Planeta

SAD i Kanada: Trgovinski sporazumom u poslednji čas za okončanje tenzija

Lideri Sjedinjenih Država i Kanade pohvalili su novi trgovinski sporazum koji je postignut u poslednji čas pred isticanje američkog roka kojim će, nakon ranijeg američkog dogovora sa Meksikom, biti zamijenjen 24 godine stari NAFTA sporazum.

Američki predsjednik Donald Tramp je pozdravio novi sporazum SAD-Meksiko-Kanada (USMCA), postignut u nedjelju nakon godinu dana intenzivnih i ponekad napetih pregovora, kao “najvažniji sporazum” za njegovu zemlju, dok je kanadski premijer Džastin Trudo izjavio da je to sporazum koji će biti “potpuno koristan za našu privredu, za kanadske porodice i za srednju klasu”.

Svjetski mediji su analizirali promjene koje donosi novi sporazum u odnosu na NAFTA-u, ali i upozoravaju da njegova primjena zavisi od Kongresa nad kojim bi kontrolu nakon izbora narednog mjeseca mogle preuzeti demokrate, koji bi mogli tražiti određene promjene.

Sporazum nakon ćorsokaka

Sporazum sa Kanadom i Meksikom, dva najveća trgovinska partnera Sjedinjenih Država, ispunjava obavezu iz kampanje predsjednika Trampa da ponovo pregovara o NAFTA sporazumu i izbjegava njegovu prijetnju da će isključiti Kanadu iz sporazuma ako razgovori ne uspiju, navodi CNN i dodaje:

“Zvaničnici Trampove administracije pozdravili su sporazum kao veliku pobedu za sve zainteresovane. Ali neki stručnjaci su se pitali da li su promjene NAFTA sporazuma vrijedne straha od Trampovih prijetnji kada je riječ o odnosima sa Kanadom i balansiranjem na ivici sukoba tokom pregovora.“

CNN precizira i da Trampova administracija planira da Kongresu pošalje novi sporazum kako bi započeo 60-dnevni period što je neohodan uslov da ga Tramp potpiše, a Kongres može da predloži promjene tokom tog perioda.

“Trampova administracija radi na potpisivanju novog trgovinskog sporazuma prije nego što meksički predsjednik Enrike Penja Nijeto napusti funkciju 1. decembra. Da bi ispunila taj rok, tekst sporazuma trebalo bi da dostavi Kongresu do oktobra.“

Dogovor o “novom, modernizovanom trgovinskom sporazumu”

Britanski Gardijan (Guardian) prenosi tvrdnje iz kanadskih izvora da će dogovor sačuvati mehanizam za rješavanje trgovinskih sporova za koji se kanadska strana borila kako bi zaštitila drvnu industriju i druge sektore od američkih anti-damping mjera.

“Ali ovo ima svoju cijenu. Kanada je pristala da američkim farmerima obezbijedi pristup na oko 3,5 odsto godišnjeg domaćeg tržišta mlijeka na godišnjem nivou od oko 16 milijardi dolara, navode izvori i dodaju da je kanadska vlada spremna da ponudi kompenzaciju mljekarima koji su pogođeni sporazumom.“

Gardijan precizira i da u pratećem pismu stoji i da je Kanada pristala na kvotu od 2.6 miliona vozila koja se izvoze u SAD u slučaju da američki Donald uvede tarife na automobile od 25 odsto na osnovu nacionalne bezbjednosti.

“Međutim, sporazum nije uspio da riješi američke tarife za izvoz kanadskog gvožđa, čelika i aluminijuma, saopštili su kanadski izvori.“

Dogovor za spas sporazuma “Nafta“

Njujork Tajms (The New York Times) piše da su Sjedinjene Države i Kanada postigle sporazum u posljednjem trenutku kako bi spasile sjevernoamerički sporazum o slobodnoj trgovini, i na taj način prevazišle duboke podjele i omogućile da 25-godišnji trilateralni sporazum ostane skoro netaknut.

“Poslije više od godinu dana napetih razgovora i napetih odnosa između predsjednika Trampa i kanadskog premijera Džastina Trudoa, pregovarači sa obje strane došli su do sporazuma malo prije ponoći, roka koji je postavila Bijela kuća,“ objašnjava NYT i ocijenuje da dogovor predstavlja pobjedu za predsjednika Trampa, koji godinama ismijava Nafta sporazum.

