Planeta

Tramp kućni predsjednik: Njegova putovanja u inostranstvo sve kraća i užurbanija

Dani koji traju maratonski, spavanje koliko se može tokom letova i krcat program – putovanja američkog predsjednika Donalda Trampa u inostranstvo su u posljednje vrijeme sve kraća i užurbanija.

Tramp je juče otputovao iz Sjedinjenih Američkih Država na samit Grupe 20 u Argentini, gdje će taj vrhovni komandant koji najviše voli da je kod kuće, provesti samo 48 sati, ali će za to vrijeme nagurati niz sastanaka na visokom nivou sa stranim liderima.

Međunarodni samiti su nužan, neizbježni i ne uvijek željeni događaj za bilo kojeg lidera, ali Tramp ih uz to tako planira da kao predsjednik koji ne voli da putuje, skrati koliko god može boravak u inostranstvu.

Prvobitno, Tramp je planirao sastanke sa osam svjetskih lidera na G20, ali je juče iznenada otkazao viđenje sa ruskim predsjednikom Vladimirom Putinom. Bijela kuća je rekla da će zvanični sastanci sa liderima Turske i Južne Koreje biti zamijenjeni neformalnim razgovorima. Predviđeni sastanak u četiri oka s japanskim premijerom Šinzom Abeom će se pretvoriti u “trilateralni”, kada im se na polovini pridruži indijski premijer Narendra Modi.

Poznat zbog uživanja u rutini i preferiranja sopstvenog kreveta, Tramp je u velikoj mjeri izbjegao maratonska putovanja tokom druge godine svog predsjednikovanja. To je i posljedica nekih ambicioznijih svjetskih turneja tokom njegove prve godine. Ta promjena pokazuje ne samo gdje želi da spava, već i podvlači sve veću izolaciju SAD pod Trampovom parolom “Prvo Amerika”.

Tramp je ovog mjeseca otkazao planiranu usputnu stanicu u Kolumbiji, navodeći neodređene teškoće pri planiranju, ali njegov javni program ne otkriva bilo šta značajnije.

To nije bio prvi put da Tramp skraćuje putovanja. Ove godine, Tramp je potpuno otkazao putovanje po Južnoj Americi, navodeći svoju potrebu da se usredsredi na krizu u Siriji. U junu je napustio Singapur ranije nego što se očekivalo poslije sastanka sa liderom Sjeverne Koreje Kim Džong Unom. Njegovo nedavno putovanje u Pariz je trajalo samo jedan vikend.

Iako već decenijama ima privatni avion, Tramp je uvijek pokazivao nevoljnost da spava na nepoznatim mjestima. Od preuzimanja funkcije, na mjestima čiji nije vlasnik, proveo je samo nekoliko noći i zapamćeno je da je bjesnio na svoje osoblje zbog smještaja na njemu nepoznatim mjestima.

Tri sadašnja i bivša zvaničnika Bijele kuće rekla su da je Tramp bio vidno nervozan zbog putovanja u inostranstvo i da su skraćivali putovanja po njegovom ukusu. Bijela kuća nije odgovorila na zahtjev za komentar. Svi su govorili pod uslovom da im se ne objave imena jer razgovaraju o unutrašnjim pitanjima.

Osoblje Bijele kuće kaže da Tramp preferira da igra ulogu domaćina, a ne gosta na međunarodnoj sceni, kako jer mu se to sviđa, tako i zbog simbolike. Tramp uživa da stranim liderima pokazuje Bijelu kuću, a posebno da ih vodi u obilazak Zapadnog krila i Izvršne zgrade i prepričava im istoriju.

On, takođe, uživa u tome da gleda vodeće svjetske lidere kako razgledaju njegovu kućnu kancelariju – Ovalni kabinet.

Od preuzimanja dužnosti – osam odlazaka u inostranstvo

Od kada je preuzeo dužnost, Tramp je osam puta putovao u inostranstvo – četiri u prvoj godini mandata i četiri do sada ove godine, ne računajući sadašnje putovanje, u Argentinu.

Njegova putovanja u prvoj godini bila su veća, uz dvije maratonske turneje – jedne preko Bliskog istoka i Evrope, i jedne kroz većinu Azije. Posjetio je 13 zemalja i Zapadnu obalu tokom prve godine, a samo sedam zemalja u drugoj godini svog mandata. Trampova putovanja se ne podudaraju sa prvim turnejama prethodnog predsjednika Baraka Obame, koji je u prvoj godini imao 10 putovanja. Obama je, takođe, u drugoj godini mandata broj putovanja smanjio na šest.

Trampove pristalice naglašavaju da je on, čak i s manje putovanja ove godine, preuzeo veliki diplomatski izazov svojom posetom Singapuru da bi se sastao s liderom Sjeverne Koreje Kimom Džongom Unom.

Ove, 2018. godine, Tramp se u velikoj mjeri okrenuo domaćoj političkoj sceni, započinjući još ove jeseni ambicioznu turneju tokom predizborne kampanje da bi zaštitio poslanička mjesta Republikanaca u Kongresu SAD. Preuzimajući dužnost na svojoj platformi kancelariji na “Prvo Amerika”, Tramp je uvijek imao kolebljiv stav na svjetskoj sceni. Iako njegove pristalice tvrde da je podstakao preoblikovanje svjetskog poretka, kritikovan je da napušta ulogu SAD kao svjetskog lidera.

“Drama” na putovanjima

Nije nedostajalo drame na Trampovim putovanjima u svijet.

Nedavno u Parizu na vikend komemoraciji 100. godišnjice kraja Prvog svjetskog rata, Tramp je bio podalje od saveznika. Počeo je posetu “tvitom” kojim je napao poziv francuskog predsjednika za formiranje evropskih snaga odbrane, stizao je na skupove kasno i sam, i veliki dio te posjete proveo je daleko od javnosti, u rezidenciji američkog ambasadora u centru Pariza.

Ranije ove godine, Tramp je potresao sastanak Grupe sedam zemalja u Kanadi, jer je najprije prihvatio zajedničko saopštenje o trgovini, od kojeg je naglo odustao dok je letio ka Aziji. Žalio se da ga je zbog njegove prijetnje uvoznim taksama s leđa napao kanadski premijer Džastin Trudo na završnoj konferenciji za novinare na samitu.

U “tvitovima”, Tramp je uvrijedio Trudoa time što ga je nazvao “nepoštenim” i “slabim”.

Dok je Tramp imao teške riječi za saveznike tokom putovanja, često se mnogo toplije odnosio prema protivnicima, upućujući ljubazne riječi Kimu, ruskom predsjedniku Putinu i krunskom princu Saudijske Arabije.

Na nedavnom skupu tokom predizborne kampanje u SAD, Tramp je rekao o Kimu: “Napisao mi je divna pisma, odlična su. Mi smo zaljubljeni!”.

Send this to a friend