Planeta

Trampova tašta diplomatija doživjela totalni debakl s Pjongjangom

Mnogi su strahovali da bi saradnja američkog predsjednika Donalda Trampa i njegovog sjevernokorejskog kolege Kim Džong Una mogla da bude potpuni promašaj prije godinu dana.

A onda je uslijedio singanpurski samit u junu prošle godine, na kojem je Tramp “izrazio ljubav” prema Kimu, a Sjeverna Koreja, odjednom, više nije bila nuklearna prijetnja, piše Guardian.

Međutim, “ta prijateljska ljubav” nije djelovala održivo na duge staze, piše Gardijan u uredničkom komentaru povodom jučerašnjeg susreta Trampa i Kima u glavnom gradu Vijentama, Hanoju.

Kako britanski list ocjenjuje, izgleda da se “istorijski sastanak” završio “jadikovanjem”, bez potpisivanja makar i nekog “ograničenog” sporazuma.

Sjevernoj Koreji je očajnički potrebno ublažavanje sankcija, jer želi da podstakne ekonomski rast. Tramp, pak, želi diplomatski trijumf, koji će proslaviti njegovo ime.

Ali, kako ocjenjuje Gardijan, ova dvojica političara jednostavno nisu sposobni da “izgrade most između dvije strane”.

Dok Sjeverna Koreja kao papagaj govori o denuklearizaciji, kako stvari stoje, nema namjeru da to i učini, prema izvještajima američkih obavještajaca.

Gestovi, poput obustavljanja nekih raketnih testova, imaju značaja, pogotovu u izgradnji međusobnih odnosa, ali prekidanje rada sjevernokorejskog nuklearnog postrojenja Jongbijon imalo bi još više, smatraju analitičari.

Mnogi se pitaju i “koliko će to da košta”. Odnosno, mnogi se pribojavaju da je Tramp platio previše, baš kao što je to uradio i u Singapuru, kada je prilično oduševljeno naveo da su “predrasude iz prošlosti dvije zemlje prevaziđene”.

“Imaćemo sjajan odnos, ne sumnjam”, rekao je tada predsjednik SAD, i dodao da je “učinjen napredak” u odnosima dvije zemlje.

“Prošlo je bolje nego što je iko očekivao”, rekao je Tramp, prije nego što je sa Kimom u junu prošle godine potpisao “sporazum kojim se potvrđuje napredak u razgovorima i obećanje da će biti nastavljeni istim tempom”.

Ni ove godine Tramp nije pokazao manje entuzijazma. Nekoliko sati prije sastanka sa svojim sjevernokorejskim kolegom, Tramp je predvidio “fantastičan uspjeh”, kada se radi o njihovim “dugoročnim dogovorima”.

Kako ocjenjuje Gardijan, njegova glad za ličnim trijumfom dodatno je potaknuta svjedočenjem njegovog bivšeg advokata Majkla Koena u SAD, koji je “ocrnio” Trampa, optuživši ga, između ostalog, da je “rasista” i “prevarant”. Koen je, takođe, iznio “sumnje” da je Tramp sarađivao sa ruskom vladom u vrijeme izbora, iako za to, kako je naveo, nema direktne dokaze.

Tramp je poslije susreta sa Kimom, koji je insistirao da sankcije njegovoj zemlji budu ukinute, rekao da to nije moguće u ovom trenutku, i da je “ponekad potrebno da samo hodate, a to je ovo vrijeme”.

Sjeverna Koreja je insistirala da želi samo djelimično (što ne znači beznačajno) ublažavanje sankcija. Takođe je prije razgovora dvije zemlje iz Pjongjanga naglašeno da žele da sve sankcije budu ukinute prije nego što potpuno ugase nuklearno postrojenje Jongbijon.

Glavno pitanje je gdje dvije zemlje mogu od ove tačke da stignu. Na konferenciji za novinare poslije susreta, Tramp se pohvalio napretkom, opisujući sastanak sa Kimom kao “veoma prijateljski”, i čak je Kimu “oprostio” zbog tretmana američkog studenta Otoa Varmbijera, koji je umro poslije 17-mjesečnog pritvora u Sjevernoj Koreji, pošto je osuđen 2016. godine zbog krađe propagandnog postera iz hotela u kojem je boravio.

Naveo je da nije mogao da pristane na zahtjev Pjongjanga za potpuno ukidanje sankcija, jer bi to bio “veliki ustupak”.

“Kim je htio da se sankcije ukinu, a to bi bio veliki ustupak. Znamo svaki pedalj te zemlje, vjerovali ili ne. Moramo dobiti ono što želimo dobiti. Nije bio najbolji trenutak da se bilo šta potpiše”, rekao je Tramp, osvrćući se na neuspjele pregovore.

“Sad smo se rastali s Kimom, imali smo dobre sastanke, ali nisam mislio da je pametno sada nešto potpisati. On je zanimljiv lik, imamo sjajan odnos. Bila su to dva produktivna dana”, dodao je predsjednik SAD, istakavši da je zadovoljan pregovorima.

Pjongjang je, s druge strane, imao oštriji ton, navodeći da gospodin Kim “nije razumio američke kalkulacije”, a i možda je “izgubio volju” za dalje razgovore.

Trenutno su male šanse da se dvije strane uskoro opet sastanu. Kima već čekaju dva sastanka, a njegov voz će na putu ka kući proći kroz Kinu, a kako stvari stoje, najvjerovatnije će se zaustaviti u Pekingu.

Srdačan odnos Trampa prema Sjevernoj Koreji još je više, kako ocjenjuje Gardijan, učinio da Kina jače prigrli svog tradicionalnog saveznika, uprkos njenom gnušanju prema Kimu.

Južnoj Koreji se mogu pripisati zasluge za vraćanje Vašingtona i Pjongjanga za pregovarački sto, poslije ranijih problema. Ali, nakon ovog susreta, i dok se odnosi dvije strane ne unaprijede, biće teže podstaći ekonomski razvoj dvije Koreje, što je važan cilj Seula.

Može se destiti da se razgovori prosto okamene, ako se Amerika vrati “strateškom strpljenju” bivšeg predsjednika Baraka Obame. To se od samog početka pokazalo kao loša ideja, a oružani program Pjongjanga sada je još napredniji. Međutim, sinoćnji “jogunast” odgovor Sjeverne Koreje nagovještava i neke lošije scenarije.

Da, svijet je bezbjedniji nego u vrijeme kad su Tramp i Kim razmjenjivali uvrede, ali “tašta diplomatija” Trampa ojačala je sjevernokorejskog lidera, prema ocjeni Gardijana.

Skromniji, pažljiviji i pragmatičniji pristup, čiji cilj bi bio da prije zamrzne, nego da ukine nuklearni program Sjeverne Koreje, mnogo bi se više isplatio, prema uredništvu Gardijana.

NAJNOVIJI NAJSTARIJI POPULARNI
Biohazard
Gost
Biohazard

Znaci trenutni problem na Korejskom poluostrvu , nisu ni Kim ni Juzna Koreja , nego narcisoidni egocentricni usa predsjednik ….

Send this to a friend