

Australijska savezna država Novi Južni Vels dekriminalizovala je abortus, čime je posljednja u nizu teritorija ili zemalja koje su priznale pravo ženama da odlučuju o svojim tijelima, dok se slične promjene očekuju i u drugim zemljama, pišu svjetski mediji.

Abortus je sada dekriminalizovan u skoro cijeloj Australiji, pošto je najmnogoljudnija savezna država u toj zemlji glasala za promjenu zakona starog 119 godina, dok se u posljednjoj australijskoj državi gdje postoje ograničenja za prekid trudnoće, takođe razmatra promjena zakona, navodi CNN.

Poslanici u Novom Južnom Velsu, gdje je i Sidnej, juče su glasali za prijedlog zakona kojim se abortus dekriminalizuje i omogućava ženama da do 22 nedjelje prekinu trudnoću, bez dokazivanja da će nastavak trudnoće uticati na njihovo metalno ili fizičko zdravlje.

Abortus je, prema usvojenom prijedlogu, moguć i poslije 22 nedjelje trudnoće uz posebnu saglasnost dva ljekara. Amandman predviđa da ljekari koji izvode kasnije abortuse mogu tražiti savjet multidisciplinarnog tima ili savjetodavnog odbora bolnice.

Dosad je “nezakonit abortus” bio krivično djelo i nosio je moguću kaznu od 10 godina zatvora za žene koje na svoju ruku prođu kroz abortus. Da bi se dobio “zakonski abortus”, doktor je trebalo da da saglasnost da bi fizičko i mentalno zdravlje žene bilo ozbiljno ugroženo ako bi nastavila trudnoća.

Odluka u Novom Južnom Velsu znači da je abortus u Australiji sada svuda dekriminalizovan, osim u državi Južna Australija gdje se trenutno preispituju ograničenja abortusa, ukazuje CNN, dodajući da u susjednom Novom Zelandu sličan zakon o dekriminalizaciji abortusa prolazi kroz parlament.

Dok pristalice dekrimalizacije abortusa ocenjuju da je promjena zakona starog 119 godina “ogroman korak napred za žene” u Novom Južnom Velsu, novi zakon je naišao na oštra protivljenja, ukazuje Gardijan.

Promjena zakona u Novom Južnom Velsu je bila kontroverzna i izazvala je uzavrelu debatu. Vjerske grupe, aktivisti protiv abortusa i poslanici su izrazili zabrinutost, između ostalog o abortusu u odmakloj trudnoći i korišćenju abortusa za izbor pola djeteta.

Donji dom je u četvrtak aplauzom pozdravio usvajanje prijedloga koji je prošao posljednju prepreku poslije 70 sati debate u oba doma i nedjelja protesta. Posljednje glasanje je usledilo pošto je gornji dom u srijedu prihvatio prijedlog uveče poslije skoro 40 sati rasprave, čime je to bila treća najduža debata u tom domu. Da bi prijedlog postao zakon, još treba da ga potpiše guverner Novog Južnog Velsa.

Tenzije su, ukazuje Gardijan, dostigle vrhunac prošle nedjelje kada je troje poslanika Liberalne partije s desnog centra zapretilo smenom premijerke i liderke te partije u Novom Južnom Velsu. Oni su povukli zahtjev za smjenu premijerke, pošto su prihvaćeni njihovi amandmani na zakon.

Liberalizacija abortusa i u Sjevernoj Irskoj?

U Sjevernoj Irskoj je 52 godine zakon o okončanju trudnoće mnogo restriktivniji nego u Engleskoj, Škotskoj i Velsu, ali bi to moglo biti promijenjeno za mjesec dana, ukazuje BBC.

Poslanici britanskog parlamenta u julu su usvojili zakon kojim se pravila o abortusu, ali i istopolnim brakovima proširuju na Sjevernu Irsku. Vlada mora da usvoji propise o regulisanja abortusa u Sjevernoj Irskoj do sljedećeg aprila, ali, kako ističe britanski servis, postoji klauzula – novi zakon neće stupiti na snagu ako se raspuštena vlada Severne Irske ponovo uspostavi do 21. oktobra.

Iako je u Sjevernoj Irskoj bilo 44 prekida trudnoća, stotine žene odlaze u ostatak Velike Britanije radi abortusu. Prošle godine su 1.053 žene imale abortus u Engleskoj i Velsu.

Kampanja po pitanju abortusa i istopolnim brakovima posljednjih godina u Sjevernoj Irskoj je bila posebno intenzivna, pošto su zakoni o tim pitanjima liberalizovani u ostatku Velike Britanije, kao i u Irskoj. Zakon o abortusu u Velikoj Britaniji iz 1967. nikada nije bio proširen na Sjevernu Irsku i prekid trudnoće je bio dozvoljen samo u slučaju ako nosi sa sobom ozbiljan i trajan rizik po zdravlje žene.

Sjeverna Irska je bez vlade od januara 2017. kada se raspala vladajuća koalicija i aktivisti koji žele da se zadrži sadašnji zakon o abortusu, traže od stranaka da se dogovore do 21. oktobra. Najveća stranka Demokratska unionistička partija je protiv abortusa, dok njen bivši partner u koaliciji, republikanski Šin Fejn podržava zakon o abortusu prema preporukama izveštaja UN da se abortus legalizuje kada postoji prijetnja po mentalno i fizičko zdravlje, bez dodatnog uslova o “dugotrajnim ili stalnim” posledicama, u slučaju silovanja ili incesta, kao i kada postoje “ozbiljna oštećenja fetusa”.

U SAD smanjen broj abortusa

Širom Sjedinjenih Američkih Država broj i stopa abortusa pao je na najniži nivo otkada je abortus legalizovan 1973. godine, ali podaci pokazuju da to smanjenje nije posledica restriktivnijih zakona o prekidu trudnoće, prenijela je agencija Associated Press.

U izvještaju Gatmaher instituta (Guttmacher Institute), istraživačke grupe koja podržava pravo na abortus, navedeno je da je u 2017. u SAD bilo 862.000 abortusa, dok je 2014. bilo 926.000, a 2011. nešto više od milion.

NAJNOVIJI NAJSTARIJI POPULARNI
Leo
Gost
Leo

Protiv abortusa se treba boriti na drugi način a ne zabranom

Krkan
Gost
Krkan

Sasvim normalno. Statistika pokazuje da one zemlje u kojima je legalizovan abortus takođe imaju najmanji broj tih abortusa i silovanja dok one države u kojima je on zabranjen, bilježe ogroman broj ilegalnih abortusa.

Send this to a friend