Planeta

Starijim Japankama zatvor kao raj

ilustracija

Japan ima najstarije stanovništvo na svijetu, a najmanje jedna od pet žena u tamošnjim zatvorima je starije dobi, navodi se u novom izvještaju Bloomberga.

Njihovi zločini uglavnom su minorni, devet od 10 žena kojima je određena zatvorska kazna optuženo je za krađu u prodavnici.

Razlog neobičnog talasa zločina je društveno zabrinjavajuć za Japan.

Između 1980. i 2015. godine broj starijih ljudi koji žive u Japanu uvećan je više od šest puta. Istraživanje vlade pokazalo je da je tokom 2017. godine više od 50 odsto starijih prije zatvora živjelo samo, a 40 odsto njih nije imalo porodicu ili rođake.

Žene su se pretvorile u zločince, u nadi da će im zatvor pružiti dom.

Glavni upravnik ženskog zatvora u blizini Hirošime Jumi Muranaka objašnjava da one možda imaju i kuću i porodicu. Ali to, kaže, ne znači da imaju mjesto u kom se osjećaju kao u domu.

Zatvor je, piše portal indy100, ženama pružio šansu da pobjegnu iz svakodnevnog života.

Jedna od zatvorenica (80) za Bloomberg je ispričala kako je uhapšena.

“Prvi put sam uhapšena kada sam imala 70 godina. Dok sam krala, imala sam novca u novčaniku. Razmišljala sam o svom životu. Nisam željela da idem kući, a nisam imala nigdje drugo da odem. Jedini način je bio tražiti pomoć u zatvoru. Moj život je mnogo lakši u zatvoru”, kazala je.

Ipak, dodatni rad osoblja u zatvorima sa starijima stvorio je dodatne probleme-zdravstveni troškovi u 2015. godini povećali su se za 80 odsto u odnosu na 2005. godinu.

Japanska vlada i privatni sektor tek treba da uspostave program rehabilitacije za žene pogođene tim problemima. Tokom 2016. godine usvojen je zakon kojim se bivšim osuđenicima pruža pomoć japanskog sistema socijalne zaštite i usluga. Osim toga, tužilaštva i zatvori rade sa vladinim agencijama, kako bi pomogli ženama koje se nalaze u ovoj nesrećnoj situaciji.

Ž.N.

Send this to a friend