“Revidirani Nafta dogovor koji uključuje Kanadu ima daleko veću šansu da ga Kongres ratifikuje, ali je njegova sudbina i dalje neizvjesna. Demokrate bi mogle preuzeti kontrolu nad Domom ili Senatom na srednjoročnim izborima u novembru i pokušati da pozovu na izmjene sporazuma.“

“Ključni test za novi Nafta sporazum, ili bilo koji novi trgovinski sporazum, jeste da li je primjenljiv, posebno u pogledu obećanja za zaštitu radničkih prava i životnu sredinu,” rekao je Senator Ron Vajden iz Oregona, vodeći demokrata u senatskoj finansijskoj komisiji.

Okončanje neizvjesnosti

Monetarni sistemi partnera Vašingtona su se oporavili nakon odluke Kanade da potpiše sporazum sa Sjedinjenim Državama i Meksikom o obnovi Nafta sporazuma, ističe Fajnenšl Tajms (Finacial Times) i objašnjava da je riječ o sporazumu koji je okončao nekoliko mjeseci neizvjesnosti koja je uticala na ekonomiju sve tri zemlje od kada je Tramp preuzeo funkciju.

FT navodi i da je Tramp u ponedjeljak sporazum pozdravio kroz par tweetova.

“To je velika stvar za sve tri zemlje, rješava mnoge nedostatke i greške u NAFTA-i, u velikoj mjeri otvara tržišta našim poljoprivrednicima i proizvođačima, smanjuje trgovinske prepreke za SAD i dovešće sva tri naroda u konkurenciju sa ostatkom svijeta”, rekao je on.

“Puna saradnja u okviru Nafta sporazuma, koja uključuje Kanadu i Meksiko, dovršava niz napora Trampove administracije da smiri trgovinske odnose sa tradicionalnim američkim strateškim saveznicima, a potom povećava trgovinske tenzije sa Kinom… Činjenica da se Kanada pridružila američkom poslovanju sa Meksikom poboljšava šanse za usvajanje sporazuma u američkom Kongresu, iako to ne garantuje njen prolaz,“ piše FT.

Zašto Tramp nije mogao uništiti Naftu?

Agencija Blumberg (Bloomberg) piše o tome zašto je bilo tako važno za SAD i Kanadu da postignu dogovor o obnovljenom Sjevernoameričkom sporazumu o slobodnoj trgovini.

“Većina diskusija o trgovini ima tendenciju da se fokusira na Kinu, koja ima trgovinski suficit od 337 milijardi dolara sa Sjedinjenim Državama i koja je izazvala predsjednika Trampa da nametne tarife na 200 milijardi dolara vrijednih kineskih roba. Ipak, Kina je najveći trgovinski partner za samo pet država. U međuvremenu, neočekivano Kanada je najveće izvozno tržište za 36 država; zapravo, 2017. godine, Kanada je otkupila robu i usluge od Sjedinjenih Država u vrijednosti od 340,7 milijardi dolara, što je dvostruko više od Kineza,“ navodi agencija.

Autor teksta se pita šta je sa Koloradom, Oklahomom, Pensilvanijom, Virdžinijom kao i kada je Kanada postala tako važan dio državne ekonomije? Šta Virdžinija prodaje u Kanadi? Koliko je Nafta imala veze s tim?

“Trgovina sa Kanadom je odgovorna za oko 281.000 poslova u Virdžiniji. Oko 200 kanadskih kompanija ima kancelarije ili fabrike u Virdžiniji; ljudi koje zapošljavaju – i stvari koje oni stvaraju – imaju veze sa državom, čak i ako se ne pojavljuju u trgovačkoj statistici.

Zbog toga što je Nafta u velikoj mjeri eliminisala carinske tarife među tri zemlje, Volvo bi mogao da konsoliduje svoju proizvodnju sjevernoameričkog kamiona u Virdžiniji, gdje bi se kamioni lako mogli izvoziti u Kanadu… Nafta je olakšala proizvođačima papira i drvnih proizvoda iz Virdžinije da se takmiče sa jednim od najvažnijih industrijskih grana u Kanadi: drvnom. Isto važi i za druge industrije kao što su aluminijum, čelične legure i oprema za grijanje i hlađenje.“

Send this to a friend